czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: rekonstucjecywilne
Data publikacji: 28.04.2016 9:40
Cichociemni w Postoliskach - piknik rodzinny 2 maja

Jeszcze jedna ciekawa propozycja na nasz majowy weekend w okolicach Warszawy. Jeżeli nie wyruszamy na dłuższą weekendową wyprawę i zostajemy w mieście, powinniśmy rozważyć udanie się do Postlisk. Tam właśnie, 2 maja odbędzie się uroczystość przekazania sztandaru gimnazjum im. Cichociemnych, a później inscenizacja skoków spadochronowych i piknik historyczny.


Weekendowa wyprawa do Postolisk może być dobrym pretekstem by zapoznać się z ciekawą częścią naszej historii. Dlaczego impreza odbywa się akurat w tej miejscowości? Otóż w tym miejscu przed przeszło 74 latami realizowała się operacja Legging tj. zrzut drużyny cichociemnych pod dowództwem por. Stanisława Gilowskiego ps. "Gotur". Cała historia jest niezwykła. Skoki odbywały się finalnie na innym niż przewidziano pierwotnie miejscu, a żołnierze lądowali dość niefortunnie w bezpośredniej bliskości przejeżdżającego pociągu towarowego. Dodatkową ciekawostką jest to, że załoga samolotu Halifax, który przywiózł cichociemnych na wołomińską ziemię w całości pochodziła z Polski. O szczegółach tej historii będzie można posłuchać podczas prelekcji historycznej, właśnie 2 maja.


W ramach pikniku odbędzie się inscenizacja ze skokami spadochronowymi włącznie, nie lada gratka szczególnie dla dzieci. Po tych wydarzeniach przewidziano piknik historyczny, z udziałem rekonstruktorów odtwarzających wydarzenia II wojny Światowej. Należy również wspomnieć o Nieformalnej grupie rekonstrukcji cywilnej Rajski Ptak z Tłuszcza, która będzie siłą napędową imprezy. Są to wspaniali ludzie, na co dzień udzielający się podczas podobnych wydarzeń w okolicy. Cywilna rekonstrukcja nie jest jeszcze dość popularna w Polsce i samej Warszawie, dlatego tym bardziej warto docenić ich wysiłki. Członkowie grupy ze szczególną sympatią podchodzą do dzieci, słuchają i odpowiadają na wszelkie pytania i wątpliwości. Jest to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić w majowy weekend Postoliska.


Wkrótce kolejne imprezy w regionie. Zaplanowano miedzy innymi rekonstrukcję w Chrzęsnem niedaleko Warszawy. O szczegółach będziemy informowali na portalu zwarszawy-naweekend.pl.


Godzinowy plan imprezy znajdziecie tutaj. Skoki spadochronowe zaplanowano na 13.30 a miasteczko historyczne otworzy się dla zwiedzających o 14.00. Serdecznie zapraszamy.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon