czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: zamki
Data publikacji: 13.10.2018 11:27
Zamek Besiekiery najbardziej malownicze ruiny w okolicach Warszawy?

Zamek Besiekiery a raczej jego ruiny to z pewnością najmniej znany obiekt zamkowy z tych znajdujących się w rozsądnej odległości od Warszawy. Jeżeli nie znamy tego miejsca, to warto ten brak nadrobić. Szczególnie wielbiciele fotografii powinni być tym zainteresowani. Zamek otoczony fosą jest doskonałym plenerem fotograficznym.

Dodatkowym atutem jest lokalizacja, o krok od zamku znajdziemy całe mnóstwo atrakcji turystycznych z lazurowym jeziorem Osadnik Gajówka, Zoo Safari, Doliną Skrzatów, Wioską Indiańska i tak wymieniać można by bez końca. Udając się w stronę Warszawy znajdziemy zabytki Łęczycy/Tumu, blisko jest też kopalnia soli w Kłodawie (dostępna tylko poza weekendami) .

Historia zamku w Besiekierach nie jest do końca znana. Wzniesiony prawdopodobnie na przełomie XV/XVI wieku, był bardziej lokalną rezydencją mieszkalną. Jego znakiem rozpoznawczym było umiejscowienie na sztucznie wzniesionej wyspie, która naturalnie otoczona została fosą. Do dzisiaj właśnie otoczenie wody nadaje zamkowi szczególnego uroku, odbijające się w wodzie ruiny zamku dają duże pole do popisu dla fanów fotografii.

Dalsze losy zamku są zbieżne z innymi polskimi budowlami tego typu, choć w tym przypadku dewastacje podczas wojen szwedzkich nie oznaczały końca jego użytkowania. Zamek pełnił funkcje gospodarcze jeszcze w XIX wieku, później opuszczony popadł w ruinę. Zakończona w 2010 roku rewitalizacja uporządkowała dostęp do zamku, tereny wokół i samą fosę. Dziś miejsce jest łowiskiem wędkarskim, jest tu nawet niewielka plaża, z której podczas letnich upałów korzystają najmłodsi.

Wokół zamku zebrała się też grupa rekonstrukcji historycznej Konfraternia Burgus Carpinei. Zwykle organizują oni jedną imprezę/turniej w sezonie, zazwyczaj jest to pierwszy weekend września. Co ciekawe częstokroć turniej na Zamku w Biesiekierach jest organizowany równolegle z Igrzyskami Gier Dawnych w Łęczycy. Taki zbieg dwóch imprez powoduje, iż nie ma lepszego czasu na odwiedziny tych dwóch miejsc. Warto pilnować kalendarza na 2019 rok. Rekonstruktorzy z Besiekier bywają też gośćmi imprez historycznych w okolicach Warszawy, w tym sezonie uczestniczyli m.in. w nowej imprezie Most Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą.

Skoro wspominamy Łęczycę, to warto nadmienić, że w bezpośredniej bliskości pięknej romańskiej kolegiaty w Tumie wkrótce rozpoczną się prace nad rekonstrukcją średniowiecznego grodziska (dawnej Łęczycy). Plan zakłada zakończenie prac w sezonie turystycznym 2019, w ten sposób przybędzie nam kolejna atrakcja i powód by częściej wybierać się w tę okolicę.

Z Łęczycą łączy zamek w Besiekierach także legenda. Budowniczy zamku miał bowiem założyć się z tamtejszym diabłem Borutą o to, że wybuduje budowlę bez udziału siekiery. Tak uczynił, jednak nie wiedział, iż w budowie brał udział chłop o nazwisku Siekierka. Zakład więc przegrał, oddał duszę diabłu a zamek nazwano Besiekiery.

Szukający niebanalnych plenerów fotograficznych już dziś mogą planować wyjazd 2w1, tj. do Besiekierów i lazurowego jeziora Osadnik Gajówka. Trudno w okolicach Warszawy znaleźć piękniejsze miejsca na oryginalną fotografię, która z pewnością zaciekawi rzesze znajomych.

Zamek w Besiekierach zaliczyliśmy do grupy najciekawszych plenerów fotograficznych w okolicach Warszawy.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 26.07.2016 11:13
Zamek Królewski w Chęcinach - rekord 100 tys turystów już w lipcu

Kolejny sezon po rekonstrukcji Zamku w Chęcinach przynosi bardzo miłe pozytywne zaskoczenie. Już w lipcu pękła bariera 100 tysięcy turystów. Zwykle pokonywano ją dopiero w ostatnim wakacyjnym miesiącu. W ten sposób zamek wyrasta na gwiazdę i główną perłę w koronie około kieleckich atrakcji turystycznych. Trzeba przyznać, iż kilka ciekawych pomysłów można by wykorzystać również w innych miejscach o podobnym profilu, w tym tych mazowieckich, jak Zamki w Ciechanowie czy Czersku.


Zdecydowanie chwycił pomysł periodycznego nocnego zwiedzania zamku. Wprowadzony limit zwiedzających, zwykle przekraczany jest już na kilka dni przed kolejnym nocnym zwiedzaniem. Sama nocna wycieczka do zamku jest uatrakcyjniona spotkaniem z białą damą a czasami również płomiennym pokazem. Ta ostatnia atrakcja zapewnia niesamowite przeżycia, pozwala też zrobić zdjęcia, którymi można się potem pochwalić.


Bardzo dużo dobrego zrobiły nocne iluminacje zamku. Zapewne będą one kontynuowane również jesienią i zimą. Odważna zeszłoroczna decyzja o otwarciu zamku również po sezonie okazała się strzałem w dziesiątkę. Wiele polskich atrakcji jest już zamkniętych. Naturalna konkurencja jest więc dużo mniejsza i łatwiej przebić się w walce o potencjalnego turystę.


Wielką zaletą zamku jest stoisko ze średniowiecznym uzbrojeniem. Tutaj w cenie biletu można przymierzyć zbroję a przy odrobinie szczęścia strzelić z samopału. Za niewielką opłatą można też postrzelać z łuku. Na dziedzińcu odbywają się krótkie pokazy średniowiecznych tańców. Trzeba przyznać, że obsługa jest bardzo życzliwa. Zachęca dzieci do korzystania z oferowanych zabaw, chętnie też odpowiada na wszystkie pytania.


Niewątpliwie utrzymywanie obsługi stanowi istotny koszt. Wydaje się jednak, że są to dobrze wydane pieniądze a turysta nie jest skazany tylko i wyłącznie na samodzielne zwiedzanie i czytanie tablic informacyjnych.


Na pewno w sukcesie komercyjnym rewitalizacji pomagają również zmiany w samych Chęcinach. Kameralny rynek ze studnią i fragmenty brukowanych ulic nadają temu miasteczku uroku. Z rynku możemy dodatkowo napawać się widokiem zamkowych wież. Gdy włączona jest wspomniana już iluminacja efekty są rzeczywiście spektakularne.


Sukces cieszy. Miejmy nadzieję, że za nim pójdą kolejne inicjatywy. Bardzo dobre perspektywy ma tu turystyka aktywna, a szczególnie będące wciąż na fali wznoszącej kajakarstwo.


Zachęcamy do zapoznania się z planami nocnych zwiedzań zamku i wybranie któregoś z kolejnych weekendów na wypad z Warszawy do tego pięknego zakątka Polski.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 13.04.2016 11:58
Piknik militarny w klimacie XX w za nami - Inowłodz zaczął świętowanie

W miniony weekend mieliśmy unikalną możliwość zapoznania się z tym, co oferują grupy rekonstrukcji historycznej wyspecjalizowane w XX w. Na zamku w Inowłodzu odbyła się pierwsza z imprez w ramach obchodów 950 lecia tego zacnego miasta. Szereg kolejnych przed nami. Jest to bardzo ciekawa alternatywa na nasz udany weekend z Warszawy. Tym bardziej, że odległość niewiele ponad 100 km, pokonamy w nieco ponad godzinę. Dzięki nowo oddanym odcinkom trasy S8.


Trzeba pamiętać, iż tradycja rekonstrukcji wojennych jest bardzo długa w tym właśnie regionie. Wiąże się niewątpliwie z pasem umocnień i bunkrów na linii Pilicy. Powstały one, by bronić dostępu do centralnej Polski, przed nacierającymi wojskami Armii Czerwonej. Znajdują się też w okolicy, warte zobaczenia, monumentalne kolejowe bunkry w Konewce i Jeleniu.


Jedną z liczniej reprezentowanych grup był batalion z Tomaszowa Mazowieckiego. Na co dzień zaangażowany jest w rekonstrukcje i ochronę przed dewastacją bunkra Regelbau 621, który mieści się przy ulicy Strzeleckiej. Panowie z batalionu bardzo chętnie tłumaczyli, prezentowali broń, pozwalali dzieciom przymierzać się do sprzętu, obdarowywali też łuskami. Kolejną okazją do spotkania z nimi będzie noc muzeów. Bunkier będzie otwarty dla zwiedzających 21 maja.


Dużą atrakcją byli też ułani. Można było podziwiać piękne konie i to, jak radzą sobie w tych niełatwych pogodowych warunkach. Grupa składa się z pasjonatów z całej Polski.


Po stronie niemieckiej mogliśmy zobaczyć m.in. 19 Division der Wehrmacht , który dumnie prezentował się przed wejściem do zamku. Również w tym przypadku można było wypytać o interesujące nas szczegóły, a dzieci były traktowane w sposób bardzo życzliwy.


Należy również wspomnieć o prezentowanej przez Grupę Militarną Pilica kolekcji pojazdów, w tym nowego nabytku - amfibii. Ta prywatna kolekcja rzadko jest prezentowana publicznie. Również i tutaj pozwalano najmłodszym na zdjęcia i wspinanie się po samochodach, naturalnie przy asyście dorosłych.


Atrakcję zwieńczyło spotkanie z weteranem misji w Bośni i Iraku. Przeprowadził on na zamku interesującą dla wszystkich fanów militariów prelekcję.


Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem kolejnych imprez na zamku w Inowłodzu. Weekendowy wyjazd z Warszawy możemy dowolnie komponować. Jeżeli interesują nas militaria warto zobaczyć bunkry w Konewce i Jeleniu, a także Skansen i Muzeum w Tomaszowie. Pasjonatów spacerów i turystyki aktywnej przyciągną zaś Spała i Pilica. Nie zapominajmy też o spalskich jarmarkach, kolejny już w najbliższy weekend. Unikalnymi atrakcjami są także Groty Nagórzyckie i Rezerwat Błękitne Żródła.


Za nami udany weekend w Inowłodzu, to wszystko tylko niewiele ponad godzinę jazdy z Warszawy. Zapraszamy.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.04.2016 23:46
Zamek w Ciechanowie - największa i niezdobyta twierdza Mazowsza

Już sama nazwa Ciechanów jest związana z rycerską legendą, pochodzi bowiem od imienia nieustraszonego rycerza Ciechana, który miał założyć miasto, szukając nowego domu na wygnaniu. Potężny gotycki zamek wzniósł w XIV w. książę mazowiecki Siemowit III, prace kontynuował jego syn Janusz I. Wraz ze śmiercią ostatniego władcy Mazowsza Janusza III, trafia do Bony Sforzy i zostaje przebudowany na renesansową rezydencje, jest to złoty okres dla ciechanowskiego zamku.


Również dziś zamek prezentuje się z zewnątrz imponująco, okalające go wolne przestrzenie plenerowe wzmagają uczucie jego panowania nad otaczającym terenem. Wewnątrz zamku w tzw. domu małym mieści się Muzeum gdzie można obejrzeć stałą wystawę „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Jest to swoista kopalnia wiedzy o dziejach Mazowsza i roli jaką pełnił w nich ciechanowski zamek. Najmłodszych na pewno zainteresuje historia legendarnego mazowieckiego smoka Wywerny a także legenda o czarnym psie chroniącym ukrytego na zamku skarbu.


Corocznie w pierwszym tygodniu września odbywają się na zamku "Spotkania z Historią", trzeba jednak przyznać, iż na tle innych mazowieckich zamków, oferta historycznych rekonstrukcji czy spotkań z żywą historią wydaje się uboga. Należy mieć nadzieję, iż w tym względzie najlepsze dopiero przed ciechanowskim zamkiem.


Ciekawą opcją dla najmłodszych może być podróż do Ciechanowa nowym pociągiem "Pendolino", jest ona możliwa dopiero od grudnia 2015r. Podróż zabiera nieco więcej niż godzinę, podróżując z co najmniej jednym dzieckiem możemy skorzystać z biletu rodzinnego, nie jest on jednak dostępny w sprzedaży internetowej.


Podczas wizyty w Ciechanowie nie można pominąć odwiedzenia browaru, nieodłącznie związanego z miastem, silnie też akcentującego swój regionalizm i nacisk na rozwój lokalnych marek. Pub Ciechan mieści się przy bramie browaru, od jakiegoś czasu anonsowane jest też otwarcie browaru dla zwiedzających i uruchomienie muzeum, byłaby to niewątpliwie gratka dla fanów złocistego trunku.

Inne ciekawe miejsca po drodze z / do Ciechanowa
- dla par muzeum romantyzmu w Opinogórze
- Czerwińsk nad Wisła z pięknym widokiem na rzekę i romańskim kościołem
- dla najmłodszych w sezonie miasteczko westernowe lub afrykańska wioska


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.04.2016 23:54
Zamek Królewski w Chęcinach - nr 1 w Świętokrzyskim

Rok 2015 był pierwszym po renowacji acz jeszcze nie pełnym sezonem dla Zamku Królewskiego w Chęcinach. W zeszłym roku atrakcje związane z Chęcinami odwiedziło przeszło pół miliona turystów a sam zamek 164 tysiące. Kto dawno nie był w świętokrzyskim i pamięta zamek sprzed wykonanych prac rekonstrukcyjnych powinien szybko nadrobić tę zaległość, naprawdę warto.


Obecnie chęciński zamek jest najbliższym Warszawie tak doskonale przygotowanym na przyjęcie turystów obiektem tego typu, a bieżący rok przyniesie w tym zakresie dalsze pozytywne zmiany. Wokół Zamku jest z konsekwencją budowany produkt turystyczny, na który składają się również podziemia w Chęcinach, Kaplica Św Leonarda a także podzamcze z domem starosty i łukiem triumfalnym Jana III Sobieskiego.


Historia zamku sięga przełomu XIII/ XIV wieku. Nie jest do końca pewne kto był pomysłodawcą jego powstania, wymieniane są postaci króla Czech Wacława II i księcia Władysława Łokietka z czasu przed koronacją na króla Polski. Z tą ostatnią postacią związana jest pierwsza wzmianka o zamku z 1306 roku.


Losy zamku były bardzo burzliwe, odgrywał on istotną rolę w życiu głównych bohaterów wojen z krzyżakami. Na znaczeniu stracił wraz z wyprowadzką Bony Sforzy w połowie XVI w. Jak wiele innych polskich zamków, znacząco ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego i wojny północnej. Na początku XVIII w był już właściwie opuszczony, stał się źródłem budulca dla okolicznych mieszkańców. Odbudowę rozpoczęto dopiero po II wojnie światowej, warto nadmienić, iż podczas ostatnich prac archeologicznych odkryto resztki pierwszej wieży prawdopodobnie z czasów Wacława II.


Obecnie oferta zamku podlega stałemu rozwojowi, w lipcu 2015 roku udostępniono nocne zwiedzanie zamku, jesienią i zimą można też było podziwiać przepiękne iluminacje nocne. Wielkie zainteresowanie zwiedzaniem dało też asumpt do decyzji, by zamek stał się atrakcją całoroczną, co wcześniej nie było planowane.


Dzięki staraniom władz samorządowych i lokalnej organizacji turystycznej szykowane są także kolejne atrakcje, duży nacisk będzie kładziony m.in. na turystykę aktywną tj. spływy kajakowe Czarną Nidą, która płynie nieopodal Chęcin. Pomysły te na pewno przyczynią się do stworzenia szerokiego wachlarza turystycznych usług, którego osią będzie górujący nad Chęcinami zamek.
z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: zamki swietokrzyskie
Data publikacji: 07.04.2016 9:11
Zamek zbrojownia Liw - leniwy Liwiec i szlachecka micha


Ulokowany w strategicznym miejscu, na granicy między Rzeczpospolitą a Wielkim Księstwem Litewskim, zamek w Liwie pełnił "od zawsze" strategiczną rolę granicznej warowni, stał się też ważnym elementem Wielkiego Gościńca Litewskiego, traktu ciągnącego się z Warszawy aż do Wilna. Przeprawy rzeczne istniały w tym miejscu prawdopodobnie już w czasach rzymskich. Zbudowany na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I około 1429 roku, lata świetności przeżywał właśnie w związku z ekspansją Wielkiego Gościńca Litewskiego w XVII wieku. Ze szlakiem były związane ważne osobistości, takie jak mistrz Jan Twardowski, Bona Sforza czy maszerujący tą drogą na Moskwę Napoleon Bonaparte.


Dziś ze świetności zamku pozostało niewiele, do zwiedzania udostępnionych jest kilka pomieszczeń z bronią z różnych epok a także wieża, która sama w sobie nie stanowi jednak dużej atrakcji ze względu na brak walorów widokowych i atrakcyjnej ekspozycji wewnątrz. Istotnym atutem pozostaje położenie w malowniczej bliskości rzeki Liwiec, co pozwala powiązać weekendowy wyjazd za miasto z aktywnym spędzeniem czasu czy to organizując spływ kajakowy po tej najlepszej chyba do rozpoczęcia przygody z kajakiem rzece na Mazowszu, czy też rodzinną wycieczkę rowerową szlakiem Natura rozpoczynającym się nad zalewem w Węgrowie. W lecie tuż za zamkiem można też odpocząć na niewielkiej plaży.


Zaletą miejsca jest zaangażowanie młodych ludzi, rekonstruktorów, którzy z pasją opowiadają o zamku i okolicach. W planach jest też rekonstrukcja przyzamcza bądź/i piwnic zamkowych, na pewno zwiększyłoby to atrakcyjność turystyczną miejsca.


Na pewno warto odwiedzić zamek również w ramach dłuższego weekendowego wypadu np. z Warszawy do Drohiczyna, dawnej stolicy Podlasia, a szczególnie w ramach organizowanych cyklicznie wydarzeń tj. turnieju smaków, turnieju rycerskiego czy festynów i imprez promujących aktywność fizyczną.


Dla spragnionych dobrej tradycyjnej kuchni warto odwiedzić pobliskie obiekty zrzeszone w ramach tzw. Mazowieckiego Szlaku Michy Szlacheckiej tj. Retro Skibniew, Dwór Mościbrody, Restaurację Zaścianek, a już wkrótce także kolejne zgłaszające akces do szlaku punkty.


Inne atrakcje w okolicy

- punkt widokowy Sowia Góra, wspaniałe widoki na meandrujący Liwiec

-skansen w Suchej z modrzewiowym dworem niegdysiejszego kasztelana liwskiego

- zabytki sakralne Węgrowa w tym tzw. lustro mistrza Twardowskiego

- opuszczona bajkowa willa w Cisie Zgrudzie

- zapomniany pałac w Proszewie z okolic połowy XIX w

- muzeum gwizdków w Gwizdowie

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 07.04.2016 9:37
Zamek Oporów mała perła na romantyczny wypad

Jeden z najmniejszych zamków a jednocześnie najlepiej zachowanych tego typu budowli w Polsce, stosunkowo mało znany również dlatego, iż nie jest związany ze szlakiem książąt mazowieckich, a administracyjnie należy obecnie do ziemi łódzkiej. Późnogotycka siedziba rodu Oporowskich powstała na początku XIV wieku i wyjątkowo jak na zamki ulokowane na ziemiach polskich, przetrwała w prawie nienaruszonym stanie do czasów nam współczesnych.


Patrząc na zamek w Oporowie bardziej niż z zamkiem, przychodzą nam na myśl skojarzenia z budowlami typu rezydencje fortece, jak np wieża ariańska w Wojciechowie na Lubelszczyźnie czy domy fortece w kraju Basków, co nie odbiera a wręcz dodaje zamkowi uroku.


Położony na wyspie otoczonej fosą, pośród rozległego parku, zamek w Oporowie jest idealnym miejscem na romantyczny wypad lub chwile wytchnienia czy postoju na trasie innej dłuższej wycieczki, do ziemi łódzkiej czy północnego Mazowsza lub/i szlaku chopinowskiego, przepiękny dworek w Sannikach znajduje się w niewielkiej wszak odległości.

Dużą zaletą jest również niezwykle miła obsługa przewodnicka, mimo iż oddzielnie płatna to jednak kwota 30 złotych w tym przypadku to dobrze wydane pieniądze. Istnieje również możliwość noclegu w tzw Domku Neogotyckim na terenie zespołu Pałacowo-Parkowego, domek oferuje dwa dwuosobowe pokoje.

Jak wspomniano wyżej zwiedzanie zamku warto połączyć z
- monumentalnymi opuszczonymi pałacami w Guzowie i Malinie
- romantyczną trasą do Arkadii i Nieborowa
- wycieczką do Łowicza bądź/i Łęczycy
- trasą Chopinowska z Sannikami i wyjątkowym kościołem obronnym w Brochowie
- odpoczynkiem na pojezierzu gościeradowskim

Począwszy od wiosny organizowane są na zamku koncerty muzyczne, aktualne informacje znajdziemy na profilu facebookowym zamku. Zdarza się również że zamek gości rycerzy-rekonstruktorów, ćwiczących przed odbywającymi się między innymi w nieodległej Łęczycy turniejami.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 31.03.2016 13:32
Inowłódz 950 lecie - szereg atrakcji, start już 9 IV

Idealną okazją by odwiedzić to piękne miasteczko będzie szereg imprez organizowanych z okazji jego 950 lecia. Teraz z racji otwarcia kolejnych odcinków nowej drogi expresowej S8, Inowłódz jest blisko Warszawy jak nigdy dotąd, co nam zaoferuje?


Już 9-10 kwietnia zlot grup rekonstruktorskich w ramach imprezy Air Soft, zespoły wyspecjalizowane w XX wiecznych rekonstrukcjach, dobra okazja by powiązać tą wycieczkę z odwiedzinami bunkrów w Konewce i Jeleniu bądź/i Skansenu w Tomaszowie tak by trzymać się stricte XX wiecznej tematyki militarnej.


6 maja oficjalne otwarcie obchodów połączone ze świętem konstytucji 3 maja.


Pierwszy weekend czerwca przyniesie dzień dziecka z rycerstwem, Inowłodzkie bractwo rycerskie zapewni najmłodszym moc najróżniejszych atrakcji.


Gwiazdą przedwakacyjnego sezonu będzie II turniej łuczniczo -kuszniczy, odbędzie się on 25 czerwca, na niedziele zaplanowano dalsze atrakcje min bieg historyczny.


Na 23-24 lipca zaplanowano zaś "16 festiwal w krajobrazie" fotografia, malarstwo, koncerty z finałem w postaci wycieczki doliną Pilicy.Na koniec wakacji obejrzymy inscenizacje "361 rocznicy rozbicia wojsk szwedzkich pod Inowłodzem" odbędzie się ona 27 sierpnia.


Jesienią w nieodległej Spale odbywają się dożynki Prezydenckie i tradycyjny Hubertus Spalski.


Jak już wspominaliśmy wyżej region daje nam bardzo dużo możliwości spędzenia udanego weekendu, od turystyki aktywnej, tras biegowych i rowerowych wokół Spały, poprzez rekomendowane spływy Pilicą, po militarną przygodę z bunkrami i tomaszowskim skansenem a nawet grotami nagorzyckimi, wreszcie poszukiwaczy plenerów fotograficznych zachwyci romański kościół Świętego Idziego i piękne nadrzeczne widoki których, Pilica oferuje nam tu bardzo wiele.

Pełny plan wydarzeń związanych z rocznicą, znajdziemy na stronie Gminnego Centrum Kultury.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 31.03.2016 13:18
Zamek Liw turniej smaków i inaguracja szlaku książąt mazowieckich - 14 maja

Jeżeli chodzi o imprezy kulinarne to Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku Liw dzierży bezsprzeczny prymat. Idealne położenie i tradycja Wielkiego Gościńca Litweskiego powodują iż nie gdzie indziej niż tutaj spotykają się wszyscy szukający regionalnych smakołyków. Uczestnicy z Mazowsza, Podlasia, Białorusi i Litwy już 18-19 czerwca powalczą o Kielich Wojciecha Wielądko który, jest główną nagrodą turnieju.


To w czerwcu a już w maju a dokładniej 14 maja odbędzie sie na Zamku turniej miast, impreza o charakterze rekonstrukcji historycznych będzie prawdopodobnie również premierą nowej odsłony Szlaku Książąt Mazowieckich.


W długi weekend sierpniowy tj. 13-14 sierpnia będziemy zaś świadkami głównej historycznej imprezy na zamku tj turnieju rycerskiego. Liczne zawody i pokazy, w tym zmagania o tytuł najlepszego rycerza, łucznika, kusznika i barda będą towarzyszyły temu ciekawemu wydarzeniu.


Dla szukających innego rodzaju wrażeń zapraszamy równie serdecznie na otwarcie sezonu rowerowego 7 maja, tego dnia ruszy rajd rowerowy Ottona Warpechowskiego, szacowny patron rajdu wiąże się z historią uratowania zamku przed rozbiórka, w ramach misternej intrygi i wmówienia okupantom jego teutońskiej genezy.


23-24 VI planowany jest również Summer Festival to z kolei impreza, bardziej o formie pikniku i zabawy przy muzyce, w pięknej scenerii zamku i płynącego w okolicach Liwca.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 27.08.2019 20:37
Super weekend 31sierpnia-01września okolice Warszawy

Przed nami prawdziwy super weekend na zakończenie wakacji, święto Wina w Winnicy Dwórzno i Kazimierzu, turniej rycerski w malowniczym zamku Besiekiery, Święto Gór Pieprzowych. Na Polesiu spacer na wrzosowiska z Okiem Parkowca, a dużo bliżej piękne wrzosy na wrzosowisku Mostówka. Dodatkowo święto Archeologii Doświadczalnej pod Kazimierzem i Historyczna inscenizacja Polskie Termopile w Wasiłkowie. Więkoszość będzie też desperacko szukało miejsca nad wodą w okolicach Warszawy, na szczęście tych nie brakuje, warto pomyśleć o kajakach, świeży artykuł o nowych noclegach dla kajakarzy jest już na portalu.

1. Jazdów warsztaty wikliniarstwa i eko biżuterii - zaczynamy weekend już w piątek super ciekawe warsztaty w Jazdowie ( Jazdów 3/8) mistrz wikliniarstwa pokaże nam tajniki swojej sztuki. Przy okazji spacer po Jazdowie to prawdziwe odkrycie.

2. Święto Wina w Winnicy Dwórzno pod Warszawą zeszłoroczna pierwsza edycja święta wina cieszyła się wielkim powodzeniem, tym razem bawimy się dwa dni. Absolutnie do polecenia, pamiętajmy też o pobliskiej Wodnej Osadzie w Grzegorzewicach.

3. Turniej rycerski Besiekiery - chyba najbardziej malownicze ruiny w okolicach Warszawy, turniej to doskonały powód by je zobaczyć, przy okazji mamy blisko do kultowego lazurowego jeziora Osadnik Gajówka, można też wpaść do powiększonych Term Uniejów.

4. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej grodzisko Żmijowiska pod Kazimierzem- kolejna edycja wydarzenia to kilka dni warsztatów trwających aż do soboty, w programie próba odpalenia pieca do wytopu szkła, garncarstwo, i inne pradawne rzemiosła. Można poznać pozytywnie zakręconych ludzi min Panią Kasie z Miejskiej Kniei pod Skierniewicami ( to miejsce bezwzględnie polecamy na weekendowy 1 dniowy wypad).

5. Święto Wina Kazimierz - kazimierskie winobranie rozpocznie się w sobotę o 11, idealna okazja by poznać produkty okolicznych winnic a jest ich coraz więcej. Dojazd do Kazimierza też wkrótce jeszcze się poprawi, jesień to dobra pora by odwiedzić winnice.

6. Święto Gór Pieprzowych - doskonały powód by wybrać się w najbliższych weekend do Sandomierza, przy okazji poznamy wspaniały relikt Góry Pieprzowe z których możemy napawać się widokiem na miasto, zaplanowano też I bieg gór Pieprzowych.

7. Dzień Dobry Polesie z Okiem Parkowca- gdyby skusiło nas kameralne pojezierze to ciekawą propozycją jest spacer na bagna i wspaniałe wrzosowisko przy okazji poznamy Oko Parkowca które na co dzień dostarcza nam wspaniały zdjęć z Poleskiego Parku Narodowego. Start w Lejnie o 5 rano w sobotę. Gdyby było nam jednak za daleko pamiętajmy o położonym bardzo blisko Warszawy wrzosowisku - Wrzosowisko Mostówka czeka na nas.

8. Polskie Termpolie - Husarze przeciw Tatarom bitwa pod Hodowem - super historyczna impreza w Wasiłkowie na Podlasiu, start w niedziele o 12.00 . Z Wasiłkowa mamy blisko do Supraśla, lawendowego Dworzyska czy na szlak rękodzieła z Czarnej Białostockiej, możemy więc zmontować fajną wycieczkę na Podlasie.

Ostatni weekend wakacji z prawdopodobnymi temperaturami powyżej 30 stopni, warto szukać więc miejsc która zapewnią choć trochę chłodu, przyda się wiedza o atrakcjach okolic Warszawy :) z Warszawy na weekend.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: swietowina zamki wrzosy gorypieprzowe
Data publikacji: 29.08.2018 15:21
Najbliższy weekend atrakcje pod Warszawą okolice i nie tylko :)

Prognoza pogody pokazuje na weekend piękne słońce, warto rozejrzeć się za ciekawymi wydarzeniami. Sporo będzie działo się na Wiśle - tradycyjne łodzie wyruszą do Góry Kalwarii gdzie w piątek i sobotę czekają wiślane atrakcje, ciekawie będzie w łódzkim Igrzyska Gier Dawnych i Turniej Rycerski na Zamku w Biesiekierach. Mamy też historyczne wydarzenia w samej stolicy, już w piątek rocznica przebicia do Śródmieścia a w sobotę mapping Miasto 1939 .


1. Święto Wisły na Urzeczu i Warsztaty Obywatel Rzeki Wisły Góra Kalwaria- startujemy w piątek kontynuujemy w sobotę, na wydarzenia wyruszają tradycyjne drewniane łodzie z Warszawy. 1 ekipa ze szkutą Dar Mazowsza rusza już w czwartek, zespół Taxi Wisła płynie w piątek, na obydwa rejsy można się zabrać w 1 lub 2 strony - wielka wiślana przygoda. A już 8 IX Święto Wisły w Warszawie.

2. Przebicie do Śródmieścia - marsz pamięci - Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław zaprasza do upamiętnienia specjalnego powstańczego wydarzenia. Start o 19.15 ul Bielańska róg Daniłowiczowskiej, wydarzenie potrwa do 21.00.

3. Zakończenie Wakacji Puszcza Białowieska - szukuje się ciekawa impreza ze spacerami, warsztatami i koncertami, w sam raz na zakończenie lata. Nie zapominajmy o Białowieskich Drezynach. Start imprezy Puszczański Punkt Informacyjny.

4. Igrzyska Gier Dawnych - Łęczycka Zagroda Chłopska - jak bawiono się w dawnych wiekach przypomną na uczestnicy i rekonstruktorzy, przy okazji można odwiedzić kolegiatę w Tumie, wpaść na turniej na zamek w Biesiekierach albo do Doliny Skrzatów. Nie będzie chyba lepszego weekendu by poznać te miejsca.

5. Turniej rycerski zamek Biesiekiery - wyjątkowe miejsce - mimo iż zostały tylko ruiny to są one niezwykle malownicze, w najbliższy weekend ożyją dzięki rekonstruktorom, przewidziano także widowiskowe fire show.

6. Mapping miasto 1939 - Mapping na fasadzie Pałacu Staszica - start ok 21 potrwa aż do północy, warto wpaść.

7. Zioła Nadbużańskich łąk - warsztaty w Skansenie Kuligów - kolejna odsłona ciekawych tematycznych warsztatów, dobry powód by wybrać się do Kuligowa. Można zahaczyć o leśne jezioro Krogulec albo wpaść nad zbiornik żwirownie Słopsk.

8. Warsztaty Archeologii doświadczalnej Żmijowiska - pod Kazimierzem wystartowały kolejne warsztaty, przenoszące nas w odległe czasy, ciekawe uzupełnienie weekendowej wycieczki do Kazika.

9. Turniej Husarski Pułtusk - inscenizacja bitwy o 18 później ognisko z husarią i w niedziele kontynuacja zabawy pokazy zaczną się około 12. Dobre do połączenia z wyprawą nad Narew lub Wkrę- pogoda będzie sprzyjać.

10. Historia Viva Zamek Czersk - ponownie przeniesiemy się do czasów powstania zamku czyli XV wieku, idealne do połączenia z sobotnim świętem Wisły na Urzeczu w Górze Kalwarii. Rekonstruktorzy z grupy Hamza znowu dadzą z siebie wszystko.

Wraca słoneczko warto planować weekendowe wypady, nie zapominajmy o nowych atrakcjach w okolicach Warszawy, czeka na nas m.in Frajdalandia i Zielony Labirynt. Dla lubiących planować z wyprzedzeniem przygotowaliśmy listę najciekawszych atrakcji jakie czekają na nas w każdy kolejny weekend września, będzie się działo zarówno w okolicy Warszawy jak i nieco dalej.


z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon