czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: Nowy artykuł
Data publikacji: 18.02.2019 9:02
Góra Kamieńsk-stok najbliżej Warszawy-1 wybór dla zachodniego Mazowsza

Góra Kamieńsk to jeden z nieoczywistych wyborów w kategorii stoki narciarskie najbliższe Warszawie. Tymczasem, postępująca poprawa infrastruktury drogowej już w następnym sezonie pozwoli podjechać na ten położony w okolicach Bełchatowa stok w ciągu godziny i trzydziestu minut.

Góra Kamieńska ma też kilka innych zalet. Oprócz czasu samego dojazdu docenić trzeba także jego komfort, w zasadzie cały czas jedziemy drogami ekspresowymi S8/autostradą A1. Tylko ostatni parokilometrowy odcinek to droga gminna. Takie usytuowanie powoduje, że jedzie się przyjemnie, brak też ryzyka utknięcia na nieodśnieżonych drogach, które to może pojawić się w przypadku stoków położonych w innych lokalizacjach.

Góra Kamieńsk kusi nas też wyciągiem kanapowym, z najbliższych Warszawie stoków tylko Kamieńsk i Szwajcaria Bałtowska dysponują tego typu infrastrukturą. Nie jest tajemnicą, iż właśnie tego typu wyciągi są preferowane przez narciarzy, a przede wszystkim snowboardzistów.

Sama główna trasa ma około 760 metrów, czyli plasuje się powyżej średniej dla najbliższych stolicy stoków. Niestety usytuowanie góry poza naturalnie górskim środowiskiem sprawia, że jest tu znacznie trudniej o bardzo dobre warunki narciarskie, w związku z tym niekiedy trasa nr 2 jest niedostępna.

Na plus dla Kamieńska działa za to cena karnetów i godziny wieczornych jazd. Standardowo podczas wieczornej sesji jeździmy do godziny 21.00 w cenie 45 zł za bilet normalny. Są to ceny porównywalne do stoków w świętokrzyskim, natomiast godziny są dużo korzystniejsze (zaczynamy już o 17.00 vs 20.00 w świętokrzyskim). Wspomniane problemy z naśnieżeniem stoku powodują, iż od połowy lutego stok na Górze Kamieńsk będzie czynny tylko do 19.00, w zamian pojawia się specjalna oferta na 2 godzinną jazdę nocną w cenie 22,50 zł.

Wyprawa na narty na górę Kamieńsk daje nam też szansę na odwiedzenie mniej popularnych celów weekendowych wycieczek, jak na przykład Piotrków Trybunalski, dysponujący wyjątkowym piwnym produktem turystycznym. Poza piwem znajdziemy w Piotrkowie także Muzeum Marcepanu. Ciekawą opcją może być też zwiedzanie po drodze do celu narciarskiej eskapady. W okolicy Tomaszowa na przykład znajdziemy bardzo ciekawe Groty Nagórzyckie, warte zobaczenia są też Błękitne Źródła ze Skansenem Rzeki Pilicy.

Koniec prac na odcinkach trasy ekspresowej S8 za Nadarzynem jest już bardzo bliski, wspomniany czas dojazdu 1 godziny i 30 minut osiągniemy bez trudu już podczas kolejnego zimowego sezonu. Jednak nie warto odkładać wizyty w Ośrodku Góra Kamieńsk do następnego sezonu. Skorzystajmy z promocyjnych dwugodzinnych wieczornych karnetów (cena 22,50) i udajmy się w to wciąż stosunkowo nieznane mieszkańcom Warszawy miejsce w jeden z najbliższych weekendów.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 13.02.2017 12:45
Kulig Stajnia Mirabell blisko Warszawy piękne trasy

Oferta kuligów w okolicach Warszawy staje się coraz bogatsza, najciekawsze miejsca opisywaliśmy już tej zimy na portalu. Oferta stajni Mirabell jest godna szczególnej uwagi z kilku powodów.


Przede wszystkim bliskość Warszawy i łatwość dostania się na miejsce startu kuligu. Sama stajnia znajduje się w niewielkiej odległości od Otwocka. Położenie jest o tyle istotne, że znajdujemy się tuż obok pięknego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.


O parku pisaliśmy już wielokrotnie, jest to miejsce warte uwagi o każdej porze roku. Latem kuszą szlaki rowerowe i piękne miejsca na odpoczynek czy piknik. Zimą leśne dukty są idealnym miejscem do ćwiczenia kondycji na nartach biegowych, są też niewątpliwie idealne na kuligi.


Wielką zaleta miejsca jest też możliwość odwiedzenia Bunkrów w Dąbrowieckiej Górze. Dzięki zaangażowaniu pasjonatów dostają one nowe życie w zimowe weekendy. Często spotkamy tu ludzi pracujących nad kolejnymi ulepszeniami, szczególnie w nowo odnowionym mniejszym bunkrze. Periodycznie bywają tu także rekonstruktorzy, spotkanie z nimi jest dla najmłodszych zawsze ciekawym i interesującym przeżyciem. Najbliższa okazja już 11-12 marca.


W tym roku warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjają kuligom. Stajnia Mirabell stara się je organizować w każdy weekend. O aktualną ofertę możemy pytać zarówno w samej Stajni jak i współpracującym z nią biurze podróży Kudlicki z Otwocka.


Jeżeli poza kuligiem szukamy jeszcze innych atrakcji to możemy udać się na spacer po Otwocku lub w drodze powrotnej do Warszawy wpaść na lodowisko, które działa przy hotelu Holiday Inn w Józefowie.


Stajnia Mirabell to nie tylko oferta zimowa. Znajdziemy tu szeroką ofertę imprez i możliwości spędzenia wolnego czasu, nie tylko dla tych którzy jeżdżą konno. Urodziny w klimacie kowbojskim cieszą się wielką popularnością.


Cieszymy się, iż Mazowiecki Park Krajobrazy zyskuje coraz bogatszą ofertę turystyczną. Bez wątpienia to miejsce zasługuje na naszą uwagę podczas planowania weekendowych wypadów z Warszawy.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 11.09.2020 12:29
Noc Grozy Zamek Czersk - to jest to :)

Noc Grozy na Zamku Czersk to nowa cykliczna impreza wpisująca się nieco w listopadowy Halloweenowy klimat, ma jednak swoją unikalną charakterystykę.

W zeszłym roku uczestnicy mieli dodatkowe szczęście, dopisała bowiem aura co pozwoliło na zrobienie przepięknych zdjęć upiorów w tle zachodzącego majestatycznie słońca, a przede wszystkim nie zakłóciło planowanego na koniec super fire show.

Klimat imprezy zbudowało ciekawe oświetlenie, swoje zrobiły też przechadzające się po dziedzińcu upiory, wspaniale ucharakteryzowane, straszyły najmłodszych, chętnie przy tym pozując do wspólnych zdjęć.

Wytrawni obserwatorzy mogli w postaciach upiorów i strachów dopatrzyć się zaangażowanych na co dzień w regionalną turystykę osób które spotkamy podczas tradycyjnych cyklicznych wydarzeń jak wiślany festiwal w Gassach czy Zielone Świątki na Urzeczu.

Organizatorzy wydarzenia zadbali o element edukacyjny, dzieci mogły uczestniczyć w szeregu mini eksperymentów "magicznych" które odbywały się w specjalnie przygotowanym namiocie. Trzeba przyznać iż cieszyły się dużą popularnością, kolejka zdawała się nie kończyć. Podobnie jak miało to miejsce na stoisku z upiornym malowaniem twarzy, najmłodsi szaleli, z tej opcji skorzystało też sporo dorosłych.

Na scenie na najmłodszych czekała też inscenizacja Pana Twardowskiego, starsi zaś mogli obejrzeć na dziedzińcu zamkowym klimatyczny horror.

Wisienką na torcie był jednak "wampirzy" fire show, grupa tancerzy naprawdę się postarała, pojedynek wampirów rozgrzał widzów do czerwoności. Fire Show cieszy się zawsze dużą popularnością, nie bez powodu na Zamku w Chęcinach nocne zwiedzania z tego typu aktywnością są często wykupione na wiele dni przed samą imprezą, także w Warszawie u Wikingów w Warowni Jomsborg Maximus Heratikus przyciąga tłumy, nie inaczej był w Czersku.


Jedyna rzecz której być może zabrakło to mini spacer z przewodnikiem, który opowiedział by parę słów o najciekawszych postaciach związanych z zamkiem i kryjących się w jego murach tajemnicach( domniemanym grobie syna króla Anglii Magnusa Haroldsona), z pewnością sprawa do nadrobienia.


Bardzo się cieszymy iż w okolicach Warszawy w martwym turystycznym sezonie przybyła nam kolejna ciekawa impreza, jak zawsze na Zamek Czersk warto udać się podczas tematycznych wydarzeń. Czekamy na kolejną edycję Nocy Grozy a wcześniej bo już we wrześniu, weekend rzemieślniczego piwa a tydzień po nim 20 września Europejskie Dni Dziedzictwa - tym razem pod znakiem Urzecza. Będzie historia, folklor, nowe przedstawienia a także lokalna strawa i możliwość zakupów rzemieślniczych produktów, warto rozważyć wizytę na Zamku.


Będą na Zamku nie zapominajmy o rzuceniu okiem na Jezioro Czerskie z którego wydobyto potężną wiślaną szkutę, może pogoda pozwoli na wybranie się na Wyspę Rembezy, pieczołowicie eksplorowaną przez Odkrywców Historii.


Do zobaczenia już wkrótce w Czersku, idealnym na weekendowy wypad w okolice Warszawy.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 27.01.2019 14:59
Powstanie Styczniowe czas pamięci - rekonstrukcje = żywe lekcje historii w okolicach Warszawy

Końcówka stycznia to czas upamiętnienia Powstańców Styczniowych 1863 roku, z roku na rok mamy coraz więcej ciekawych wydarzeń przywracających pamięć tamtych dni.

Zaczynamy już w okolicach rocznicy wybuchu zrywu, w tym roku w weekend 19-20 stycznia mieliśmy dwie imprezy dla aktywnych, których trasy przebiegały w miejscach związanych z mienionymi wydarzeniami. Z Roztoki wyruszył rajd pieszy, wspaniałą trasą wzdłuż linii wydm Kampinoskiego Parku Narodowego. W sobotę z Parku Rozrywki Julinek ruszył też 7 rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych.

We wtorek 22 stycznia zaś, fani historii z okolic Otwocka udali się na historyczny spacer do Emowa, gdzie przy pomniku powstańców, oddano hołd a także przygotowano wspólne ognisko, członkowie Projektu Konspiracja dumnie prezentowali się w strojach z epoki. Warto śledzić aktywność tej grupy, uczestniczą oni w wielu ciekawych wydarzeniach w okolicach Otwocka ale nie tylko.

W sobotę 2 lutego zaś po raz 2gi odbędzie się historyczna inscenizacja w Joachimowie Mogiły w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. W zeszłym roku było naprawdę świetnie, liczne ekipy rekonstruktorów zadbały o ciekawą historyczną oprawę. Miejsce rekonstrukcji jest tym ciekawsze iż można udać się na ciekawy spacer w okolice przepięknej rzeki Rawki.

Po raz pierwszy wydarzenia związane z Powstaniem będą też upamiętniane w Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, w gościnne progi tej instytucji organizatorzy zaproszą nas w 2gi weekend lutego, zaczynamy w sobotę 9 lutego o 12. Można też przy okazji sprawdzić jak prezentuje się zjawiskowy kościół w Brochowie w zimowej otoczce.

Tradycyjnie najsilniejsza tradycyja upamiętniania Powstańców Styczniowych ma miejsce na ziemi świętokrzyskiej, jest to związane z najintensywniejszymi walkami które miały miejsce w tych właśnie rejonach. Właśnie tutaj znajdziemy rekonstruktorów kultywujących pamięć ciekawych wojskowych formacji takich jak m.in Żuawi Śmierci. W okolicach Małogoszczy sercem historycznej pamięci powstania jest "Ostoja Dworska". W tym właśnie miejscu zakończy się tradycyjny Małogoski Złaz Turystyczny, kolejna edycja już 24 lutego.

Impreza jest idealnym motywem do połączenia z wyprawą na świętokrzyskie stoki narciarskie, w tym roku dzięki obwodnicy Radomia dojedziemy do Kielc szybciej.

Warto skorzystać z okazji i wybrać się w okolice Warszawy by pokazać dzieciom realia XIX wiecznych leśnych partyzanckich potyczek.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 30.09.2018 13:16
Opuszczony pałac Wola Boglewska - na plener albo początek przygody z urbexem

Ochrzczony mianem bajowego, pałac w Woli Boglewskiej między Grójcem a Warką jak żaden inny obiekt tego typu w okolicach Warszawy nadaje się na wspaniały plener fotograficzny lub/ i początek przygody z Urbexem.

Powstał w okolicach 1900 roku jako rezydencja rodu Kępalskich, autorem projektu był znany ówcześnie architekt Paweł Nieniewski. Następnymi lokatorami była rodzina Bęskich, która zamieszkiwała dobra pałacowe do czasu II Wojny Światowej. Po niej w pałacu ulokowano szkołę, jakiś czas temu ta jednak opuściła gościnne progi pałacowej rezydencji. Śladami po niej są znajdujące się przed pałacem ślady placu zbaw z charakterystycznymi peerelowskimi instalacjami, z tyłu pałacu wciąż znajdziemy boisko do piłki nożnej.

Znakiem rozpoznawczym pałacu są dwie wieże, jedna o zwężającej się formie nawiązuje do głównego dla pałacu neorenesansowego charakteru, druga została zbudowana w bardziej secesyjnym klimacie.

Do pałacu dostaniemy się bez trudu, teren nie jest nawet ogrodzony, dostęp jest więc bardzo łatwy. Sam budynek jest zabezpieczony, jednak z tyłu pałacu wprawne oko dostrzeże miejsca, przez które do pałacu dostają się fani urbexu. Bez wątpienia takim wejściem jest piwnica, drugim jest główne wejście, gdzie bez przeszkód przez dziurę w przeszklonych drzwiach dostaniemy się do środka.

Co zaskakujące wewnątrz obiekt nie jest zdewastowany, wciąż łatwo dostrzeżemy ślady bytowania tu szkoły. Tablice szkolne czy historyczne obrazki są wciąż na swoim miejscu, pytanie jak długo potrwa ten stan. Dobre warunki obiektu powodują, że jest wymarzonym celem do tego by właśnie tutaj zacząć przygodę z urbexem.

Co ciekawe z pałacem związana jest też legenda. W 1929 roku Wincenty Kurman wystąpił do odpowiednich urzędów z prośbą o zgodę na poszukiwanie zakopanego w pałacowych ogrodach skarbu. Sprawa wywołała prawdziwą gorączkę złota. Poszukiwania znacząco utrudniły życie mieszkańców pałacu, potrzebna też była ochrona by ograniczyć ambicje poszukiwaczy amatorów. Podobno skrzynki ze skarbem nigdy nie odnaleziono.

Odwiedzenie pałacu to przygoda, którą możemy zaliczyć przy okazji wypadu do nieodległych atrakcji takich jak Pałac w Małej Wsi czy Warki.

Miejmy nadzieję, iż pałac wkrótce znajdzie swoje nowe przeznaczenie, jego stan jest naprawdę dobry i szkoda byłoby gdyby ziemia grójecka straciła swoją bajkową rezydencję. Na dziś opuszczony Pałac w Woli Boglewskiej nie ma sobie równych w swojej kategorii pałacowych plenerów fotograficznych.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 17.06.2018 21:52
Zamek Iłża - turniej, jezioro, wąskotorówka i arboretum w jednym:)

Zamek w Iłży (a właściwie jego ruiny) to najbliższy Warszawie tak malowniczo położony historyczny obiekt tego typu. Znajdujący się na wysokim wzniesieniu zapewnia wspaniałe widoki na samą Iłżę jak i pobliski zalew/jezioro na rzece Iłżance.

Zamek Biskupów Krakowskich powstawał w Iłży w w pierwszej połowie XIV wieku. Jak większość jego odpowiedników został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Co ciekawe, zamek odbudowano w XVII wieku, nie podniósł się jednak ponownie po pożarze i ostatecznie został opuszczony w XVIII wieku.

Do dziś możemy podziwiać najstarszy element zamku - wieżę (Stołp). Powstała prawdopodobnie w początkach XIV wieku, dzisiaj jej górny element przykrywa charakterystyczny parasol, pozwalający obserwować okolice nawet podczas niesprzyjającej pogody.

Obecnie podzamcze służy jako rodzaj parku dla lokalnych mieszkańców, wspaniałe kasztany dodają miejscu ciekawego charakteru. Historyczne średniowieczne klimaty wracają do Iłży 2-3 razy w roku, przede wszystkim przy okazji turnieju rycerskiego organizowanego tu tradycyjnie podczas majowego weekendu. Kolejną cykliczną imprezą jest historyczny jarmark, najbliższy zaplanowano na pierwszy weekend września.

Rok 2018 jest rokiem Zamku w Iłży. W ramach tego jubileuszu zaplanowano szereg wydarzeń, większość jednak ma mocno lokalny charakter. Zamek szczególnie ładnie prezentuje się nocą, podświetlony przez specjalnie zainstalowane oświetlenie.

Trudno spodziewać się, że w najbliższej przyszłości oferta turystyczna związana z zamkiem ulegnie poprawie. Iłża jest zbyt małym ośrodkiem by wygenerować większe zainteresowanie turystów. Wciąż jednak pozostaje ciekawą opcją na krótki postój podczas wyjazdu/powrotu ze świętokrzyskiego.

Mimo, iż sam Zamek z trudnością będzie aspirował do tego by być jedynym celem wycieczki z Warszawy, to korzystając z okolicznych atrakcji można sobie już taki wypad wyobrazić. Do naszej dyspozycji mamy urokliwy zalew na rzece Iłżance, krótką wąskotorową trasę z Iłży do Marcul, a także położone w samych Marculach Arboretum. To ostatnie miejsce może nas przyciągnąć szczególnie pod koniec lata i we wrześniu, właśnie wtedy kwitną tam kolorowe wrzosy.

Kto wie, może korzystając z okazji jaką będzie wrześniowy średniowieczny jarmark zmontujemy ciekawą jednodniową wycieczkę z Warszawy. Z pewnością warto poznawać nowe miejsca na turystycznej mapie okolic stolicy/Mazowsza.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 28.03.2018 9:08
Grodzisko Rzeczyca - słowiańska wioska w krainie Pilicy - niedaleko Warszawy

W przepięknej krainie Pilicy rośnie słowiańska wioska, miejsce gdzie będziemy mogli zapoznać się ze słowiańskim stylem życia, legendami, a także poznać rzemiosło i starodawną kuchnię.

W okolicach Warszawy brak tego typu atrakcji, a Grodzisko Rzeczyca znajduje się ledwie 1 godz 30 minut jazdy od stolicy. Do tej pory na miejscu brakowało tradycyjnych zabudowań, a fani słowiańszczyzny spotykali się rozstawiając "starodawne" namiotowe obozy, od tego sezonu ten stan się zmieni.

Dzięki wytężonej pracy członków rodu Dębowego Liścia, na ukończeniu jest już główny budynek - miejsce tajemnych spotkań tzw. Chram. W planach jest też ukończenie kolejnych budynków, w tym m.in. pieca umożliwiającego pokazy przygotowywania dawnych potraw. Widząc zaangażowanie gospodarzy jesteśmy dobrej myśli, pierwszy etap już wiosną da miejscu zupełnie nową turystyczną jakość.

O tym jak wygląda grodzisko Rzeczyca, a także jakie są plany jego rozbudowy będziemy mogli się przekonać uczestnicząc w planowanych przez gospodarzy wydarzeniach. Już w kwietniu, a dokładniej 6-8 kwietnia warsztaty z budownictwa tradycyjnego. Jeżeli interesuje nas tematyka budowy tradycyjnych domów z drewna i gliny to jest to bez wątpienia coś dla nas.

Główną imprezą organizowaną w grodzisku są Mokoszowiska - wydarzenie ku czci Matki Ziemi, w tym roku to już 4 edycja. 18-20 maja w Rzeczycy spotkają się wszyscy okoliczni (i nie tylko) miłośnicy słowiańszczyzny, rekonstruktorzy wyspecjalizowani w czasach słowiańskich/średniowiecznych, znajomi i sympatycy idei rozbudowy tego wspaniałego miejsca. Mokoszowiska w zamyśle są też w dużej mierze skierowane do kobiet, ma być to impreza spokojna, skupiona właśnie na kulcie kobiety- matki ziemi.

Wyprawa do Rzeczycy to także doskonała okazja do poznania pięknych okolic Pilicy. Jesteśmy o krok od wspaniałego Inowłodzu z zamkiem i romańskim kościołem na wzgórzu, obok są także potężne kolejowe bunkry w Jeleniu i Konewce, nie wspominając już o Spale. Mamy też możliwość uczestnictwa w spływie kajakowym.

W okolicy znajduje się szereg bardzo dobrze ocenianych gospodarstw agroturystycznych, warto polecić m.in. Noclegi nad Pilicą w Ponikle.

Z wielkim zadowoleniem przyjmujemy powstawanie w okolicach Warszawy kolejnej niebanalnej turystycznej atrakcji, szczególnie iż osoby gospodarzy / ród Dębowego Liścia budzą powszechną sympatię. Z pewnością swą pozytywną energię przeniosą na miejsce, które nie bez trudu i mozołu tworzą jako punkt spotkań dla wszystkich pozytywnie zainteresowanych historią ze szczególnym uwzględnieniem czasów słowiańskich.

Warto wspomóc tę inicjatywę poprzez uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Grodzisko Rzeczyca a także w miarę możliwości promocję i rekomendację tego miejsca wśród znajomych.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 28.03.2018 9:33
Olszynka zimowa bitwa za nami - teraz czas na Dębe Wielkie 14 kwietnia 2018

24 lutego mieliśmy okazję obserwować bardzo ciekawą, zimową inscenizację bitwy pod Olszynką Grochowską. Po latach przerwy inscenizacja wróciła na kamionkowskie pola elekcyjne, to zdecydowanie bardziej przychylne warszawskim turystom miejsce.

Pogoda była wyjątkowo mroźna, ale miało to swoje dobre strony, przede wszystkim dla fanów fotografii. Pole bitwy było całkowicie pokryte śniegiem, przemieszczający się w takiej scenerii wojacy, konie jak i palące się "rekwizyty" stanowiły doskonałe tło dla licznie zgromadzonych gości uzbrojonych w aparaty.

Tym co wyróżnia olszynkową inscenizację są z pewnością jednostki konne, podczas innych inscenizacji w okolicach Warszawy trudno zobaczyć je w tak imponującej ilości. Ostatnio podobną okazję mieliśmy podczas parady na święto niepodległości, która było jednocześnie próbą generalną dla tej, planowanej na 100lecie Państwa już najbliższej jesieni.

Szczególne wrażenie robił dowodzący jednostkami polskimi generał Chłopicki, jego postać krążyła z maestrią po polu bitwy zagrzewając Polaków do walki.

Usytuowanie polskiej artylerii na wzgórzu dawało niezwykłe efekty akustyczno wizerunkowe. Żołnierze z grupy rekonstrukcja artylerii dawnej Arsenał dzielnie dawali odpór dysponującej znaczącą przewagą ogniową stronie rosyjskiej.

Uważni obserwatorzy mogli też dostrzec po stronie polskiej reprezentantów Żuawów Śmierci. Mimo iż jest to jednostka związana z Powstaniem Styczniowym, warto poświęcić jej oddzielną uwagę. Żuawi zwani byli czasami pierwszymi komandosami, ze względu na charakterystyczny strój i zacięcie stali się ulubionym tematem obrazów dokumentujących styczniowy zryw.

Bitwa pod Olszynką to także doskonała okazja do przybliżenia najmłodszym historycznych postaci czy wojskowych wynalazków z epoki. Taka forma obcowania i nauki historii wydaje się najbardziej odpowiednia. W ten sposób łatwiej zapamiętać upamiętnioną na Pradze postać Generała Szembeka czy zalążek broni rakietowej ognie kongrewskie.

Rozbudowany charakter inscenizacji ma jedną, niewielką wadę. Kontakt z rekonstruktorami jest nieco utrudniony. Inne kameralne wydarzenia mają tę właśnie zaletę, że przed, czy po ich zakończeniu możemy swobodnie porozmawiać z bohaterami pola bitwy, zrobić zdjęcia czy zadać nurtujące nas pytania.

Taka okazja jednak przed nami, bowiem wielu z bohaterów lutowej bitwy zobaczymy wkrótce pod Warszawą w Dębem Wielkim. Tam już 14 lutego trzecia inscenizacja bitwy z wiosennej kampanii tego samego powstania. Warto udać się tego dnia w okolice Warszawy. Krótką relację z pierwszej rekonstrukcji możemy przeczytać tutaj. Wycieczkę na ziemię mińską możemy połączyć z wizytą w Gościńcu Goździejewskim, gdzie cyklicznie organizowane są ciekawe wydarzenia i naturalnie serwowana jest zdrowa i swojska strawa. Jeżeli pogoda dopisze, dobrym pomysłem może być przedłużenie wycieczki. Możemy wybrać się w krainę Liwca, by odwiedzić wiosenną Sowią Górę, czy Skansen w Nowej Suchej, jak również popłynąć kajakiem z Przystań Liwiec.

Historyczna inscenizacja bitwy pod Dębem Wielkim zwieńczy powstańcze rekonstrukcje związane z powstaniami styczniowym i listopadowym. Teraz tradycyjnie czas wiosny, czyli rycerskich potyczek a później dawanie odporu szwedom podczas potopu. Ten rok z racji rocznicy odzyskania niepodległości będzie bardzo bogaty w historyczne wydarzenia.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 29.04.2017 22:20
Historyczna Majówka w Zamościu już 6 maja + zamoyski regiment zobaczymy też 14 maja w Otwocku

Już w następny weekend po długim weekendzie tj. 6 maja specjalna super historyczna majówka w Zamościu. Miasto Zamojskich wytoczy najlepsze działa by zachęcić turystów do odwiedzin. Termin wybrano nieprzypadkowo. Podczas długiego weekendu trzeba konkurować z wieloma innymi wydarzeniami, zaraz po majówce łatwiej o zdobycie należnej uwagi.

Głównym organizatorem historycznej majówki jest Stowarzyszenie Turystyka z Pasją, którego działalność mieliśmy okazję poznać podczas naszej ostatniej wizyty w Zamościu jesienią 2016 roku.

Historyczna majówka w Zamościu to w dużym uproszczeniu coś w rodzaju weekendu za pół ceny, tyle że w stolicy Roztocza. Duża część atrakcji będzie całkowicie darmowa.

Zabawę zaczynamy 6 maja od godziny 10.00. Każdy z uczestników powinien pobrać kartę odkrywcy Twierdzy Zamość. Na mapie Starego Miasta odnajdziemy wszystkie biorące udział w akcji atrakcje. Zaliczenie co najmniej połowy z nich upoważni nas do wzięcia udziału w losowaniu cennych nagród, odbędzie się ono po godzinie 15.00.

Dzieci szczególnie uraduje możliwość darmowego strzelania z łuku w obozie "Zbyrczyk" w Nadszańcu. Manufaktura słodyczy przygotowała z okazji historycznej majówki znaczną porcję łakoci do rozdzielenia wśród dzielnych uczestników.

Po forsownym zwiedzaniu będziemy mogli posilić się doskonałą kawą w specjalnej cenie w Galicyja Cafe, a także sprobowac dań z grilla pod Kazamata Zachodnia Bastionu II.

Poniżej dokładna lista atrakcji jaka czeka na nas w Twierdzy Zamość. Płeć piękną zachwyci wystawa "Koronki, tiuniury, aksamity ..." . Szczególnie polecić należy projekcję multimedialną w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Gratką będzie też wejście na Wieżę Ratuszową. Atrakcje zaznaczone gwiazdką podlegają rezerwacji, możemy ja zrobić telefonicznie pod nr telefonu: 885 451 313 lub mailowo: turystykazpasja@gmail.com

- Muzeum Zamojskie w Zamościu

- Muzeum Fortyfikacji i Broni - Arsenał

- Muzeum Fortyfikacji i Broni – Pawilon pod Kurtyną

- Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego

- Muzeum Sakralne Katedry (godz. 11.15, 12.15, 13.15, 14.15)

- Taras Widokowy na Dzwonnicy Katedralnej

- Muzeum Fotografii Pana Adama Gąsianowskiego

- Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej (godz. 10.45, 11.45, 12.45, 13.45)


- Wystawa “Koronki, tiurniury, aksamity…” (godz. 10.15, 11.15, 12.15, 13.15, 14.15)

- Kojec w Parku Miejskim (godz. 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30)

- Trasa Turystyczna w Bastionie VII* (wejścia o godz. 12.45, 13.45)

- Trasa Turystyczna Oficyn Ratusza* (wejścia o godz. 12.00, 13.00)

- Wieża Ratuszowa* (wejścia o godz. 10.30, 11.00, 11.30, 12.15)

- Ścieżka dydaktyczna “Czar PRL – u” w Nowej Bramie Lubelskiej (godz. 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00)


Pamiętajmy, że przy okazji wizyty w Zamościu czekają na nas też inne atrakcje położone w bezpośredniej bliskości miasta doskonałego. Olejarnia Świąteczna z najlepszymi olejami, Winnica Lipowiec, Pstrąg Roztoczański czy wreszcie legendarna zagroda Guciów, nie wspominając już o uroczym Zwierzyńcu.


Historyczna majówka w Zamościu to jedynie przygrywka do najwspanialszej imprezy historycznej sezonu, czyli szturmu Twierdzy Zamość. W tym roku w weekend 26-28 maja. Wcześniej bo już 14 maja w Otwocku Wielkim pod Warszawą podczas potyczki ze Szwedami spotkamy dzielnych żołnierzy Jana Sobiepana Zamoyskiego.


Nie przepuszczajmy okazji by odwiedzić Zamość w 2017 roku nim zaczną się na dużą skalę prace na trasie ekspresowej Lublin-Warszawa, które na kilka lat utrudnią dostęp do Twierdzy Zamoyskiego.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 23.03.2017 22:30
Industriada 9/10 czerwca, Mazowsze planuje industrialne spacery:)

Niezwykła impreza Industriada została w tym roku zaplanowana na 09/10 czerwca. Śląski szlak industrialny podobnie jak jego kulinarny odpowiednik stanowią idealny przykład do naśladowania dla innych.


Prawdziwą gwiazdą industrialnej turystyki na Śląsku jest przede wszystkim Kopalnia Guido w Zabrzu. To wyjątkowy, jeżeli chodzi o wydobycie węgla kamiennego, obiekt. Założona jeszcze w 1855 roku kopalnia, po zakończeniu eksploatacji, pełniła rolę doświadczalną. Szybem zjedziemy tu na głębokość 170 i 320 metrów, jest to najgłębsza turystyczna trasa w Europie. W samym Zabrzu znajdziemy też inne zabytki m.in. Sztolnię Królowa Luiza i Szyb Maciej. Ten ostatni szczególnie pięknie prezentuje się podświetlony.Kolejną atrakcją, którą powinniśmy bez wątpienia wpisać na listę must see jest kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Obiekt już niedługo zostanie prawdopodobnie wpisany na listę UNESCO, to przysporzy mu dodatkowej reklamy i bez wątpienia przełoży się na liczbę odwiedzających. Srebro było już tu wydobywane w XIII wieku, pierwsze kopalnie utworzono w XV wieku. Poza kopalnią, oryginalną wizytówką Tarnowskich Gór jest Sztolnia Czarnego Pstrąga - system odwadniających kopalnie sztolni miał za zadanie odprowadzać nadwyżki, pojawiającej się w procesie wydobycia, wody. Swoją oryginalną nazwę zawdzięcza pojawiającym się tu obficie w przeszłości pstrągom, które w ciemności wydawały się czarne. Dziś przeszło 600 metrową trasę podziemną zwiedzamy płynąc łodziami.


Poza atrakcjami Zabrza i Tarnowskich Gór znajdziemy na szlaku przeszło kilkadziesiąt innych obiektów. Fanów piwa skuszą z pewnością Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach a także Muzeum Browaru Żywiec.


Na Śląsk wciąż dość tanio dojedziemy koleją. Bilety na sobotni ranny kurs Pendolino do Katowic kupimy już za 49 zł. Jest to jeden z ostatnich przypadków rzeczywistej dostępności weekendowych biletów w ramach oferty super promo, należy się więc spieszyć. W drodze powrotnej takiej ceny raczej już nie znajdziemy, jest jednak dość duży wybór pociągów kategorii Intercity, którymi pojedziemy za przyzwoite pieniądze.


Jeżeli chcielibyśmy zorganizować sobie kwietniowy industrialny weekend to dodatkowo do 30 IV możemy skorzystać z promocyjnej 20% zniżki na wizytę w innej industrialnej atrakcji. W akcji biorą udział Kopalnia Guido, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzea Browaru Tychy i Żywiec.


Mazowsze również pozazdrościło sukcesów śląskiemu szlakowi. Szykuje się bowiem projekt industrialnych spacerów w Warszawie i okolicach. Bardzo ciekawe nowe industrialne atrakcje otworzy dla potrzeb zwiedzania twierdza Modlin. Można też wykorzystać potencjał takich obiektów jak Schrony Obrony Cywilnej i Obiekt Alfa. Do akcji zapewne włączą się też kolejowe atrakcje, stacja muzeum czy wąskotorówka w Sochaczewie. Mimo, że to nie Mazowsze to jednak nie powinno tu zabraknąć prawdziwej perły tj. Parowozowni Skierniewice. Swoje trzy grosze bez wątpienie mogłaby też dorzucić Galeria Figur Stalowych, wszak jej industrialny rodowód to Skup Złomu przy Czołgu. Czekamy na szczegóły industrialnej propozycji Mazowsza.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 14.03.2017 13:20
Twierdza Modlin - nowości 2017 - ruszyły spacery - otwierają Koszary

Wraz z poprawą pogody ruszył sezon spacerowy, w niedzielę mogliśmy udać się w niedostępne na co dzień obszary Twierdzy. Przeszło czterogodzinny spacer minął bardzo szybko. To najlepszy dowód na to, iż pokazywane miejsca spotkały się z uznaniem uczestników.


Spacer z Piotrem Abramczykiem rozpoczynamy od bramy Ostrołęckiej, przemierzamy Galerię oraz długi na kilkaset metrów ciąg pomieszczeń strzelniczych, z których rozpościerał się widok bezpośrednio na Narew. Wyjście z Galerii znajduje się na terenie zajmowanym obecnie przez Straż.


Następnie udajemy się do bardzo atrakcyjnej części twierdzy jaką jest budynek WAK. Dziedziniec przed budynkiem robi niemałe wrażenie. Wewnątrz znajdowały się maszyny pracujące na rzecz zaopatrzenia twierdzy w wodę. Podobną rolę pełnił też wysoki znajdujący się obok komin. Z budynku WAK wchodzimy na wewnętrzną część twierdzy, tu również ukazuje się naszym oczom ogrom jej zabudowań. Znajdujemy się bowiem na dnie fosy, kilkadziesiąt metrów poniżej poziomu dachu zabudowań. Tuż obok znajduje się romantyczny mostek, jedno z preferowanych miejsc na sesje ślubne.


Wspinamy się po schodach by dostać się na górę i udać się do niepozornego budynku stojącego tuż obok, są to filtry. Zaprojektowane podobnie jak nowoczesna kanalizacja warszawska przez Lindleya. Zaletą położenia twierdzy na wzniesieniu było to, iż dla funkcjonalności całego systemu nie była konieczna wieża ciśnień. Same studzienki filtrów do dziś wypełnione są wodą, kilkumetrowa głębokość powoduje, iż zwiedzając ten budynek trzeba mieć się na baczności.


Z filtrów kierujemy się wzdłuż zabudowań twierdzy ku bramie Dąbrowskiego. Z tego miejsca możemy podziwiać pozostałości prowadzącego do niej mostu. Na przeciwko bramy w budynku twierdzy znajduje się potężny zbiornik na wodę. Uszkodzony w 1939 roku, a następnie podreperowany przez Niemców został finalnie wymieniony na początku epoki PRL. Dziś do tego miejsca nie ma niestety dostępu. Tuż obok znajdują się także prochownie. Do dziś ich ciężkie, zabezpieczające ciągi komunikacyjne, drzwi i włazy robią duże wrażenie, wewnątrz możemy podziwiać doskonała akustykę tego miejsca.


Na tej też wysokości mamy idealny pogląd na monumentalizm samej twierdzy, długość zabudowań wynosi tu ponad 2000 metrów. Właściwy ogrom jej zabudowań docenimy dopiero po wejściu do koszar. Po drodze warto zwrócić uwagę na bramę Kadetów, wyższy dobudowany do pierwotnego poziom zniszczono podczas bombardowania w 1939 roku.


Przez bramę wchodzimy do koszar, gdzie naszym oczom otwiera się obraz potężnej przestrzeni jaką zajmowała wewnętrzna twierdza. Na dziedzińcu wyróżnia się ozdobny budynek/magazyn wody a także latryny. Nad porządkiem wewnątrz twierdzy czuwały też dwie wieże biała i czerwona.


Podczas wycieczki zwiedzamy budynki koszar, udajemy się też do Aresztu/ więzienia. To tutaj przewożono więźniów niewygodnych z punktu widzenia władz carskich. Przywożeni traktem nad Narwią trafiali w inny ciemny świat. Warunki które tu musiały panować robią przygnębiające wrażenie. Z aresztu trafiamy na spacerniak. Od jego strony na murach twierdzy znajdziemy szereg pamiątkowych napisów tak charakterystycznych dla więziennych miejsc odosobnienia. Tutaj też mamy najlepszy widok na Spichlerz. Widok na Narew to także idealna okazja by przypomnieć historię marynarki wojennej w odbudowywanym po 1918 państwie polskim, nie zapominając też o bohaterskiej walce kutrów KU 30 i Nieuchwytnego w 1939 roku. Narew do dziś kryje wiele skarbów, legendy wspominają o zatopionym w 39 roku srebrze. Odkrycia podwodnych eksploratorów rozbudzają wyobrażenie. Filmy z poszukiwań amunicji i części czołgu 7TP można obejrzeć w internecie na kanale Ipla. Już od wiosny Spichlerz można podziwiać z kajaka, wypożyczalnie znajdziemy tuż przy moście.


Za nami pierwszy w tym sezonie spacer, następna edycja ruszy 26 marca. Zaś 1 kwietnia kolejny z nich poprowadzi dobry duch twierdzy pani Ela. Wiosna ma przynieść kolejne nowości. Już w majowy weekend mają zostać udostępnione do zwiedzania Koszary. Wytyczona zostanie specjalna ścieżka, po której będzie można po wykupieniu stosownego biletu samodzielnie się poruszać. Podczas długiego majowego weekendu zaplanowano na terenie Twierdzy historyczną rekonstrukcję, uświetni ona anonsowane turystyczne nowości.


Warto w któryś z najbliższych weekendów zapoznać się z tym co oferuje nam ten ciekawy obiekt. Należy wspomnieć, iż zarówno spacer w którym uczestniczyliśmy jak i kolejne odbywające się 26 marca i ponowne w kwietniu mają dodatkowego bohatera. Jest nim zmagający się z chorobą Kajtek. Opłaty za uczestnictwo w spacerze są formą pomocy w jego leczeniu. Wsparcie Kajtka to dodatkowa pozytywna motywacja by ruszyć z Warszawy na weekend do Twierdzy Modlin.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 12.03.2017 10:32
Podziemia pod krakowskim rynkiem - lekcja historii dla całej rodziny

Podziemia pod krakowskim rynkiem to relatywnie nowa, bo ledwie kilkuletnia atrakcja w Krakowie. Na dziś można jednak bez żadnej wątpliwości stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych atrakcji grodu Kraka. Turyści często na jego zwiedzanie planują zbyt mało czasu gdyż nie spodziewają się znaleźć aż tylu ciekawostek w tym niezwykłym miejscu.


Planując podróż do Krakowa dobrze jest zaplanować wizytę w podziemiach z wyprzedzeniem. Internetowy system rezerwacji pokazuje nam często brak dostępnych miejsc podczas weekendów. Za rezerwację nie pobiera się opłat, toteż mamy do czynienia z bardzo dużym odsetkiem rezerwacji nie wykorzystanych. To powoduje, iż możemy udać się do podziemi bezpośrednio i zapytać o możliwość zwiedzania przy pierwszym dostępnym wejściu. Nie należy się też zbytnio kierować informacją elektroniczną przy wejściu, ona też korzysta ze wskazań systemu internetowego i zwykle pokazuje brak wolnych miejsc.


Na dziś bilet rodzinny (2+2) kosztuje 38 zł. W procesie rezerwacji musimy pobrać bilet kontrolny dla każdego członka rodziny. W praktyce sprowadza się to do tego, iż sam bilet rodzinny traktowany jest jako 1 osoba, na każda następną pobieramy dodatkowe bilety.


Co czeka na nas wewnątrz? Mamy tu ciekawą ekspozycję pokazującą pozostałości i odkryte podczas wykopalisk artefakty. Możemy zapoznać się m.in. z traktem z pamiętającymi średniowieczne czasy koleinami. Znajdziemy też szereg informacji o szlakach handlowych przecinających tereny Małopolski. Nie braknie historii wydobycia średniowiecznego złota jakim dla Krakowa i okolic była sól. Szereg zrekonstruowanych zabudowań pokazuje nam jak żyli w dawnych czasach rzemieślnicy i zwykli mieszkańcy Krakowa. Tu możemy też zapoznać się z historią budowy Kościoła Mariackiego.


Dla najmłodszych przygotowano mini salkę gdzie odbywa się multimedialna prezentacja o Królu Kraku. Można tu chwilę odpocząć i zabawić najmłodsze dzieci, które zwykle nie bardzo interesują się wiedzą historyczną. Na nieodległym stanowisku możemy też pobawić się w poszukiwacza zaginionych przedmiotów, znajdując ich kontury w piasku.


W pierwszej z sal mamy też możliwość obejrzenia kilku filmów/multimedialnych prezentacji pokazujących jak wyglądało życie na rynku, w warsztacie rzemieślnika czy zapoznać się z najważniejszymi osobistościami związanymi z miastem.


Dalej trasa zwiedzania prowadzi nas do odkrytych w trakcie prac na rynku kramów rzemieślników. Tu zobaczymy jak wyglądało ich miejsce pracy w samych Sukiennicach. W trakcie zwiedzania obejrzymy też artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych, są tu biżuterie, ubrania i przedmioty codziennego użytku.


Na koniec czeka nas jeszcze pozytywne zaskoczenie. Gdy jesteśmy już dość zmęczeni i spodziewamy się końca zwiedzania czekają na nas kolejne sale gdzie odbywają się projekcje filmowe przedstawiające historie miasta. Ciekawie przedstawiono tu historie przed chrześcijańskiego kultu, Króla Kraka, najazdów Tatarskich i kolejnych istotnych wydarzeń, które miały miejsce w Krakowie. Pokazy są szczególnie interesujące dla dzieci szkolnych.Wizyta w krakowskich podziemiach musi być żelaznym punktem planowania naszej weekendowej wyprawy do Krakowa. Wydatek na bilety to dobrze wydane pieniądze. Pamiętajmy, że podczas weekendu w dobrej cenie do Krakowa dostaniemy się tanim pociągiem Dragon uruchamianym przez Koleje Mazowieckie, bilety na pociąg kupimy w aplikacji Sky Cash. Naszą wyprawę Dragonem do Krakowa opisaliśmy na portalu.


Podziemia pod Rynkiem to tylko jedna z atrakcji w ramach projektu MHK, z całością oferty zapoznamy się na stronie. Warto też zapoznać się z nowymi ofertami pakietowego zwiedzania w Kopalni Wieliczka. Po remontach pełnię swej krasy prezentuje nam także Kopalnia w Bochni.z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 30.01.2017 10:25
Zamek Zawieprzyce - na wypad z pojezierza - rekonstrukcje historyczne

Ruiny zamku w Zawieprzycach na Lubelszczyźnie doczekały się godnych gospodarzy w postaci Chorągwi Zamku w Zawieprzycach im. Atanazego Mączyńskiego, której członkowie przywracają do życia ten niezwykle ciekawie położony obiekt.


Zamek w Zawieprzycach skrywa wiele tajemnic, zbudowany w XVI wieku jako siedziba rodu Zawieprzyckich. W kolejnych latach przechodził z rąk do rąk, jego właścicielami była m.in. słynna lubelska rodzina Firlejów. W końcówce XVII wieku wspomniany wyżej Atanazy Mączyński postanowił zbudować tu okazałą rezydencję pałacową. Prace przebiegały pod okiem najbardziej znanego architekta epoki Tylmana z Gameren, finalnie powstał tu okazały pałac. Na początku XIX wieku dodano liczne elementy romantyczne. Ówczesny pałac był też inspiracją powieści Aleksandra Bronikowskiego "Zawieprzyce".


Niestety rok 1848 przyniósł pożar i zagładę Pałacu, z której już nigdy w pełni się nie podniósł. Kolejni zarządcy zamieszkiwali już tylko w Dworku. W tym czasie dobrami zarządzali m.in. Skłodowscy skoligaceni z przyszłą noblistką Marią.


Zawieprzyce jak każdy zamek mają też swoją legendę. Jej bohaterami jest para kochanków, jeńców przywiezionych po bitwie pod Wiedniem przez ówczesnego właściciela zamku. Piękna Teofania wpadła w oko okrutnemu lubelskiemu kasztelanowi, jego awanse spełzły jednak na niczym. W zemście kazał on zamurować kochanków żywcem. Ich śladem ruszył brat Teofanii, ukrywając swoją tożsamość najął się w zamku jako malarz. Namalowane przez niego freski, nawiązujące do okrutnego losu jaki czeka Kasztelana w piekle, wywołały gniew i surową karę. Podzielił los kochanków. Od tamtej pory w komnatach i na dziedzińcu widziano duchy kochanków i nieszczęsnego malarza. Podobno dzieje się tak do dziś.


Ruiny Zamku w Zawieprzycach są pięknie położone na wzgórzu u podnóża, którego płynie Wieprz. Warto tu przyjechać dla widoków. Najlepiej jednak wybrać się tu podczas periodycznych rekonstrukcji historycznych, które maja tu miejsce. Chorągiew Zamkowa organizuje je zwykle w maju i sierpniu. Członków Chorągwi spotkamy także podczas innych historycznych rekonstrukcji w regionie.


Z pewnością spotkamy ich podczas imprez w Czemiernikach, Kozłówce czy Zamościu. Już w 2 połowie lutego, a dokładnie 19, spotkamy Chorągiew w nieodległym od Warszawy Gołębiu. Krótka zimowa rekonstrukcja bitwy ze Szwedami pod Gołębiem będzie dobrą okazją by zobaczyć ich w akcji. Sam Gołąb i Puławy są idealnymi celami na weekendowy wypad. Rekonstrukcja może być interesującym uzupełnieniem takiej jednodniowej wycieczki z Warszawy.


Ruiny Zamkowe powinny też znaleźć się na naszej liście miejsc do zobaczenia podczas wizyt na Pojezierzu Łęczyńsko -Włodawskim. Z nad jezior dojedziemy tu w ciągu 20 minut. Możemy też zaplanować wycieczkę rowerową.


Przed wybraniem się na miejsce warto sprawdzić czy i w jakich godzinach otwarte jest mini Muzeum czasów Jana III Sobieskiego znajdujące się tutejszym lamusie.


Ciekawą opcją może być też spływ kajakowy Wieprzem. Nie jest to rzeka z gatunku najłatwiejszych ale z pewnością wysiłek zrekompensują nam piękne widoki rozpościerające się od Łęcznej aż do samych Zawieprzyc.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 03.04.2016 16:11
Flis Festiwal 6-8 maja, sesja zdjęciowa do Zielonych Świątków 9 IV

Zbliżamy się nieuchronnie do roku Wisły(2017), zapewne także z tego powodu wszystkie wydarzenia związane z Wisłą i żegluga śródlądową będą cieszyły się rosnąca popularnością. Przyczynia się do tego również wzmożone zainteresowanie tradycja urzecką, osadnictwem olenderskim a wreszcie moda na sporty wodne. Nie bez znaczenia jest też wsparcie samorządów i nowe publikacje traktująca o związanych z Urzeczem tematach, min prace dr Stanaszaka.

W tym roku preludium dla wydarzeń kultywujących wiślaną tradycje tego mikroregionu, będzie sesja zdjęciowa do filmu promującego wyróżniane już jako produkt turystyczny Zielone Świątki na Urzeczu, zaplanowano ją na 9 IV na warszawskiej la Playa. Start już o 6.00 rano. Będzie to dobra okazja by zobaczyć łodzie i mode urzecką a może również wcielić się w role statysty.

Główną wiślaną imprezę tj Flis Festiwal zaplanowano na drugi weekend maja tj 8-9 maja w podwarszawskich Gassach, w tym roku zameldowanie się w tej miejscowości zaplanowały liczne załogi z całej Polski. W ramach festiwalu przewidziano różnorodne koncerty i możliwość zetknięcia się z żywą tradycją Urzecza, zarówno w formie materialnej jak i nie materialnego przekazu.

Wspomniane już wyżej Zielone Świątki odbędą się w kolejny weekend, w tym przypadku można też osobiście dołączyć do rzecznego orszaku, liczba miejsc jest jednak ograniczona.

18-19 czerwca ruszy zaś tradycyjna pielgrzymka rzeczna Świętego Zygmunta z Gassow do Płocka, w tym przypadku zainteresowani, winni rezerwować miejsca z wyprzedzeniem jest ich bowiem naprawdę nie wiele.

Już po wakacjach odbywa się zwykle, parada łodzi tradycyjnych, z roku na rok ciesząca się większą popularnością. Widok "żaglowców" na Wiśle jest czymś spektakularnym, miejmy nadzieje że będziemy mieli z nim do czynienia coraz częściej.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon