czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: rekonstrukcjehistoryczne
Data publikacji: 31.03.2016 13:18
Zamek Liw turniej smaków i inaguracja szlaku książąt mazowieckich - 14 maja

Jeżeli chodzi o imprezy kulinarne to Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku Liw dzierży bezsprzeczny prymat. Idealne położenie i tradycja Wielkiego Gościńca Litweskiego powodują iż nie gdzie indziej niż tutaj spotykają się wszyscy szukający regionalnych smakołyków. Uczestnicy z Mazowsza, Podlasia, Białorusi i Litwy już 18-19 czerwca powalczą o Kielich Wojciecha Wielądko który, jest główną nagrodą turnieju.


To w czerwcu a już w maju a dokładniej 14 maja odbędzie sie na Zamku turniej miast, impreza o charakterze rekonstrukcji historycznych będzie prawdopodobnie również premierą nowej odsłony Szlaku Książąt Mazowieckich.


W długi weekend sierpniowy tj. 13-14 sierpnia będziemy zaś świadkami głównej historycznej imprezy na zamku tj turnieju rycerskiego. Liczne zawody i pokazy, w tym zmagania o tytuł najlepszego rycerza, łucznika, kusznika i barda będą towarzyszyły temu ciekawemu wydarzeniu.


Dla szukających innego rodzaju wrażeń zapraszamy równie serdecznie na otwarcie sezonu rowerowego 7 maja, tego dnia ruszy rajd rowerowy Ottona Warpechowskiego, szacowny patron rajdu wiąże się z historią uratowania zamku przed rozbiórka, w ramach misternej intrygi i wmówienia okupantom jego teutońskiej genezy.


23-24 VI planowany jest również Summer Festival to z kolei impreza, bardziej o formie pikniku i zabawy przy muzyce, w pięknej scenerii zamku i płynącego w okolicach Liwca.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 31.03.2016 13:10
Szturm Twierdzy Zamość 27-29 maja
Zapraszamy serdecznie do stolicy roztocza Zamościa, na coroczną historyczną rekonstrukcje, w tym roku 27-29 maja 2016.

O Zamościu piszemy na portalu bardzo dużo(#twierdzazamosc) gdyż jest to jedno z miast, które na pewno zasługuje na większą uwagę. Dzięki poprawie jakości dróg odległość od Warszawy znacznie się zmniejszyła a w kolejnych latach sytuacja ulegnie dalszej poprawie.

Historyczne tło wizyty w Zamościu na pewno doda tejże jeszcze więcej kolorytu. Wszystkie detale odnośnie imprezy znajdziemy na profilu głównych organizatorów tj Zamojskiej grupy rekonstrukcji historycznej im Jana Sobiepana Zamoyskiego. Tegoroczną nowością będzie sobotnie zwiedzanie podziemi twierdzy, atrakcja która w ostatnich latach nie była dostępna dla uczestników wydarzenia.

Nawet gdyby nie udało nam się odwiedzić Zamościa w tym terminie, podczas każdego weekendu członków wymienionej grupy spotkamy na starym mieście w trakcie patrolu, polecamy również wizytę w Arsenale. Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić Zamość w towarzystwie przewodnika w strojach z epoki, zapraszamy do zapoznania się z oferta Przewodników z Pasją. Stowarzyszenie organizuje też periodycznie różnego rodzaju tematyczne warsztaty historyczne, szczególnie dla najmłodszych, warto śledzić na bieżąco co jest planowane, koniecznie jeżeli jeszcze się wahamy a mamy chęć na wycieczkę do Zamościa. W sezonie o godzinie 14.30 od wtorku do niedzieli można też zwiedzać z przewodnikiem tzw kojec tj. usytuowany w parku miejskim obiekt forteczny, jedyny tego rodzaju w Polsce.

W długi sierpniowy weekend(13-15 sierpnia) będziemy mogli za to uczestniczyć w pikniku historycznym, a w jego ramach różnego rodzaju turnieje a nawet bieg dam i giermków.

Wciąż też czekamy na ostateczną datę cieszącej się wielką popularnością imprezy balony nad twierdzą, to również unikalna okazja by zwiedzić Zamość w wyjątkowej scenerii latających nad twierdzą balonów, zwykle impreza jest powiązana z balonowymi mistrzostwami Polski w Nałęczowie i odbywa się tydzień przed nimi.

Jeżeli już jesteśmy na Roztoczu a interesuje nas historia i archeologia możemy też rozważyć odwiedziny wioski Gotów w Masłomęczu, ekspozycja jest zwykle otwierana 1 maja. Na ostatni weekend lipca planowany jest zaś tradycyjny piknik archeologiczny. Wizyta w tym regionie w połączeniu z Zamościem jest logistycznie dużo bardziej efektywna, w przeciwnym wypadku jest to prawdziwa wielogodzinna wyprawa.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 21.11.2016 22:11
Hotel Kasztel Uniejów - nowa jakość już wkrótce

W ciągu najbliższych kilku tygodni doczekamy się otwarcia Hotelu Kasztelu Rycerskiego w Uniejowie w zupełnie nowej, odświeżonej odsłonie. To bardzo dobra wiadomość dla miłośników regionu i uniejowskich atrakcji. Możliwość klimatycznych rycerskich noclegów wraz z leczniczymi i relaksującymi kąpielami znakomicie uzupełni ofertę Uniejowa.


Planowane pierwotnie na wakacje, ponowne uruchomienie hotelu zostało przełożone. W tym momencie najbardziej prawdopodobną datą jest końcówka 2016 roku. Dla potrzeb reklamy nowej odsłony tego interesującego miejsca, idealne byłoby otwarcie przed Świętami i Nowym Rokiem. Miejmy nadzieję, iż tak właśnie będzie.


W okresie poprzedzającym remont, Kasztel nie mógł pochwalić się rewelacyjnymi opiniami klientów, co mogliśmy zobaczyć m.in. w Trip Advisorze.. Teraz ma się to w znaczący sposób zmienić. Obecni właściciele obiektu, związani m.in. z doskonale prosperującym Zoo Safari, mają ambicje zbudowania ciekawej i przyciągającej do regionu marki. Obserwując jakość obsługi i prężne działanie Zoo Safari z całą pewnością możemy być w tym aspekcie optymistami.


Ze szczątkowych informacji, które do nas docierają możemy domniemać, iż znacznie mocniej niż do tej pory będzie akcentowana możliwości kąpieli leczniczych i relaksacyjnych. Ma to duże znaczenie w kontekście coraz mocniej przepełnionych uniejowskich term. Narzekania klientów na wielogodzinne kolejki i tłok stają się już regułą. W sposób naturalny tworzy się więc szansa dla Kasztelu by wykorzystać ten potencjał.


Kasztel kojarzy się też nieodmiennie z tradycją rycerską. Z Uniejowem związana jest jedna z najbardziej dynamicznych grup rekonstrukcji historycznej Chorągiew Podolska. Jej popisy możemy oglądać także pod Warszawą na Zamku Czersk. Występują też podczas bitwy pod Grunwaldem i co jest oczywiste na turniejach i rekonstrukcjach w samym Uniejowie. Nowi właściciele Kasztelu na pewno wykorzystają również ten potencjał. Specjalne historyczne popisy dla gości hotelowych a także wykorzystanie wiedzy rekonstruktorów w samym procesie odświeżenia hotelu wydaje się być jak najbardziej naturalnym wzbogaceniem oferty obiektu.


Na koniec pozostają jeszcze synergie z Zoo Safari i innymi znajdującymi się nieopodal atrakcjami, jak Wioska Indiańska, kopalnia soli w Kłodawie czy łódzki Se-ma-for. Z łatwością można wyobrazić sobie wspólne promocje skierowane do klienta grupowego jak i indywidualnego. Wspólny bilet czy zniżki dla gości jednego z obiektów do wykorzystania podczas kolejnej wizyty w drugim. Możliwości jest tu bardzo dużo.


Czekamy na ostateczną datę uruchomienia Kasztelu Rycerskiego w Uniejowie. Sprawne połączenie autostradą A2 spowoduje, iż z pewnością będzie on jednym z obiektów, które staną się preferowanym celem weekendowych wypadów mieszkańców Mazowsza i Warszawy w 2017 roku.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 25.04.2016 8:24
Kuligów - nowa ekspozycja w Skansenie - warto skorzystać

W zeszły weekend mieliśmy w Kuligowie możliwość uczestniczenia w ciekawej imprezie, inaugurującej nową historyczną ekspozycję w tym interesującym miejscu. Sale jednego z budynków skansenu goszczą od soboty wystawę poświęconą Huzarom Śmierci, jednostce, która w 1920 roku toczyła walki w okolicy.


Z tej właśnie okazji do skansenu przybyły grupy rekonstrukcyjne związane z regionem. Był 7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich, GRH Zgrupowania Zegrze, Konna GRH Kresy, a także co rzadkie na tego typu imprezach, rekonstruktorzy cywilni z grupy Rajski Ptak z Tłuszcza. Była to niebanalna okazja by porozmawiać o historii, wypytać o interesujące nas szczegóły, a także zrobić ciekawe zdjęcia. Rekonstruktorzy byli do dyspozycji zwiedzających, nikomu nie odmówili, a ze szczególna sympatią traktowano dzieci. W ramach wydarzenia odbyła się też krótka pogadanka historyczna, przybliżająca zagadnienia związane z wojną 1920 roku w lokalnym geograficznym kontekście.


Na oddzielną uwagę zasługuje grupa rekonstrukcji cywilnej. Dzięki ich aktywności dzieci mogły z bliska zobaczyć m.in. mechaniczną maselnicę, wziąć udział w przygotowaniu masła a na koniec spróbować prawdziwej maślanki. Dla wielu z nich było to wielkie przeżycie. Prezentowano też narzędzia do pracy na roli, co w kontekście skansenu było dodatkową atrakcją. Dzieci były zachwycone.


Sam Skansen także wymaga odrębnej atencji. Jest to miejsce bardzo ciekawe, dodatkowo znajdujące się niedaleko od Warszawy, i kilkaset metrów od Bugu. Zgromadzone tu zabudowania służyły już w przeszłości jako plenery w filmach i inscenizacjach historycznych m.in. związanych właśnie z wydarzeniami 1920 roku czy upamiętnianiem Żołnierzy Wyklętych. Warto zaznaczyć, iż we wsparcie tej inicjatywy angażuje się również Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Skansen jest idealnym miejscem dla najmłodszych dzieci, w tym również jako cel wycieczek szkolnych. Oferuje różnego rodzaju warsztaty w atrakcyjnych cenach. Jest to dobra alternatywa dla innych, często dużo bardziej odległych od Warszawy miejsc.


Na dwa słowa zasługuje też osoba właściciela, Pana Wojtka. Uśmiechnięty, żywo interesuje się zwiedzającymi, dla każdego ma dobre słowo. Również dlatego warto wspierać tę instytucję. Nowo otwarta wystawa będzie dostępna w Skansenie zapewne nie dłużej niż miesiąc. Warto wiec zaplanować weekendowy wypad z Warszawy do Kuligowa, który teraz ma nam jeszcze więcej do zaoferowania.Po zwiedzaniu możemy udać się na chwilę nad Bug, bardzo mocno meandrujący w tym właśnie rejonie. Obecnie spotkamy tu też wiele łabędzi, jest to piękny widok i dodatkowa motywacja do wybrania się w to miejsce.


Warto dodać, iż w nieodległym Okuniewie, już w tą sobotę (23 IV) odbędzie się Jarmark wraz z rekonstrukcją historyczną w ruinach Pałacu Łubieńskich (początek o 15.30). Będziemy mogli zobaczyć, wymienionych już, Lansjerów Nadwiślańskich w akcji. Polecamy.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 15.07.2018 20:47
Królewski weekend - Pałac w Małej Wsi jeszcze atrakcyjniejszy

Najbliższy weekend przyniesie niezwykłą atrakcje oto bowiem w gościnne progi Pałacu w Małej Wsi zawita Towarzystwo Stanisławowskie, wszystko by żywcem przenieść nas w klimat XVIII wieku.

Szykuje się nie lada gratka, impreza ma dość unikalny charakter Towarzystwo dość rzadko występuje publicznie, skupiając się raczej na sesjach fotograficznych czy uczestnictwie w filmach historycznych / kostiumowych. Wyjątkiem jest naturalnie główne "XVIII wieczne" święto tj rocznica Konstytucji 3 maja, jak jednak wszyscy wiemy długi weekend majowy to często czas gdy wybieramy się poza Warszawę na dłuższy wypoczynek, trudno więc zaplanować wizytę w Łazienkach w tych dniach. Teraz mamy szansę to nadrobić.

Na pałacowych włościach będzie czekało na nas sporo atrakcji, przede wszystkim pokazy mody z epoki, kosmetyki i zapachy XVIII wieku ale także pokazy hafciarki. Naturalnie nie zabraknie także muzyki, organizatorzy zadbali o wspaniale zapowiadający się koncert klawesynowy. Fani aktywnego spędzania czasu z pewnością z zaciekawieniem przyjrzą się pokazowi gry w krokieta. Wszystkie atrakcje razem wzięte mają stworzyć klimat popularnego podczas epoki pikniku na łonie natury.

Zaplanowane na kolejny weekend wydarzenia to także doskonała okazja by zapoznać się z tym jak zmienia się Pałac w Małej Wsi, ci którzy jakiś czas tu nie byli z pewnością dostrzegą rozwijące się pałacowe ogrody, na potrzeby gości przygotowano też kolejną przestrzeń zapewniająca noclegi. Miejsc do spacerów mamy coraz więcej z pewnością warto odwiedzić m.in nastrojowe Mauzoleum.

Na aktywnych czekają też rowery, warto przejechać się do królestwa modrzewia czyli pobliskiego rezerwatu Modrzewina, będącego dawniej częścią dóbr pałacowych. Koniecznie należy odwiedzić monumentalny zawalony w 1945 roku modrzew Wojewoda.

Dla tych którzy mają czas na dłuższe wycieczki ciekawą opcją może być zahaczenie o agroturystykę Błędowskie Rosy, znajdującą się wszak na terenach związanych z dawnymi właścicielami Małej Wsi. Panują tu klimaty bardzo podobne do pałacowych acz zdecydowanie bardziej kameralne. Na miejscu znajdziemy też doskonałe produkowane z grójeckich jabłek cydry.

Cydr to temat na oddzielną opowieść wciąż niedoceniony jako turystyczny walor ziemi grójeckiej, wspaniałe szlachetne cydry od Cydr Ignaców, Chyliczki czy Pełnia z pewnością mogły by stać się znakiem rozpoznawczym tego regionu.

Skoro jesteśmy w klimatach pałacowych warto wspomnieć iż nie tak daleko, w kierunku Warki, znajdziemy opuszczony pałac w Woli Boglewskiej, ostatnio mieściła się w nim szkoła dziś zabezpieczony jest jednak dość słabo co powoduje iż chętnie odwiedzają go fani fotografii lub /i początkujący adepci Urbexu.

Atrakcji w okolicy mamy więc sporo, co czyni wypad z Warszawy do Małej Wsi jeszcze atrakcyjniejszym, taka okazja jak królewski weekend nie trafia się często jeżeli więc czas pozwala ruszajmy do Pałacu w Małej Wsi już w najbliższą sobotę.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 27.04.2018 9:38
Majówka/weekend majowy okolice Warszawy i nie tylko:)

Morze ciekawych propozycji w okolicach Warszawy czeka właśnie na nas - fireshow i kuglarze, sezon na Wiśle z gratisowymi rejsami, turnieje rycerskie, kwiaty i rośliny ozdobne, masa kajakowych imprez. Można też po prostu spędzić ten czas wśród natury na Plaży Ciszyca czy u ujścia Mieni do Świdra. Dopiszmy też do tego propozycje oryginalnych imprez, jak Atomowy Piknik, Dzień Star Wars czy Festyn na szlaku rękodzieła w Czarnej Białostockiej. Nie zapominamy o świętowaniu Konstytucji 3 Maja. Szczególnie ciekawie będzie w Łazienkach, gdzie w strojach z epoki wystąpi Towarzystwo Stanisławowskie, swoje dołoży też Pałac w Nowej Wsi.

1. Fire Show i Kuglarze nad Wisłą - w sobotę o 17.30 pod Poniatem #2 Ognisko kuglarsko-bębniarskie, popisy fire show na tle Wisły i widoku na Warszawę nocą. Nie gorzej będzie podczas imprezy przy Pałacu w Otwocku Wielkim, 5 maja popis Fire Show na zwieńczenie pierwszego dnia imprezy ''Kozacy w Otwocku Wielkim''.

2. Kwiaty, rośliny ozdobne i te agresywne :) - 28 kwietnia Święto Wiosny w Arboretum w Rogowie - mimo, iż jego stemplem są czerwone klony, wiosną ma również wiele do zaoferowania. Pamiętajmy też o rogowskiej wąskotorówce. 6 maja w Końskowoli kiermasz roślin ozdobnych, coś dla tych, którzy będą akurat w okolicach Kazimierza. W samej Warszawie od 5 do 6 maja Festiwal Roślin Owadożernych w Arenie Ursynów.

3. Wisła otwarcie sezonu - szereg bardzo ciekawych imprez na Wiśle, już 1 maja możemy popłynąć (gratisowo) z Fundacją Kim z Portu Czerniakowskiego do Młocin. Kumulacją wydarzeń będzie otwarcie sezonu, a to 5 maja. Czeka na nas szereg wodnych atrakcji, miedzy innymi rejsy wiślanymi drewnianymi łodziami Zygmunt i nowo zbudowanym Bykiem, szczegóły na Taxi Wisła.

4. Turnieje rycerskie i imprezy historyczne - najciekawiej zapowiada się wydarzenie ''Kozacy w Otwocku Wielkim'', tradycyjnie kusi Zamek Czersk, gdzie podczas majówki rządzą przemili rekonstruktorzy z pocztu rycerskiego Fastlof. Na Zamek można dojechać rowerem. Nie zapominamy o innych imprezach. I tak w Skansenie rzeki Pilicy mamy 2 maja majówkę rodzinną w historycznym tle, w sam raz do połączania z kajakami lub/i Grotami Nagórzyckimi. 5 i 6 maja odbywa się ciekawy Turniej na Zamku w Iłży pod Radomiem. W krainie Pilicy możemy odwiedzić nowo powstające Grodzisko Rzeczyca, wspaniali pasjonaci słowiańskich klimatów z rodu Dębowego Liścia.

5. W militarystyczno-fantasy klimacie - 3 Piknik Atomowy już od piątku w Muzeum Obrony Cywilnej, w ramach wydarzenia będzie też PRL vintage bazar. 5 maja STAR Wars Days - w klimat z filmowej sagi przeniesiemy się w Forcie Sokolnickiego (pamiętajmy, iż wkrótce festiwal fantasy w Twierdzy Modlin). Dni otwarte w Twierdzy Modlin 28 i 29 kwietnia, szereg atrakcji dla fanów historii i militariów.

6. Konstytucja 3 Maja - specjalne wydarzenia w Łazienkach Królewskich, tam też spotkamy Towarzystwo Stanisławowskie, prawdziwa gratka dla płci pięknej i fanów fotografii. Tradycyjnie do klimatu 3 Maja nawiązuje też przepiękny Pałac w Nowej Wsi, warto tu przyjechać pospacerować po przepięknych i stale dopracowywanych ogrodach.

7. Kajaki - ruszył sezon na wszystkich bliskich Warszawie rzekach. Tradycyjnie dla rodzin najciekawsze są Liwiec od przystanliwiec.pl, Bzura od Moto Przystani a także Wkra i Pilica. Na Pilicy mamy dodatkowo ciekawe wydarzenia, Amber oferuje nam ciekawe spływy odcinkowe 28, 29 i 30 kwietnia. Rusza też sezon na Pilicy bliżej Warszawy. W Warce otworzy swoje podwoje Przystań Winiary, można też wpaść do Starej Warki. Rekreacyjnie będzie można popływać na Bzurze w Łowiczu, gdzie ruszyła już plaża z palmami. Korzystając z wiosennej, wyższej wody warto udać się też na Świder. Możemy popłynąć z Przystań Emów, tam też miło wypoczniemy po spływie, warto zwiedzić okolice, w tym urocze ujście Mieni do Świdra.

8. Coś extra dla aktywnych - piknik sportowy przy Decathlonie na Krakowskiej. Sporo atrakcji i możliwość testowania sprzętu, można połączyć z rowerową wyprawą na spotterską górkę albo ruszyć wokół lotniska Okęcie. Po aktywnym dniu w Puszczy Kampinoskiej możemy 5 maja wpaść na Wiosenne Dziady Kampinoskie. Na plaży nad Bzurą w Łowiczu szykują się też do pobicia rekordu Guinessa w "wiosłowaniu na sucho bez przerwy", każdy może dołączyć.

9. Parki Rozrywki - tradycyjnie kusić nas będą te najbliższe Warszawie, jak Park Rozrywki Julinek, gdzie na poniedziałkowy upał może wystartują już wodne dmuchańce. W sezon wchodzą mini parki ze zwierzętami, jak Pawie Oczko obok Bolimowa. Pamiętajmy, wizytę w Wiosce pod Kogutem możemy doskonale połączyć z wypadem na Zamek Czersk - gdzie trwać będzie majówka z pocztem rycerskim Fastlof. Dla tych, którzy chcą ruszyć się nieco dalej zawsze sprawdzoną opcją dla starszych dzieci jest Farma Iluzji, maluchy zaś dobrze bawić się będą w Magicznych Ogrodach.

10. Naturalne Skarby pod Warszawą - bez wątpienia warto rozważyć wybranie się do miejsc, które z pewnością nas oczarują Plaża Ciszyca, ujście Mieni do Świdra czy Plaże nad Liwcem, koniecznie z wizytą na Sowiej Górze.

Nie trzeba jechać daleko by dobrze się bawić podczas majówki, okolice Warszawy oferują naprawdę wiele opcji. Przy zmiennej pogodzie jednodniowe atrakcje sprawdzą się najlepiej. Warto wykorzystać ten czas by odnaleźć kolejne turystyczne perełki. My też spróbujemy znaleźć kolejne i to pod Warszawą.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 21.01.2018 14:58
Hitowe atrakcje na dobry początek 2018 okolice Warszawy i nie tylko:)

Zimą ruszają tanie weekendowe loty z Warszawy do Turynu i Werony, startuje nowa "kosmiczna"ekspozycja w EC1, będzie też zimowa rekonstrukcja na Zamku w Tykocinie. Towarzystwo Stanisławowskie przeniesie nas w XVIII wiek w Łazienkach, a Noc Fortyfikacji pozwoli zwiedzić unikalne podziemne obiekty. Jeżeli dopisze śnieg to przetestujemy nową saneczkarską górkę w Parku Rozrywki Julinek. Wąskotorówka Rogów zaprasza na zimowe kursy - promocyjne ceny biletów tylko do końca roku. W okolicach Warszawy czekają też kuligi.


1. 7 stycznia rusza nowa ekspozycja w EC1 - łódzkie EC1 śmiało rywalizować będzie o miano najciekawszego technologicznego parku rozrywki z Centrum Kopernika. Nowa ekspozycja ma dać nową "kosmiczną" jakość. W miedzy czasie trwa też pożyczona z Włoch wystawa "dzieł" Leonarda. Warto zaplanować weekend w Łodzi. Od grudnia do Łodzi w bardzo wygodnym rozkładzie jeżdżą pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, to dodatkowa gratka dla najmłodszych.

2. Balonowa Fiesta Szwajcaria Bałtowska - pierwsze zimowe zawody balonowe w Bałtowie uatrakcyjnią szusowanie na nartach, start już w piątek 26 stycznia, w sobotę 2 sesje a całość zakończy się rano w niedziele.

3. Noc Fortyfikacji 20 stycznia - 3 edycja Nocy Fortyfikacji - w Warszawie do naszej dyspozycji tajne labolatorium tzw. Obiekt Alfa, skrzętnie odkopywany i arcyciekawy Fort Legionów, a na koniec Muzeum Obrony Cywilnej.

4. Weekend w Turynie lub Weronie - jedynie zimą, do połowy marca możemy polecieć w super atrakcyjnych cenach z Warszawy do tych dwóch bardzo ciekawych miast. Sobotnie rejsy przeznaczone dla narciarzy obfitują w promocyjne oferty. Wylot kombinujemy z powrotem z Bergamo, który kupimy za równie rozsądne pieniądze. W Turynie podczas zimy trwa świetlna ekspozycja Luci d`Artista, warto.

5. Zimowe kursy wąskotorówki Rogów - gratka dla fanów wąskiego toru, specjalne zimowe kursy zaplanowano bowiem w Rogowie, kto nie poznał do tej pory wielokrotnie nagradzanej ciuchci może to nadrobić. O atrakcjach ziemi rogowskiej pisaliśmy już na portalu wielokrotnie Arboretum, wąskotorówka, trasy rowerowe i regionalne smaki a teraz jeszcze bezpośredni dojazd z Warszawy weekendowymi kursami ŁKA - komfortowo w dobrej cenie i z rowerem gratis( opcja na wiosnę).

6. Zimowa rekonstrukcja Zamek Tykocin - już 3 lutego kolejna edycja tej wyjątkowej w swoim rodzaju zimowej rekonstrukcji, znów stawi się kwiat rycerstwa. Dobra okazja by wybrać się do Tykocina. Możemy powiązać z wypadem do Kiermus czy Białegostoku a może na zimowe Białowieskie Drezyny. Już niedługo w tym kierunku pojedziemy znacznie szybciej, na otwarcie czekają 3 kolejne odcinki drogi ekspresowej S8.

7. Jarmark Kaziuki w Wilnie
- tradycyjnie w pierwszy weekend marca, impreza z dużym rozmachem, dodająca uroku pięknemu miastu jakim jest bez wątpienia Wilno. W tym roku po raz pierwszy polecimy tam tanimi liniami, wciąż dostępne są bilety w cenie poniżej 200 zł za osobę, podobne ceny periodycznie oferuje LOT. Narodowy przewoźnik wkrótce zaoferuje też loty do Kowna, będzie idealna możliwość połączenia 2 interesujących miast w jednej podróży.

8. Towarzystwo Stanisławowskie - piękne historyczne inscenizacje w Łazienkach - świeża sprawa, nowo podpisana umowa między działającym w Puławach Towarzystwem a Muzeum w Łazienkach już za moment ma zaowocować ciekawymi historycznymi pokazami. Szczególna gratka dla dziewczynek i fanów historycznej mody. Liczymy tu na ciekawy precedens udanej współpracy rekonstruktorów z instytucją kultury.

9. Nowa saneczkowa górka w Parku Rozrywki Julinek - trwają prace, miejmy nadzieję że wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem i w parku przybędzie kolejna, tym razem zimowa atrakcja. Idealne miejsce na zabawę w zimowej scenerii do połączenia z wycieczką po Puszczy Kampinoskiej.

10. Kuligi w okolicach Warszawy - czekamy na śnieg by móc cieszyć się kuligami. Stajnia Mirabel w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, Stajnia Sarmacja w okolicach Radzymina czy Mazowieckie Sioło Julianówka w okolicy gór Łańcuchowych to miejsca szczególnie polecane na tego typu zimową atrakcję. Także Park Rozrywki Julinek przymierzy się najpewniej do niejednego kuligu.


Zima to zdecydowanie mniej atrakcji, warto jednak być uważnym by nie przepuścić tych naprawdę wyjątkowych. W okolicach Warszawy znajdziemy ich co najmniej kilka, a może udamy się dalej. Na miano prawdziwego hitu ma szczególne szanse łódzkie EC1.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.09.2017 20:22
Weekend 23-24 września pod Warszawą okolice i nieco dalej:)

Najbliższy weekend to znowu arcy ciekawe wydarzenia związane z upamiętnieniem polskiego września 1939 w sobotę Bitwa pod Łomiankami a w niedziele obrona Modlina. Fani Wikingów nie mogą opuścić pikniku historycznego w Warowni Jomsborg. Już w czwartek rusza festiwal piw rzemieślniczych na Legii, dobre przetarcie przed piotrkowskim Octoberfestem, fani regionalnych smaków mogą zaś wybrać się do Kazimierza tam w niedziele 19 święto jesieni, będą obecni producenci Cydrów i Wina o którym ostatnio trochę pisaliśmy. Dla aktywnych - w niedziele spacer ornitologiczny z fundacja KIM start z pod Mostu Gdańskiego. W Lublinie aż do soboty trwa festiwal legend lubelskich, święto pieczonego ziemniaka zaś to atrakcja która czeka na nas w Drohiczynie.


1. Piknik Historyczny z Wikingami - ostatnia tego roku okazja by wziać udział w historycznych pokazach na terenie Warowni Jomsborg, doskonały wybór na nie pewną pogodę.


2. Bitwa pod Łomiankami - najciekawsza i najbardziej rozbudowana rekonstrukcja polskiego września w okolicach Warszawy. Przypomnimy sobie ostatnie akty bitwy nad Bzurą.


3. Obrona Twierdzy Modlin - w niedziele zaś w przepięknych progach twierdzy, rekonstruktorzy przypomną nam historie jej dramatycznej obrony we wrześniu 1939 roku.


4. Festiwal Piwa - już 7 edycja festiwalu w gościnnych progach Legii - okazja by spróbować najlepszych regionalnych piw. Część z nich spotkamy na trasach naszych weekendowych wypadów. Doskonałe przetarcie przed wyprawą do Piotrkowa na Olbracht October Fest start już w pierwszych dniach października.


5. Festiwal Zup Świata - doskonała okazja by skosztować smakowitości z różnych regionów naszego globu, start już 22 września w gościnnych progach Centralnej Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66.


6. Spacer Ornitologiczny z Fundacją KIM - w niedziele od 9 z pod Mostu Gdańskiego ruszymy w stronę Młocin, w planach przeszło 8 kilometrowy marsz, można jednak wybrać krótszą opcje.


7. Święto Jesieni Kazimierz Dolny - w niedziele w Kazimierzu tradycyjne święto jesieni, okazja by zakupić doskonałe regionalne produkty: oleje, przetwory a także cydry nadwiślańskie i regionalne wina.


8. Festiwal Legend Lubelskich - aż do sobotniego wieczoru trwa w Lublinie ciekawy festiwal, szczególnie do polecenia dla najmłodszych.


9. Święto Pieczonego Ziemniaka Drohiczyn - 2 dni swojskiej zabawy nad Bugiem w Drohicznie, doskonałe uzupełnienie planu wycieczki na nadbużańskie Podlasie.


10. Spacer Niemoralna Warszawa - w sobotę od 16 z Placu Bankowego ruszymy by wraz z ABC Warszawy poznać niemoralne sekrety stolicy rodem z przeszłych wieków.


Najbliższym weekendem wchodzimy już w czas jesieni, lada chwila kusić nas będą iluminacje, warto zaznaczyć w kalendarzu już bowiem w kolejny weekend niesamowite Light Move Festiwal w Łodzi ze specjalnym nocnym pociągiem ŁKA dla mieszkańców stolicy(powrót po północy z Łodzi).z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 18.04.2017 12:18
Weekend 22-23 kwietnia pod Warszawą okolice i nie tylko :)

Kolejny weekend to już ostatnia przygrywka do Majówki, ruszają popularne rodzinne atrakcje jak Farma Iluzji czy Park Rozrywki Julinek. W samej Warszawie otwiera się warownia Wikingów Jomsborg. W sobotę i niedzielę liczne atrakcje. Piknik historyczny z okazji "kościuszkowskiej rocznicy" w Muzeum Narodowym w niedzielę. Dla smakoszy w Lublinie ruszy restaurant week. Lokalną tradycję będzie można z bliska obserwować w Zaściankach w ramach inscenizacji "Jak drzewiej bywało". Własnoręczne przygotowanie podpłomyków będzie możliwe w ramach Soboty ... z mąką w pruszkowskim Muzeum Hutnictwa Starożytnego. W niedzielę kolejna możliwość zwiedzenia Fortu Legionów.

1. Warownia Wikingów Jomsborg - początek w sobotę od 11.00, moc atrakcji w tym po dwie bitwy każdego dnia, strzelania z łuku i rzucanie toporem.

2. Piknik Historyczny - bohaterem Tadeusz Kościuszko - niedziela od 10.00 w Muzeum Wojska Polskiego, bardzo bogaty program, liczne grupy rekonstrukcji historycznej, regionalna kuchnia i konkursy dla najmłodszych.

3. Farma Iluzji - przedpremierowe otwarcie, 22 kwietnia w sobotę. O nowych atrakcjach pisaliśmy już w jesiennym artykule, teraz możemy sprawdzić je w rzeczywistości. Farma Iluzji nie zwalnia tempa.

4. Rodzinne spotkania ... mąka - Muzeum Mazowieckiego Hutnictwa Starożytnego -sobota od 10.00 - ciekawe warsztaty, włącznie z pieczeniem własnoręcznie przygotowanych podpłomyków.

5. Toruń weekend za pół ceny - wspaniale zorganizowana impreza, wiele różnorakich zniżek, doskonały pretekst by odwiedzić miasto Pierników i Kopernika.

6. Lublin - restaurant week - kolejne imprezy z cyklu 700 lecia miasta - w kolejny weekend startuje maraton dla smakoszy, warto zapoznać się z tym co miasto kulinarnie ma najlepszego do zaoferowania, pomoże nam Jem Lublin.

7. Park Rozrywki Julinek - startujemy w nowy sezon. Julinek także zbroi się w nowe atrakcje, wkrótce otwarty zostanie nowy 2* hotel z ciekawymi weekendowymi ofertami. Czekamy też na wiosenny powrót Cyrklandu.

8. Jak drzewiej bywało - inscenizacja życia na wsi w Zaściankach - gdybyśmy udawali się w rejon nadbużańskiego Podlasia czy Lubelszczyzny, możemy wziąć udział w tej oryginalnej imprezie, niedziela 23 kwietnia.

9. Rzekaczeka.pl - spływ kajakowy Wisłą - już w sobotę od 10.00 możemy ruszyć z Plaża Romantyczna by dotrzeć do serca stolicy w porze obiadowej, oferta dla wszystkich bez względu na kajakowe umiejętności, asysta WOPR.

10. Siedlisko Leluja - warsztaty kuchnia na przednówku - dla fanów kuchni kolejne warsztaty w przepięknym miejscu, warto je poznać, o krok mamy do pięknego wiosną Pułtuska.

11. Zwiedzanie Fortu Legionów - kolejna edycja tej nie zwykle interesującej wycieczki, prace w Forcie trwają, trasa turystyczna będzie się stale wydłużać.

Nawet jeżeli pogoda będzie nadal probowała krzyżować nam plany, nie warto siedzieć w domu kilka ciekawych propozycji "pod dachem" powoduje iż warto wybrać się z Warszawy na weekend.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.02.2017 20:45
Weekend 25-26 lutego pod Warszawą okolice a może dalej :)

Najbliższy weekend znowu w tematyce historycznej. Sporo atrakcji odbędzie się pod dachem, także bez względu na pogodę możemy wziąć w nich udział. W niedzielę ma zaświecić słońce, tego dnia kolejny spacer po stosunkowo nowej atrakcji tj. Forcie Legionów. Będą też obchody bitwy pod Olszynką Grochowską a na koniec dnia Kompozytor wieczorową porą - zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina. Klimaty międzynarodowe przywołają: prezentacja Bałkanów vol 3. w piątek o 19.00 w Fochy i Fanaberie, w sobotę zaś Chiński Nocny Targ w Muzeum Etnograficznym.1. Bałkany Spotkanie Podróżników vol.3 - w Fochy i Fanaberie - kolejny odcinek, tym razem rzecz o Czarnogórze, która podobnie jak Albania przyciąga coraz więcej turystów z Polski.


2. Piernikowe ostatki w Toruniu - znane z warszawskich wycieczek biuro Arktour zabierze nas na wycieczkę do miasta Kopernika, start o 7 rano w sobotę.


3. Pożegnanie z Festung Warschau - spacer śladami niemieckich umocnień na Woli. Być może ostatnia szansa by je zobaczyć, PKP w ramach przebudowy wiele z nich po prostu zniszczy. Start planuje się na godzinę 11.00 w sobotę.


4. Chiński Nocny Targ - w Muzeum Etnograficznym już w sobotę od 16.00 wspólnie będziemy świętować nowy Chiński Rok.


5. Zwiedzanie Fortu Legionów - w niedzielę o 10.50 zwiedzanie z przewodnikiem nowej podziemnej warszawskiej atrakcji, przewidziano spotkanie z osobami osobiście zaangażowanymi w przywracanie tego miejsca turystom.


6. Rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską - uroczysta Msza Święta w kościele na ulicy Chłopickiego o godz 12.30, później przejazd ul. Traczy i przejście do pomnika upamiętniającego bitwę, tamże salwa honorowa.


7. Sweet Expo i Lodziarskie Mistrzostwa Polski - 26 lutego konkurs na dekorowanie tortów a w poniedziałek w szranki staną specjaliści od wyrobów lodów. Sporo atrakcji dla najmłodszych.


8. Kompozytor wieczorową porą - w niedzielę o 17.00 Warszawa z buta zaprosi nas na spacer po Muzeum Fryderyka Chopina.


9. Ferie w Julinku - od dziś do czwartku 24 lutego trwają ferie w Julinku, warsztaty i zabawy dla najmłodszych pod dachem - ciekawa opcja spędzenia czasu za relatywnie niewielkie pieniądze (10 zł od osoby)


10. Nocne Zwiedzanie Arado- tajne labolatorium Hitlera - gdybyśmy podczas ferii byli w okolicach Wałbrzycha, możemy skusić się na bardzo ciekawe nocne zwiedzanie obiektu Arado w sobotę od 19.00 w Kamiennej Górze.


W ostatni weekend ferii jest w czym wybierać. Czekamy jednak z utęsknieniem na wiosnę, która przyniesie dużo więcej opcji podróży z Warszawy na weekend.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.04.2016 8:13
Na weekend 23/24 IV - ciekawe propozycje

W najbliższy weekend w okolicach Warszawy odbędzie się kilka ciekawych imprez. Głównie w temacie militarno-historycznym, ale nie tylko. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się nad Liwiec. Ponownie w drogę ruszy piaseczyńska kolejka wąskotorowa, a Julinek i Kuligów będą nas kusić swoimi nowymi atrakcjami.


1. Modlin zapółdarmo - kolejna odsłona tej interesującej inicjatywy pozwoli na zwiedzenie twierdzy gratis a dodatkowo skorzystanie ze specjalnych ofert partnerów akcji. O nowych questach przeczytacie tutaj, o samodzielnym zwiedzaniu twierdzy zaś tu.


2. Jak książę Mieszko chrzest przyjmował - inscenizacja historyczna w sobotę o 19.30 w Górze Kalwarii, ma być lekkim językiem i "wesoło", z udziałem rekonstruktorów związanych z zamkiem Czersk.


3. VI Jarmark Okuniewski - w sobotę 23 kwietnia, od 15.30 inscenizacja historyczna w ruinach pałacu Łubieńskich, po czym pokaz władania bronią białą. Lansjerzy Nadwiślańscy zapewnią niezapomnianą zabawę, idealne dla dzieci szkolnych.


4. Dzień Ziemi z wąskotorówką piaseczyńską - kolejka na trasę wyruszy w niedzielę o 11h. Przewidziano piknik z ogniskiem i zabawę w miasteczku westernowym w Runowie. Dzieci uwielbiają to miejsce.


5. Arboretum Brzeziny - witamy wiosnę w otoczeniu kwiatów i krzewów. Piękne miejsce warte poznania, możliwość zakupu sadzonek do własnych ogrodów. W planach też zwiedzanie muzeum lasu i możliwość odwiedzenia Dinoparku w Kołacinku.


6. Piwny Płock - kogo kusi historia złocistego napoju może udać się wraz z Duces Mazovie piwnym szlakiem po tym pięknym mieście.


7. Rusza sezon kajakowy na Liwcu - bezpłatny spływ kajakowy z przystanliwiec.pl , wspólnie sprzątamy Liwiec. Ruszamy w niedzielę o 9.30.


8. Ruszył Julinek - w miniony weekend park rozrywki w Julinku zainaugurował nowy sezon. W tym tygodniu dodane zostaną jeszcze dmuchańce, wkrótce również dodatkowa trasa dla najmłodszych dzieci w parku linowym. Dzieci kochają to miejsce.


9. Zapraszamy do Skansenu w Kuligowie - jeszcze tylko w kilka najbliższych weekendów będzie można oglądać ekspozycję poświęconą wojnie 1920 i oddziałowi Huzarów Śmierci, skorzystajmy z tej możliwości.


Warto wybrać którąś z propozycji i wyruszyć z Warszawy na weekend :)

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.02.2018 20:52
Rajdy zimowe szlakiem Powstańców Styczniowych Bolimów, Małogoszcz i Wiązowna w okolicach Warszawy

Kolejne ciekawe historyczne inicjatywy są kanwą dla rajdów pieszych i aktywności fizycznej, tym ciekawsze, iż zimą w okolicach Warszawy na otwartym terenie nie dzieje się wiele.

Przez wiele lat pamięć Powstańców Styczniowych była kultywowana z rzadka i to głównie przez lokalne społeczności. Teraz właśnie jest szansa by to zmienić. Nauka historii na żywym przykładzie poprzez uczestnictwo w aktywności fizycznej i historycznych inscenizacjach jest doskonałym pomysłem.

17 lutego mieliśmy szansę uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu w Bolimowie, a dokładniej w miejscowości Joachimów Mogiły, przepięknie położonej w krainie Rawki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. To jedno z najpiękniejszych miejsc na krótką, także jednodniową weekendową wycieczkę z Warszawy. W sobotę pasjonaci historii i aktywności fizycznej mogli wziąć udział w kolejnych obchodach bitwy pod Bolimowem. Propozycją dla zaprawionych w boju był rajd pieszy zorganizowany przez PTTK z Łowicza. Uczestnicy dotarli na miejsce wydarzenia, gdzie mogli wziąć udział w polowej Mszy Świętej przy grobie powstańców a po niej w krótkiej inscenizacji bitwy z czasów Powstania Styczniowego.

Sam fakt możliwości obserwacji rekonstruktorów odtwarzających ten historyczny okres jest bardzo interesujący. W okolicach Warszawy nie mamy wiele takich okazji. Tradycje Styczniowego Powstania znacznie mocniej kultywowane są na ternie ziemi świętokrzyskiej, tam też m.in. możemy oglądać w akcji pierwszych polskich komandosów, legendarnych "Żuawów Śmierci". W bolimowskiej imprezie natomiast uczestniczył oddział z podkieleckiej Małogoszczy. Rekonstruktorzy odegrali przed zgromadzonymi scenę "branki", a po niej krótką potyczkę między powstańcami a oddziałem rosyjskim. Pełny charyzmy na polu bitwy był rosyjski dowódca.

Wspomniana Małogoszcz, a dokładniej Dworska Ostoja pod Kielcami będzie zaś sercem kolejnej historycznej imprezy, która cyklicznie odbywa się pod Kielcami. Już 25 lutego, kolejny Złaz turystyczny, którego kulminacją będzie wspólne świętowanie w Ostoi. Organizatorzy zapraszają na rajdy piesze na różnym dystansie. W niedzielne popołudnie czeka na nas rekonstrukcja bitwy podobna do tej, która miała miejsce w Bolimowie. Jej czas trwania i rozmach będą jednak z pewnością dużo większe. Impreza jest doskonałym wabikiem do tego by wybrać się na weekend na ziemię kielecką. Możemy przy okazji pojeździć na nartach na którymś z podkieleckich stoków. Przy okazji uczestnictwa poznamy ofertę Ostoi Dworskiej, zagrody edukacyjnej otwartej na rodziny z dziećmi i grupy. Warto tu wrócić latem.

Kolejną i najbliższą Warszawy okazją do aktywnego spędzenia czasu z historią w tle będzie przewidziany na 3 marca rajd powstańczy po okolicach Wiązownej. To pierwsza tego typu impreza, organizowana przez członków nowego projektu rekonstruktorskiego "Projekt Konspiracja". W trakcie rajdu przewidziano postoje, podczas których będziemy mogli porozmawiać z rekonstruktorami. Swój udział zapowiedzieli też znani varsavianiści, osoby o wybitniej wiedzy krajoznawczej związanej z odwiedzaną okolicą. Jeżeli interesują nas weekendowe ciekawe wycieczki po ziemi otwockiej i okolicach nie powinniśmy pominąć propozycji uczestnictwa w rajdzie, który odbędzie się 3 marca. Miejmy nadzieję, iż w pierwszy marcowy weekend będziemy mogli dowiedzieć się więcej o planach rozwoju "Projektu Konspiracja", który na stałe wpisze się w turystyczny krajobraz Warszawy i okolic.
z warszawy na weekend

Czytaj
1   2   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon