czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: survival
Data publikacji: 19.05.2017 9:22
Urbex - poszukiwacze historii ciekawych miejsc - możesz do nich dołączyć

Coraz modniejsza na zachodzie Europy aktywność urbexowa (z angielskiego urban - miasto i explore poznawać) dotarła też do nas. Celem działalności tego typu grup jest odkrywanie zapomnianych, ciekawych miejsc, których w okolicach jest wciąż bez liku. Nowo powstała grupa Urbex - Odkrywcy Tajemnic została utworzona przez pana Pawła Książka, pasjonata historii, człowieka aktywnie działającego na rzecz popularyzacji informacji o Wyspie Rembezy, o której mieliśmy okazję już pisać.


Cele grupy są ambitne. Jej twórcy chcą dokładnie zwiedzić m.in. Twierdzę Modlin i Warszawa, opisać dość dokładnie pozostałości znajdujące się w Puszczy Kampinoskiej, w tym opuszczone wsie, kamienie pamiątkowe, pomniki i inne ślady dawnej ludzkiej bytności w tym pradawnym obszarze leśnym.Do tej pory zrealizowano już szereg ciekawych wycieczek, w tym m.in. odwiedzono dawny opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku tzw. Zofiówkę. Zorganizowano rowerową wyprawę do opuszczonej w Kampinosie wsi Ławy. W ostatnim momencie udało się też zobaczyć dawną "atomową "kwaterę dowodzenia w okolicach Łomianek. Ta ostatnia została już rozebrana a jej podziemna część służyć będzie za mieszkanie dla nietoperzy.


Ciekawych miejsc dla dalszej historycznej eksploracji jest bardzo dużo. Zostały one zresztą w dużej części opisane w książkach z serii Zapomniane Miejsca wydanych przez Ciekawe-Miejsca.


Działalność grup urbexowych ma szansę wydatnie przyczynić się do popularyzacji zapomnianych miejsc, osób, a czasami przybliżyć nieznane szerzej miejskie legendy. Na Mazowszu znajdziemy wciąż ciekawe "miejsca mocy", związane przedchrześcijańskim kultem, liczne są też pamiątki związane z I Wojną Światową w postaci okopów i transzei. Oddzielną ciekawą grupę obiektów stanowią zaniedbane wille m.in. w Konstancinie, Otwocku czy Józefowie.


Będziemy mieli szansę poznać prawdziwe perełki, jak pozostałości po stacji radiowej w Boernerowie, jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w okresie międzywojennym. To z niej Niemcy mieli kierować ruchami U-Bootów podczas ostatniej wojny.


Miejmy nadzieję, iż grupa będzie też mogła skorzystać z doświadczenia innych wcześniej działających eksploratorów jak Zbigniew Rekuć, udzielający się obecnie w niesamowitym Forcie Legionów, czy pasjonaci opiekujący się Obiektem Alfa i Muzeum Obrony Cywilnej.


Inicjatywa jest niezwykle cenna. Warto wspomnieć, iż grupa jest otwarta na nowych członków. Poszukiwane są osoby aktywne, szukające przygód i ciekawej formy spędzenia wolnego czasu. Pana Pawła znajdziemy poprzez profil facebookowy Wyspa Rembezy lub/i Odkrywcy tajemnic. Urbex i historia.


Szukanie ciekawych miejsc w ramach projektu Urbex to bardzo interesujący pomysł na udany weekend w okolicach Warszawy, serdecznie zachęcamy do tego typu aktywności.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.07.2017 20:18
Leśne życie - ekstremalna przygoda w Miejskiej Kniei - godzinę drogi od Warszawy

Dla szukających obcowania z naturą w jej najczystszej formie, Miejska Knieja może być prawdziwym odkryciem. Gospodarze tego znajdującego się w Makowie pod Skierniewicami miejsca, to specjaliści w zakresie jadalnych roślin, gotowania bez ekwipunku, sztuki przetrwania w lesie, ze szczególnym uwzględnieniem technik wzniecania ognia.


Różnego rodzaju ciekawe warsztaty odbywają się w Miejskiej Kniei periodycznie, najprostsze to te związane z prymitywnymi technikami gotowania. Na terenach Kniei znajdziemy dwa piece, w tym piec gliniany, wkrótce dołączy też wędzarnia. Pobliskie tereny są bogate w dziko rosnące drzewa owocowe, zioła i różnego rodzaju jadalne "chwasty" a w sezonie także grzyby. Z tych wszystkich produktów będziemy mogli przygotować naturalny posiłek.


Niezwykle ciekawe jest też tropienie dzikich zwierząt, których w okolicznych lasach nie brakuje. Wrażenie robią też przygotowane przez uczestników zajęć szałasy, w tym jedno potężne "tipi". Trwałość tych konstrukcji wskazuje, iż bez wątpienia można zbudować z powszechnie dostępnych w lesie materiałów trwały domek.


Podczas wakacji czeka nas kilka ciekawych wydarzeń. Jednodniowa wakacyjna gra leśna już 3 lipca, wiejskie wakacje w weekendy w lipcu czy akademia chwasta. Ceny uczestnictwa są dość racjonalne, w przypadku weekendów zawierają też obiad.


Na miejscu od czasu do czasu mamy też możliwość wzięcia udziału w warsztatach technik decoupage, czy przygotowania słowiańskich laleczek zwanych motankami lub żądanicami. Te ostatnie miały podobno zdolność spełniania życzeń.


Jeżeli chodzi o warunki na miejscu, to trzeba mieć pełną świadomość, iż są to warunki pamiętane raczej z czasów wakacji u rodziny na wsi. Nie użyczymy tu luksusów. Śpimy albo w namiotach lub też na sianie w stodole, toalety to pamiętane z czasów harcerskich sławojki. Jest jednak do dyspozycji lodówka i miejsce do gotowania. Decydując się na warsztaty z noclegiem musimy być tych warunków świadomi.


Prawdziwym wyzwaniem jest wzięcie udziału w warsztatach 7 dni w lesie. W ich ramach uczestnicy maja zbudować sobie schronienie, zapewnić wyżywienie i picie, wodę noszą z odległego strumienia. Jedyna pomoc to mąka, z której można upiec podpłomyki. Popularność tego typu kursów rośnie, choć często zdarza się, że nie wszyscy uczestnicy są w stanie dotrwać do końca 7 dniowego "turnusu".


Z pewnością warto poznać to miejsce także ze względu na przemiłych właścicieli, dokładają oni wszelkich starań by pobyt w Miejskiej Kniei był dla nas prawdziwą przygodą. W końcówce wakacji spotkamy ich też w grodzie Żmijowiska pod Kazimierzem Dolnym, w trakcie większej, historycznej imprezy.


Już 5 lipca zaś premiera książki Pani Kasi - Kuchnia survivalowa bez ekwipunku cz. I - ciekawa pozycja w sam raz na wakacje, dla wszystkich, którzy kochają las i naturę. Współautorem książki jest Pan Artur Bokła wybitny specjalista z zakresu technik rozpalania ognia.


Miejska Knieja znajduje się w okolicach Warszawy, to ledwie godzina jazdy autostradą A2 w kierunku Łodzi, Maków znajduje się kilka kilometrów od Skierniewic.


Relacje z warsztatów i plany na przyszłość gospodarzy Miejskiej Kniei znajdziemy na stronie lub profilach FB W miejskiej Kniei czy/i leśna łąka.


z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon