czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: sochaczew
Data publikacji: 12.09.2016 11:40
Kolekcja pojazdów militarnych m.in czołg 7TP -Chabrowy Dworek pod Sochaczewem

Niewielką, aczkolwiek bardzo ciekawą kolekcję replik pojazdów z czasów II Wojny Światowej znajdziemy na zapleczu Chabrowego Dworku, kilka kilometrów od Sochaczewa.


Trudno znaleźć o niej informacje, jednakże dla prawdziwych fanów militariów jest to miejsce, które należy koniecznie odwiedzić. Szczególnie jeżeli planujemy udanie się do Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą. Pojazdy z kolekcji będziemy mogli również zobaczyć w akcji podczas najbliższych rekonstrukcji, już 17 września w Sochaczewie w ''Obronić Miasto'', a dzień później w Łomiankach w ''Bitwie pod Łomiankami''.


Najcenniejszymi obiektami w kolekcji są przede wszystkim replika polskiego czołgu 7TP, jedynego, który był w stanie stawić czoła niemieckim przeciwnikom we wrześniu 1939 roku. Ten egzemplarz jest wyjątkowy, gdyż brak jest jakiegokolwiek odpowiednika tego modelu w Polsce.


Znajdziemy tu też niemieckie lekkie czołgi, Panzerkampfwagen II i Mardera II. Większość z nich jest doskonale znana fanom gier World of Tanks. Słynące ze swej zwrotności i szybkości siały prawdziwy popłoch w szeregach wroga.


Kolejną perełką kolekcji jest replika samochodu pancernego z czasów II RP, WZ34 wciąż prezentuje się bardzo dobrze, mimo iż jest to pojazd już ponad 15- letni.


Z innych ciekawostek znajdziemy tu sporo ciekawej broni artyleryjskiej. Unikatowe działka Boforsa, to także jeden z najbardziej udanych egzemplarzy polskiego uzbrojenia we wrześniu 39 roku. To właśnie z takiego działka ppłk Łukasz Ciepliński zniszczył 7 niemieckich czołgów podczas bitwy nad Bzurą w okolicy mostu w Witkowicach. Dziś w tym miejscu za mostem znajdziemy poświęcony mu pomnik.


Uwagę przykuwa także potężna carska armata. Sygnatury z 1917 roku nie pozostawiają wątpliwości kto był użytkownikiem tego sprzętu.


Szykując się do odwiedzin kolekcji warto wcześniej upewnić się czy znajduje się ona na miejscu. Jak było wspomniane wyżej pojazdy często podróżują na różnego rodzaju historyczne pokazy.


Obejrzeć kolekcję można bez specjalnego awizowania tego faktu w hotelu. Zarządzający nią patrzą przychylnie na miłośników historii chcących się z nią zapoznać. Szkoda, że nie ma tu żadnej dodatkowej informacji merytorycznej. Jednak trzeba pamiętać, iż nie jest to obiekt muzealny, ani na dziś do takowego nie aspiruje.


Krótki film pokazujący egzemplarze, które udało się zobaczyć podczas naszej wizyty w tym miejscu można obejrzeć na You -Tube.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: rekonstrukcjehistoryczne sochaczew
Data publikacji: 22.06.2016 12:01
Znamy daty rekonstrukcji 1920 i 1939. Wraca Obronić Miasto w Sochaczewie

Mimo, że do drugiej połowy wakacji jeszcze sporo czasu, warto zaznaczyć w naszych kalendarzach możliwości jakie dają nam ciekawe rekonstrukcje historyczne wydarzeń z 1920 i 1939 roku.


Zgodnie z tradycją, główne wydarzenia związane z cudem nad Wisłą odbędą się w podwarszawskim Ossowie. W tym roku planowane są aż dwie imprezy. Jedna 24 lipca a druga tradycyjnie w okolicach 15 sierpnia, tym razem będzie to 14 sierpnia. Jest to bardzo dobra wiadomość. Wiele osób w sierpniu planuje urlop lub dłuższe wypady poza miasto. W tym układzie trudno uczestniczyć w rekonstrukcji sierpniowej. Dodatkowa lipcowa data, to okazja by nie stracić tej jakże ciekawej imprezy. W tym roku planowany jest szczególnie duży rozmach jeśli chodzi o uczestnictwo ułanów i innych jednostek konnych. Takie pokazy są zawsze bardzo spektakularne.


Po kilku latach wraca również bardzo ciekawa rekonstrukcja w Sochaczewie, tj. Obronić Miasto. Wspominać będziemy obronę tej podwarszawskiej miejscowości w trakcie bitwy nad Bzurą. Przed uczestnictwem w tym wydarzeniu warto zapoznać się ze szczegółami i historią samego starcia. W znajdującym się w centrum Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą znajdziemy wiele ciekawych eksponatów. Do dziś jeszcze okoliczni mieszkańcy przynoszą artefakty pozostałe po bitwie z 1939 r. Świadczy to o ilości sprzętu i zaangażowanych środków podczas tego starcia wojny obronnej. Chętni mogą też udać się szlakiem pamięci i odwiedzić inne miejscowości, które były świadkami ważnych wydarzeń. Mówimy tu o miejscu przepraw przez Bzurę, kierowania ogniem, czy obronnym kościele w Brochowie, który ucierpiał podczas obydwu wojen światowych.


Niemniej ciekawie zapowiada się już VI rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami. Jest to wspomnienie ostatniego akordu Bitwy nad Bzurą, tj. przebijania się polskich jednostek z Puszczy Kampinoskiej do Warszawy. Szczególną rolę w tym epizodzie rezerwuje się dla Ułanów jazłowieckich. Data tej rekonstrukcji to 18 września, jeden dzień po rekonstrukcji w Sochaczewie.


Serdecznie polecamy uczestnictwo w tych weekendowych rekonstrukcjach pod Warszawą. Są to unikalne możliwości pokazania dzieciom żywej historii. Przynajmniej raz powinniśmy też odwiedzić muzeum w Sochaczewie, by poznać ciekawą historię pistoletu VIS i karabinu przeciwpancernego UR.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.06.2016 10:19
Militarystycznie pod Warszawą - muzeum bitwy nad Bzurą i nie tylko

Niezmiernie ciekawe muzeum pola bitwy nad Bzurą pod Warszawą w Sochaczewie zaprasza na militarystyczny weekendowy wypad ze stolicy. Warto poznać historię tej największej operacji militarnej w wojnie obronnej 1939 r. Zwiedzanie muzeum to dobra przygrywka do uczestnictwa w jednej z planowanych w 2016 r. weekendowych rekonstrukcji w rejonie Bzury. W tym roku będą aż dwie - "Obronić miasto Sochaczew 1939" i rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami, odpowiednio 17 i 18 września. Muzeum zaangażuje się też w rekonstrukcje związane z Cudem nad Wisłą, odbędą się w Ossowie 24 lipca i 14 sierpnia.


W ostatnich czasach zarówno ekspozycja jak i strona internetowa idą w kierunku żywej historii. Starają się opowiadać o ludziach i wydarzeniach wrześniowych dni na przykładach ich rzeczywistych losów. Taką bardzo ciekawą historią jest ta związana z pistoletem VIS , zakopanym podczas bitwy i wydobytym wiele lat później, niedawno przekazanym do Muzeum. W ostatnim czasie Muzeum wzbogaciło się o kolejny odrestaurowany egzemplarz karabinu przeciwpancernego UR. Trwa przygotowanie opowieści o jego losach. Sama broń też jest niezwykle ciekawa. Jej skuteczność i nowoczesność spowodowała, iż był to projekt ściśle tajny. Świadczą o tym nazwa i tajemniczy skrót UR - Urugwaj. Niestety broń ta nie została w pełni wykorzystana, wyprodukowano jej zbyt mało a i żołnierzy nie do końca przeszkolono. Jednakże, warto znać jej historię.


W Sochaczewskim Muzeum główną rolę grają rekwizyty związane z samą bitwą nad Bzurą. Znajdziemy tu szereg oryginalnego umundurowania i broni armii polskiej. Bardzo ciekawie wygląda ekspozycja z karabinami maszynowymi, działkami przeciwpancernymi i bronią przeciwlotniczą. Wiele z tych eksponatów pochodzi bezpośrednio z placu boju. Okoliczni mieszkańcy do dziś przynoszą tu wykopane czy znalezione militaria. W ostatnim czasie pojawiło się znalezisko części z jedno zaprzęgowego wózka transportowego kawalerii.


Plenerową wystawę stanowi broń z późniejszych okresów, głównie poradziecka. Dla najmłodszych dzieci jest to zawsze okazja by dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z eksponatami.


Dla osób chcących bardziej zagłębić się w historię bitwy a może spędzić w rejonie cały weekend, polecamy Trakt Pamięci. Upowszechnia on wiedzę o najważniejszych miejscach tej heroicznej potyczki. Warte wspomnienia są m.in. Janów-Ruszki, gdzie 6 i 4 bateria PAL-u zniszczyły 22 niemieckie czołgi i 31 motocykli. Niezwykłym miejscem jest też most w Witkowicach im. Tadeusza Kutrzeby. Tutaj przebijano się na drugą stronę rzeki w dniach 16-19 września.


Miłośnicy militariów powinni tak zaplanować trasę, by odwiedzić Chabrowy Dworek pod Warszawą. Można tu zatrzymać się na moment i obejrzeć replikę kilku unikalnych pojazdów z czasów II Wojny Światowej, m.in. polskiego samochodu pancernego i czołgu 7TP. Pojazdy znajdują się pod opieką Fundacji Wojskowości Polskiej.


Zapraszamy serdecznie na militarystyczny weekend pod Warszawą na ziemi sochaczewskiej. Można go bez problemu powiązać z wycieczką sochaczewską wąskotorówką lub spływem kajakowym z Moto- Przystani.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon