czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: zamekliw
Data publikacji: 21.09.2016 9:45
Zamek Liw - sercem oferty turystycznej regionu? będzie duży projekt

Zamek - zbrojownię Liw czekają lepsze turystyczne czasy. Dzięki operatywności zarządzających pozyskano istotne środki unijne, które znacząco wpłyną na turystyczną ofertę regionu.


Dziś zamek, a właściwie to co z niego zostało przyciąga tylko podróżujących tranzytowo, głównie kajakarzy przyjeżdżających nad Liw lub/i uczestników kilku tradycyjnych wydarzeń. Z tymi ostatnimi jest jednak problem. Zwykle ich terminy pokrywają się z terminami innych, ciekawych wydarzeń. Powoduje to, iż ciężko jest przyciągnąć turystów spoza gminy czy powiatu. Ma się to jednak zmienić.


Zamysł jest taki by wokół zamku zbudować ofertę turystyczną, która ściągnie tu rzesze poszukujących nie skażonej natury turystów. Wielkim potencjałem jest oferta kajakowa. Praktyka pokazuje, iż wiele osób chętnie przyjechałoby tu na więcej niż jeden dzień, brakuje jednak atrakcji na wieczór a przede wszystkim dogodnych cenowo noclegów. Plan budowy stanicy kajakowej i mini kempingu mógłby te problemy rozwiązać.


Budowa przyzamcza a także renowacja zamkowych piwnic wzbogaciłaby dość ubogą na dziś ofertę zamku. Stworzono by też bazę dla stałych periodycznych inscenizacji historycznych podobnych do tych, które dziś odbywają się na zamku Czersk koło Góry Kalwarii.


Kolejnym wyzwaniem jest oferta dla rowerzystów. Dziś poza szlakiem Natura brak jest w rejonie dobrze oznaczonych ścieżek rowerowych. A przecież potencjału w tym względzie nie brakuje.


Widać, że władze samorządowe poważnie przymierzają się do rozwiązania powyższych problemów. W ostatnich tygodniach zorganizowano w Węgrowie spotkanie z szeroko pojętą branżą turystyczną. Tworzy się więc forma współpracy dla potrzeb wypracowania najkorzystniejszej koncepcji rozwoju produktu turystycznego w oparciu o Zamek Liw.


Nie należy jednak zapominać o potencjale związanym z turystami podróżującymi dalej. Konieczna jest tu solidna współpraca z Podlasiem. Turysta wybierający się do Drohiczyna czy wspaniałego skansenu w Ciechanowcu powinien być zachęcany by w drodze do / z Warszawy odwiedził również krainę Liwca. Z łatwością można też sobie wyobrazić wspólną promocję turystyki kajakowej. Bug i Liwiec mają ze sobą wiele wspólnego.


Minie zapewne trochę czasu nim ambitne plany zostaną zrealizowane. Zbiegnie się to natomiast z istotną poprawą infrastruktury drogowej, zarówno w kierunku Białegostoku jak i Terespola. Zmiany te otworzą nowe możliwości istotnie skracając drogę z Warszawy do turystycznych atrakcji z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Trzeba się do tego dobrze przygotować.


Kibicujemy Zamkowi Liw i Liwcowi. Są to miejsca, które zdecydowanie winny być lepiej znane wśród mieszkańców stolicy Polski.


Kajaki na Liwcu pływać będą regularnie zapewne aż do końca października. W końcówce miesiąca przystańliwiec.pl zorganizuje bezpłatny spływ w ramach akcji sprzątania rzeki. Warto pomóc.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: zamekliw kajakiliwiec
Data publikacji: 31.03.2016 13:18
Zamek Liw turniej smaków i inaguracja szlaku książąt mazowieckich - 14 maja

Jeżeli chodzi o imprezy kulinarne to Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku Liw dzierży bezsprzeczny prymat. Idealne położenie i tradycja Wielkiego Gościńca Litweskiego powodują iż nie gdzie indziej niż tutaj spotykają się wszyscy szukający regionalnych smakołyków. Uczestnicy z Mazowsza, Podlasia, Białorusi i Litwy już 18-19 czerwca powalczą o Kielich Wojciecha Wielądko który, jest główną nagrodą turnieju.


To w czerwcu a już w maju a dokładniej 14 maja odbędzie sie na Zamku turniej miast, impreza o charakterze rekonstrukcji historycznych będzie prawdopodobnie również premierą nowej odsłony Szlaku Książąt Mazowieckich.


W długi weekend sierpniowy tj. 13-14 sierpnia będziemy zaś świadkami głównej historycznej imprezy na zamku tj turnieju rycerskiego. Liczne zawody i pokazy, w tym zmagania o tytuł najlepszego rycerza, łucznika, kusznika i barda będą towarzyszyły temu ciekawemu wydarzeniu.


Dla szukających innego rodzaju wrażeń zapraszamy równie serdecznie na otwarcie sezonu rowerowego 7 maja, tego dnia ruszy rajd rowerowy Ottona Warpechowskiego, szacowny patron rajdu wiąże się z historią uratowania zamku przed rozbiórka, w ramach misternej intrygi i wmówienia okupantom jego teutońskiej genezy.


23-24 VI planowany jest również Summer Festival to z kolei impreza, bardziej o formie pikniku i zabawy przy muzyce, w pięknej scenerii zamku i płynącego w okolicach Liwca.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.07.2016 9:24
Plażowanie nad Liwcem - dzikie plaże nad piękną rzeką

W krainie Liwca znajdziemy bardzo wiele urokliwych, niewielkich plaż gdzie można oddać się kąpieli zarówno słonecznej jak i prawdziwej wodnej. Jakość wody w Liwcu trzyma się na dobrym poziomie, także jej kolor i zapach nie budzą kontrowersji. Tym bardziej zachęcamy do wybrania się w któryś z najbliższych weekendów nad tę malowniczą rzekę.


Najwięcej ciekawych miejsc znajdziemy na odcinku od Węgrowa do zamku Liw. Tutaj Liwiec meandruje, tworząc zakola zapewniające wiele klimatycznych miejsc na wypoczynek. Oczywiście miejscem specjalnym jest plaża w okolicach Sowiej Góry. Jest tu sporo piasku a woda na dużej przestrzeni nie jest głęboka. Dzieci mogą tu swobodnie brodzić i bawić się w piasku. Trzeba jednak przyznać, że nie mamy tu możliwości schronienia się przed słońcem. Brakuje też infrastruktury i możliwości zrobienia zakupów w najbliższej odległości. Tak więc, by tutaj wypoczywać musimy być dobrze przygotowani, ale miejsce bez dwóch zdań jest warte naszej uwagi.


Kolejne ciekawe plaże znajdziemy w okolicach zamku Liw. Za samym zamkiem utworzona jest niewielka piaszczysta łacha. W tym przypadku infrastruktura jest niemal o krok. Parking, możliwość zjedzenia w restauracji i toalety. Nie jest to jednak tak dziewicze miejsce jak okolice Sowiej Góry.


Kolejne miejsca bogate w plaże znajdziemy za Węgrowem, w Starej Wsi, Borzychach - gdzie nieopodal znajduje się wioska indiańska oraz w Paplinie (okolice mostu). W Paplinie już wkrótce dla turystów otworzy się zabytkowy drewniany dwór.


Liwiec staje się ponownie płytszy za tamą w Kalinowcu. Tutaj ciekawsze miejsca do plażowania znajdziemy za Laskami (jedziemy drogą gruntową około 2km), w Łochowie w okolicach pałacu, a także za mostem w Zawiszynie. Następnie dogodnymi do plażowania miejscami są Puste Łąki, Urle i Loretto i tak docieramy do plaży w Kamieńczyku u ujścia Liwca do Bugu.


Szukając swojego miejsca do plażowania nad Liwcem musimy pamiętać, iż znajdujemy się w obszarach Natura 2000 i Doliny Liwca. Są to miejsca o specjalnym znaczeniu, należy więc odpowiednio się zachowywać. Naszym obowiązkiem jest też sprzątanie po sobie i pozostawienie miejsca naszego bytowania w stanie jaki zastaliśmy.


Zachęcamy do poszukiwań weekendowej przystani na Liwcu. Idealnym rozwiązaniem jest powiązanie wyprawy ze spływem kajakowym lub wycieczką rowerową węgrowskim szlakiem Natura. Możemy też zostać na pełny weekend. O rekomendowanych noclegach w rejonie pisaliśmy w oddzielnym artykule, zachęcamy do sprawdzenia oferty Pałacu w Paplinie, już od pierwszych dni lipca będzie można tam zanocować.

Krótki film pokazujący Liwiec w okolicach Sowiej Góry.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.07.2016 9:23
Liwiec piękne widoki z Sowiej Góry

Panorama meandrującego Liwca widziana z Sowiej Góry - bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych widoków w okolicach Warszawy. Tylko dla tego spektakularnego widoku chce się przejechać dzielące nas od stolicy kilkadziesiąt kilometrów.


Teraz gdy z zimowego snu budzi się przyroda, jest to najlepszy moment na odwiedzenie krainy Liwca, w spokojny dzień możemy wsłuchać się w odgłosy dzikich ptaków, których w okolicy nie brakuje. Sama Sowia Góra również kryje w sobie tajemnice z przeszłości, jeszcze kilkanaście lat temu na szczycie góry znajdował się kamienny krąg, miejsce być może było związane z kultem już w pradawnych czasach. Jeszcze dziś na szczycie widnieje kilka kamieni narzutowych mgliście wskazujących na minioną "magiczną" przeszłość tego miejsca. Walory Sowiej Góry doceniali też w przeszłości twórcy filmowi, "grała" w kilku polskich produkcjach, a ostatnio pojawiła się w japońskim filmie "Persona non grata" kręconym w Polsce kilka lat temu.


Wybierając się na Sowią Górę, nie może na trasie naszej wycieczki zabraknąć zamku w Liwie, usytuowanego nad samą rzeką. Jadąc od strony Warszawy możemy też odwiedzić grodzisko, pozostałość po dawnym grodzie nad Liwcem. Dziś jest to teren prywatny, właściciel jednak zezwala na spacery, podczas których z łatwością dostrzeżemy zarysy wałów dawnego grodu.


Jeżeli chcemy spróbować przygody z kajakiem to ten właśnie fragment rzeki, tj. od Wyszkowa nad Liwcem do zamku, jest najbardziej odpowiedni. Sezon 2016 rozpoczęty, pierwsi kajakarze już przemierzyli tę trasę.


Jeżeli zaś interesują nas głównie spacery, to w drodze powrotnej możemy odwiedzić góry łańcuchowe w okolicach Mikanowa, nie pomijając też rezerwatu bagno Pogorzel, a dla wytrwałych dalszą opcją może być polodowcowy rezerwat Florianów. Do zobaczenia nad Liwcem.

Krótki film z okolic Sowiej Góry dostępny na You Tube.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 19.04.2016 9:23
Otwarcie sezonu kajakowego - sprzątamy Liwiec z przystanliwiec.pl

Już w najbliższy weekend otwieramy oficjalnie sezon kajakowy na Liwcu. Niedzielny spływ pod hasłem sprzątamy Liwiec, jest doskonałą okazją by wnieść wkład w czystość tej przepięknej rzeki a przy okazji miło i aktywnie spędzić czas. 24 kwietnia to również Dzień Ziemi, tym bardziej namawiamy do wzięcia udziału. Dodatkową motywacją winno być to, że spływ jest bezpłatny, organizatora przystanliwiec.pl wspiera w akcji portal zwarszawy-naweekend.pl.

Szczegóły dotyczące spływu znajdziemy na stronie wypożyczalni kajaków przystanliwiec.pl. Należy się spieszyć, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Dlaczego warto wziąć udział w tej imprezie? Otóż, rosnąca popularność kajakarstwa i sportów wodnych, niesie też za sobą wzrost zanieczyszczeń. Są to w dużej mierze śmieci pozostawione przez niefrasobliwych i niedbających o środowisko naturalne użytkowników. Trzeba temu aktywnie przeciwdziałać, byśmy wszyscy mogli cieszyć się atrakcjami okolicy, która z roku na rok oferuje nam więcej możliwości spędzenia wolnego czasu.


Warto pamiętać, że pobliski zamek w Liwie będzie organizował w tym roku szereg ciekawych imprez, pierwsza już 14 maja. Mamy nadzieję, iż również plany rekonstrukcji przyzamcza/piwnic, a co za tym idzie zwiększenia atrakcyjności turystycznej tego obiektu, doczekają się w kolejnych latach realizacji.


Nie zapominamy też o pięknych widokach na meandrujący Liwiec, najlepsze oczywiście z punktu widokowego w Sowiej Górze. Jadąc na spływ lub z niego wracając, koniecznie należy zatrzymać się w tym miejscu. Jeżeli mamy ze sobą worki, na pewno mile widziane będzie posprzątanie również tutaj. To urokliwe miejsce cierpi podobnie jak rzeka. Zwykle zostaje tu sporo śmieci po weekendowych turystach.


Ciekawą atrakcją okolicy są też obiekty kulinarne zrzeszone w szlaku Mazowieckiej Michy Szlacheckiej a także Wielkiego Gościńca Litewskiego, który przebiegał m.in. przez zamek w Liwie. Świeżą nowością jest obiekt w Kątach Góżdziejeckich II , który przyjmie pierwszych gości już niebawem, warto wypróbować i pomagać w promocji tej ciekawej inicjatywy.

Dla aktywnych i chcących spędzić w okolicy pełny weekend, atrakcją jest możliwość wycieczek rowerowych m.in. po trasie biegnącej w dużej mierze w okolicach Liwca. Startujemy z Węgrowa szlakiem NATURA. 7 maja odbędzie się też rajd rowerowy, którego współorganizatorem jest zamek Liw.

By cieszyć się tą piękną rzeką i móc wracać tu w weekendy na rodzinne spływy, powinniśmy dać coś od siebie. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w niedzielnej imprezie. Więcej o okolicy na portalu pod #zamekliw.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: kajaki zamekliw
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon