czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: rekonstrukcje
Data publikacji: 07.12.2016 12:00
100 rocznica wkroczenia Legionów do Warszawy - defilada

Za nami wyjątkowe wydarzenie jakim była defilada/ inscenizacja dla uczczenia 100 rocznicy wkroczenia Legionów Piłsudskiego do Warszawy.


Liczba biorących w niej udział rekonstruktorów była imponująca, pod tym względem organizator tj. Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie spisał się na medal.


Mogliśmy podziwiać znane nam z podwarszawskich rekonstrukcji jednostki, jak GRH 14 pułku Ułanów Jazłowieckich, którzy wspaniale prezentowali się w konnych przejażdżkach nieopodal pomnika Nieznanego Żołnierza. Godnie reprezentowani byli także Lansjerzy Nadwiślańscy, znani ze współpracy ze Skansenem w Kuligowie i imprez w Okuniwie. Liczba 400 osób i 110 koni po stronie rekonstruktorów robi wrażenie.


Nie zabrakło oddziałów/ rekonstruktorów z odległych krańców Polski, w tym tych w sposób szczególny związanych z tematyką I Wojny Światowej, jak GRH Gorlice 1915. Tym bardziej warto docenić ten wysiłek.


Ciekawostkę stanowili też odgrywający mieszczan członkowie grup GRHLC Mława i GRH Bluszcz. Cywilna rekonstrukcja jest wciąż mało popularna, choć wymieniona grupa wraz z Rajskim Ptakiem z Tłuszcza są tutaj chlubnym wyjątkiem.


Takie imprezy jak ta, która odbyła się w niedzielę są niewątpliwie okazją do odświeżenia wśród najmłodszych wiedzy historycznej. Ci, którzy już bardziej dogłębnie interesują się historią mogą natomiast złapać rekonstrukcyjnego bakcyla.


Niedzielna impreza stanowi też rodzaj wczesnego przetarcia przed bardzo szczególnymi latami 2017-18. Zbliżamy się bowiem do 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. W roku 2018 doczekamy się na pewno szeregu ciekawych historycznych imprez.


Obserwując na chłodno to co działo się w niedzielę, nie można jednak oprzeć się wrażeniu, iż wysiłek włożony przez rekonstruktorów nie został w pełni wykorzystany szczególnie w aspekcie edukacyjnym czy popularyzatorskim. Aż prosiło się o miejsce, gdzie można by było dowiedzieć się więcej o historii samych grup a także tematyki i obszaru ich działania. Ciekawie by było, gdyby widzowie po samej defiladzie mogliby porozmawiać w sposób swobodny z rekonstruktorami. W przypadku mniejszych imprez jest to regułą. Dla dzieci jet to szczególna frajda, a to przecież edukacja młodego pokolenia winna być jednym z celów tego typu imprez.


Nieco zawiodła też informacja i komunikacja. Brak było jasno sprecyzowanego programu wydarzenia, w tym trasy przemarszu defilady. Przez to również nie do końca udało się wykorzystać potencjał imprezy. Trzeba pamiętać, iż w mieście takim jak Warszawa w weekend dzieje się wiele konkurencyjnych wydarzeń. By przebić się z pozytywnym przesłaniem należy być perfekcyjnie przygotowanym.


Znając organizatorów wiemy, że są oni otwarci na konstruktywną krytykę i już zbierają opinie od uczestników i widzów tak, by lepiej przygotować się do kolejnych imprez historycznych, których miejmy nadzieję w 2017 roku nie zabraknie. Ten sposób popularyzacji wiedzy historycznej będzie niewątpliwie zyskiwał na przestrzeni czasu nowych fanów.


Przed nami zaś zimowo-wiosenne imprezy. Powstanie Listopadowe tradycyjnie przypomni nam Bitwa o Olszynkę Grochowską a później impreza w Dębem Wielkim. Ze Szwedami zaś, w lutym potykać się będą dzielni XVII- wieczni wojacy w bitwie o Zamek Tykocin.


Krótki filmik z defilady jest też dostępny na You-Tube.z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: rekonstrukcje
Data publikacji: 10.10.2016 15:05
Pałac w Otwocku Wielkim manewry dragonów i obozowisko historyczne

W pięknej scenerii jesiennych kolorów Pałac w Otwocku Wielkim będzie świętował końcówkę sezonu turystycznego. Jest to niezwykle ciekawa propozycja na najbliższy październikowy weekend. Kto nie był w tym sezonie w Pałacu powinien się śpieszyć. Być może już w kolejnym roku dostęp do tego miejsca będzie ograniczony, pisaliśmy o tym na naszym portalu.


Tymczasem, o to co czeka nas w weekend 15-16 października. Do swoich manewrów przygotowują się Dragoni Pana Zebrzydowskiego. Jest to jednostka związana z Pałacem w Otwocku i tradycyjnie występująca podczas historycznych rekonstrukcji, które odbywają się tu zwyczajowo w maju.


W ramach weekendowej imprezy czekają na nas pokazy walk indywidualnych, potyczki a także historyczny obóz, który zwykle rozbija się w parku za pałacem. Miejsce pokazów jest również niezwykłym plenerem fotograficznym, zdjęcia na tle pałacu i fontanny są ozdobą wielu portali turystycznych.


W ramach obozu szykowane są również atrakcje dla dzieci. Bicie monet, przygotowywanie pieczęci czy gry terenowe budzą żywe zainteresowanie najmłodszych uczestników. Zwyczajowo odbywają się też pogadanki historyczne. Dragoni chętnie opowiadają o historii, tradycji a także swoim uzbrojeniu. Może ktoś z nas lub naszych dzieci złapie przy okazji bakcyla historycznej rekonstrukcji.


Przy okazji warto też przygotować się na polowanie na jesienne pejzaże. Pałac w Otwocku Wielkim jest pod tym względem miejscem niezwykłym. Otaczające go jezioro Rokola, stanowi atrakcję samą w sobie. Szkoda, że nie możemy swobodnie pływać na sprzęcie pływającym w okolicach Pałacu, byłaby to nie lada gratka.


Do Pałacu w Otwocku Wielkim możemy się też wybrać na rowerze. Wciąż pływa prom z Konstancin/Gassy - Karczew. Możemy także przyjechać tu z samego Otwocka. Przy okazji weekendowej wyprawy warto rozważyć odwiedziny Otwocka, lub urokliwej plaży nad Świdrem u ujścia do Wisły. W tym ostatnim miejscu również odnajdziemy piękne barwy jesieni.


Do zobaczenia w Otwocku Wielkim. Główne atrakcje czekają nas w sobotę, jednak również w niedzielę działać będzie historyczne obozowisko.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: palacotwockwielki rekonstrukcje otwock
Data publikacji: 21.07.2016 23:40
Szwedzi zdobyli zamek Czersk - a już 13-15 sierpnia Starcie Książąt impreza fabularna

W niemiłosiernym upale przyszło w tym roku Szwedom zdobywać zamek Czersk. Impreza, która odbyła się 2 i 3 lipca była kolejną z cyklu rekonstrukcji, które odbywają się w obrębie tej mazowieckiej warowni.


Mimo doskwierającego upału mogliśmy obejrzeć bardzo wiele ciekawych popisów rekonstruktorów. Już nieco po południu Szwedzi przystąpili do szturmu, który podobnie jak w czasie Potopu zakończył się sukcesem. Po tych forsownych zmaganiach mieliśmy popis kawalerzystów a następnie fechtunek i pojedynki.


Wieczorem zaś, mogliśmy obejrzeć odbijanie zamku przez wojska polskie. Towarzyszyły im pirotechniczne pokazy, mające nawiązywać do prób wysadzenia zamku, co miało znacząco ułatwić jego odbicie.


Tradycyjnie też na dziedzińcu zamku mieliśmy możliwość zaznajomienia się z ofertą rzemieślników oferujących produkty historyczne. Nie brakowało okazji zjedzenia i skosztowania lokalnej produkcji cydru.


Cała impreza zorganizowana na wysokim poziomie. Władze samorządowe stale pracują nad poprawą oferty wokół zamku. Miejmy nadzieje, że już w kolejnym sezonie doczekamy się też ścieżki rowerowej, która połączy bezkolizyjnie zamek z Górą Kalwarią.


Jedna impreza dobiegła końca a czas już szykować się do kolejnej. Otóż w długi weekend sierpniowy od 13 do 15 sierpnia odbędzie się na zamku Starcie Książąt. Spodziewamy się wielu emocji. Tym razem, jak to miało miejsce w maju, za organizację odpowiadać będzie stowarzyszenie Hamza. To gwarantuje dobrą jakość i miłą zabawę również dla najmłodszych.


Jeżeli nie wybieramy się na długi weekend na dłuższą wycieczkę, to koniecznie musimy zajrzeć pod Warszawę na Zamek Czersk. Dla dzieci to zawsze duża frajda. Warto spróbować przyjechać tu również rowerem. Wał zawadowski zaprowadzi nas do Góry Kalwarii, po drodze możemy odpocząć na plaży w Ciszycy.


W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Zamek Czersk 13-15 sierpnia.

Krótki film z wydarzenia na Zamku Czersk dostępny na you-tube.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: zamekczersk rekonstrukcje hit hamza urzecze
Data publikacji: 31.03.2016 13:32
Inowłódz 950 lecie - szereg atrakcji, start już 9 IV

Idealną okazją by odwiedzić to piękne miasteczko będzie szereg imprez organizowanych z okazji jego 950 lecia. Teraz z racji otwarcia kolejnych odcinków nowej drogi expresowej S8, Inowłódz jest blisko Warszawy jak nigdy dotąd, co nam zaoferuje?


Już 9-10 kwietnia zlot grup rekonstruktorskich w ramach imprezy Air Soft, zespoły wyspecjalizowane w XX wiecznych rekonstrukcjach, dobra okazja by powiązać tą wycieczkę z odwiedzinami bunkrów w Konewce i Jeleniu bądź/i Skansenu w Tomaszowie tak by trzymać się stricte XX wiecznej tematyki militarnej.


6 maja oficjalne otwarcie obchodów połączone ze świętem konstytucji 3 maja.


Pierwszy weekend czerwca przyniesie dzień dziecka z rycerstwem, Inowłodzkie bractwo rycerskie zapewni najmłodszym moc najróżniejszych atrakcji.


Gwiazdą przedwakacyjnego sezonu będzie II turniej łuczniczo -kuszniczy, odbędzie się on 25 czerwca, na niedziele zaplanowano dalsze atrakcje min bieg historyczny.


Na 23-24 lipca zaplanowano zaś "16 festiwal w krajobrazie" fotografia, malarstwo, koncerty z finałem w postaci wycieczki doliną Pilicy.Na koniec wakacji obejrzymy inscenizacje "361 rocznicy rozbicia wojsk szwedzkich pod Inowłodzem" odbędzie się ona 27 sierpnia.


Jesienią w nieodległej Spale odbywają się dożynki Prezydenckie i tradycyjny Hubertus Spalski.


Jak już wspominaliśmy wyżej region daje nam bardzo dużo możliwości spędzenia udanego weekendu, od turystyki aktywnej, tras biegowych i rowerowych wokół Spały, poprzez rekomendowane spływy Pilicą, po militarną przygodę z bunkrami i tomaszowskim skansenem a nawet grotami nagorzyckimi, wreszcie poszukiwaczy plenerów fotograficznych zachwyci romański kościół Świętego Idziego i piękne nadrzeczne widoki których, Pilica oferuje nam tu bardzo wiele.

Pełny plan wydarzeń związanych z rocznicą, znajdziemy na stronie Gminnego Centrum Kultury.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 03.04.2016 16:10
Cud na Wisłą i Wrzesień 39 - Ossów, Sarnowa Góra, Sochaczew, Łomianki, Ogrodnicznki

Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie to doskonałe miejsce na zapoznanie się z historią "Cudu nad Wisłą", żywe lekcje historii z rekonstruktorami, warsztaty modelarskie to jedne z najlepszych dróg dotarcia do młodego słuchacza. Jak co roku mamy też imprezy o charakterze rekonstrukcji masowych, przyczyniające się do szerzenia pamięci o tamtych minionych dniach.


Tradycyjnie w połowie sierpnia na polach Radzymina odbywa się rekonstrukcja bitwy pod Radzyminem, kluczowego momentu cudu nad Wisłą, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nieco dalej od Warszawy w Sarnowej Górze, odbywa się cyklicznie rekonstrukcja bitwy z 1920 roku, tym razem spotkamy się 21 sierpnia. Usytuowanie Sarnowej Góry, powoduje iż jest to idealne miejsce na wycieczkę podczas której, możemy zwiedzić po drodze Ciechanów lub Pułtusk. Śladów polskiej tradycji kawaleryjskiej możemy też szukać w Skansenie w Kuligowie, również w tym miejscu odbywają się mini pokazy Ułanów, wszystko dzięki zaangażowaniu i pasji właściciela, warto docenić tego typu działania. Wreszcie dla osób które, preferują film historyczny proponujemy zapoznanie się z produkcją bitwa pod Komarowem, prezentującą historie tej największej bitwy kawaleryjskiej XX wieku. Przy produkcji filmu brało udział grono rekonstruktorów na co dzień współpracujących z ossowskim centrum.


Jeżeli chodzi zaś o wrześniowe rekonstrukcje odbywające się w okolicach Warszawy, to należy polecić dwa wydarzenia, tj "Obronić miasto" w Sochaczewie, i rekonstrukcje w Łomiankach. Sochaczewskie wydarzenie nie jest niestety coroczne, jednak nawet gdy nie mamy inscenizacji z kampanii wrześniowej odbywa się inna nie mniej interesująca. Jak ta zeszłoroczna nawiązująca do szerzej mało znanego faktu ataków gazowych podczas I wojny światowej na ziemiach polskich. Sochaczew dysponujący doskonałym muzeum Bitwy nad Bzurą upamiętniającym jedno z bardziej heroicznych wrześniowych starć, jest miejscem z kategorii must see dla wszystkich fanów historii II wojny światowej. Nowością która zainteresuje najmłodszych jest też stale powiększająca się kolekcja czołgów i innych pojazdów militarnych zbudowana z klocków polskiej firmy Cobi.

Sochaczewskie Muzeum angażuje się również w jeszcze bliższą Warszawie rekonstrukcje, tj „Na odsiecz Warszawie 1939 – bitwa pod Łomiankami” odtwarzającą ostatnią w dziejach II RP szarże, podczas której ułani Jazłowieccy przebijali się na pomoc Warszawie, po zakończonej już bitwie nad Bzurą.

Prawdziwą gratką dla fanów rekonstrukcji militarnych związanych z II wojną światową jest Podlaski Piknik Militarny w Ogrodniczkach-Supraślu, również w tym przypadku jest to idealny pretekst, by zaplanować wizytę w tym pięknym podlaskim zakątku naszego kraju. W tym roku zaplanowano go na 27-29 maja.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: rekonstrukcje
Data publikacji: 06.06.2016 10:19
Militarystycznie pod Warszawą - muzeum bitwy nad Bzurą i nie tylko

Niezmiernie ciekawe muzeum pola bitwy nad Bzurą pod Warszawą w Sochaczewie zaprasza na militarystyczny weekendowy wypad ze stolicy. Warto poznać historię tej największej operacji militarnej w wojnie obronnej 1939 r. Zwiedzanie muzeum to dobra przygrywka do uczestnictwa w jednej z planowanych w 2016 r. weekendowych rekonstrukcji w rejonie Bzury. W tym roku będą aż dwie - "Obronić miasto Sochaczew 1939" i rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami, odpowiednio 17 i 18 września. Muzeum zaangażuje się też w rekonstrukcje związane z Cudem nad Wisłą, odbędą się w Ossowie 24 lipca i 14 sierpnia.


W ostatnich czasach zarówno ekspozycja jak i strona internetowa idą w kierunku żywej historii. Starają się opowiadać o ludziach i wydarzeniach wrześniowych dni na przykładach ich rzeczywistych losów. Taką bardzo ciekawą historią jest ta związana z pistoletem VIS , zakopanym podczas bitwy i wydobytym wiele lat później, niedawno przekazanym do Muzeum. W ostatnim czasie Muzeum wzbogaciło się o kolejny odrestaurowany egzemplarz karabinu przeciwpancernego UR. Trwa przygotowanie opowieści o jego losach. Sama broń też jest niezwykle ciekawa. Jej skuteczność i nowoczesność spowodowała, iż był to projekt ściśle tajny. Świadczą o tym nazwa i tajemniczy skrót UR - Urugwaj. Niestety broń ta nie została w pełni wykorzystana, wyprodukowano jej zbyt mało a i żołnierzy nie do końca przeszkolono. Jednakże, warto znać jej historię.


W Sochaczewskim Muzeum główną rolę grają rekwizyty związane z samą bitwą nad Bzurą. Znajdziemy tu szereg oryginalnego umundurowania i broni armii polskiej. Bardzo ciekawie wygląda ekspozycja z karabinami maszynowymi, działkami przeciwpancernymi i bronią przeciwlotniczą. Wiele z tych eksponatów pochodzi bezpośrednio z placu boju. Okoliczni mieszkańcy do dziś przynoszą tu wykopane czy znalezione militaria. W ostatnim czasie pojawiło się znalezisko części z jedno zaprzęgowego wózka transportowego kawalerii.


Plenerową wystawę stanowi broń z późniejszych okresów, głównie poradziecka. Dla najmłodszych dzieci jest to zawsze okazja by dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z eksponatami.


Dla osób chcących bardziej zagłębić się w historię bitwy a może spędzić w rejonie cały weekend, polecamy Trakt Pamięci. Upowszechnia on wiedzę o najważniejszych miejscach tej heroicznej potyczki. Warte wspomnienia są m.in. Janów-Ruszki, gdzie 6 i 4 bateria PAL-u zniszczyły 22 niemieckie czołgi i 31 motocykli. Niezwykłym miejscem jest też most w Witkowicach im. Tadeusza Kutrzeby. Tutaj przebijano się na drugą stronę rzeki w dniach 16-19 września.


Miłośnicy militariów powinni tak zaplanować trasę, by odwiedzić Chabrowy Dworek pod Warszawą. Można tu zatrzymać się na moment i obejrzeć replikę kilku unikalnych pojazdów z czasów II Wojny Światowej, m.in. polskiego samochodu pancernego i czołgu 7TP. Pojazdy znajdują się pod opieką Fundacji Wojskowości Polskiej.


Zapraszamy serdecznie na militarystyczny weekend pod Warszawą na ziemi sochaczewskiej. Można go bez problemu powiązać z wycieczką sochaczewską wąskotorówką lub spływem kajakowym z Moto- Przystani.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon