czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: palacczemierniki
Data publikacji: 07.05.2017 22:31
Pałac Czemierniki ruszyła nowa oferta turystyczna

Pałac Czemierniki to niewątpliwie perła architektury, dodatkowo pięknie usytuowana. Dotychczas, poza tymi walorami nie było tu jednak stałej oferty turystycznej. To się właśnie zmieniło, w długą majówkę ruszył projekt parku tematycznego Czemierniki. Na turystów czekają między innymi pokazy broni i techniki rycerskiej, gry i zabawy historyczne, kramy rzemieślników a także pokazy alternatywnych instrumentów muzycznych i tańce na żywo.


Specjalną atrakcją jest tradycyjna, drewniana łódź rodem z filmów o Wikingach o wdzięcznej nazwie Dobrosława. W ramach biletu mamy możliwość odbycia krótkiego rejsu łodzią po otaczającej pałac fosie. Gdy warunki pogodowe pozwalają, stawiane są też żagle. Widok łodzi na pełnych żaglach na tle pałacu jest naprawdę wyjątkowy.


Organizatorzy przedsięwzięcia dołożyli wszelkich starań by na inaugurację zaprosić rekonstruktorów i rzemieślników gwarantujących wysoki poziom prezentacji. Mieliśmy więc możliwość spotkania z "rycerzami z Międzyrzeca" czy też rzemieślnikami z Białej Podlaskiej. Wszystkie osoby były niezwykle serdecznie nastawione do zwiedzających, chętnie opowiadały o swojej pasji i wydarzeniach, w których biorą udział w trakcie roku.


W czemiernickim parku można też było postrzelać z łuku, tradycyjnie organizowano tu zawody łucznicze. Infrastruktura jest więc bardzo dobrze przygotowana, dzieci mogą pod okiem instruktorów spróbować swoich umiejętności w sztuce trafiania do tarczy.


Młodsze dzieci mogły spróbować swoich sił w grach i zabawach historycznych, naturalnie wielką popularnością cieszyły się wielkie bańki mydlane. Periodycznie mogliśmy się też rozerwać przy pokazach zumby, żywiołowa prowadząca zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy.


Oferta turystyczna parku Pałac Czemierniki w trakcie roku będzie skierowana głównie do grup szkolnych, planujących ciekawą 1- dniową wycieczkę. Nie zmienia to faktu, iż także turyści indywidualni będą tu mile widziani. Szczególne możliwości daje tu bliskość jeziora Firlej czy Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego. Nową perspektywę da też połączenie kolejowe z Warszawą. Pociągi Intercity zatrzymają się od czerwca w Parczewie i Radzyniu. Daje to możliwość ciekawej rowerowej wycieczki z zaliczeniem Pałacu w Radzyniu i Czemiernikach - po czym powrót do stolicy nawet tego samego dnia. Pod kątem rowerzystów powstanie przy Pałacu w Czemiernikach stanica rowerowa.


Kolejną planową inwestycją jest historyczne grodzisko, które umożliwi zajęcia pod zadaszeniem w przypadku niesprzyjającej pogody. Dałoby też możliwość noclegu np. w tradycyjnych historycznych namiotach.


Cieszy, iż oferta turystyczna w tym, dość ubogim w tego rodzaju atrakcje regionie ulega radykalnej poprawie. Miejmy nadzieję, że z czasem pozwoli na konserwację i przynajmniej częściowe udostępnienie do zwiedzania samego Pałacu.


Jeżeli planujemy weekendowy wypad śladem magnackich rezydencji Lubelszczyzny, lub błogi relaks na Pojezierzu Łęczyńsko - Włodawskim koniecznie wpiszmy w plan naszego zwiedzania Pałac w Czemiernikach.


Tradycyjnie w ostatni weekend wakacji odbędzie się tu wielki piknik historyczny, Festiwal Słowian w Pałacu Czemierniki.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 26.08.2016 9:57
Pałac Czemierniki i Festiwal Słowian 27-28 sierpnia

Pałac Firlejów w Czemiernikach to miejsce niesamowite. Rzadkie ze względu na charakter budowli w stylu palazzo in fortezza, czyli budowli mieszkalnych o celach obronnych, bardzo popularnych w dawnej Italii. Dziś główną jego zaletą jest jednak piękna lokalizacja, wprost nad stawami. Idealne miejsce na przystanek w drodze na/z Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego lub w trasie szlakiem pałaców Lubelszczyzna - Radzyń - Czemierniki - Kozłówka.


Sam Pałac czeka cały czas na rekonstrukcję. Projekt wpadł w niemałe turbulencje, jednak widać, iż właśnie teraz znowu coś pozytywnego zaczyna się dziać. Gdyby udało się zrealizować plan rewitalizacji, region wzbogaciłby się o bardzo ciekawy obiekt noclegowy. Takich miejsc brak, a dodatkowo w niedługiej perspektywie skrócenie drogi z Warszawy pozwoli na sięgnięcie po klientów z Mazowsza.


To jednak kwestia przyszłości, a już w najbliższy weekend na teranie przy Pałacu odbędzie się Festiwal Słowian 2016. Czeka na nas słowiański gród, pokazy dawnych zawodów - garncarstwo, warsztat tkacki, pisanie gęsim piórem a także liczne stoiska. Jest też możliwość wypożyczenia strojów i noclegu w obozie, w namiotach z epoki wprost na sianie. O każdej pełnej godzinie przewidziano pokazy dla publiczności, w tym tańce, pokazy bojowe a także moda średniowieczna. Startujemy w sobotę o 13.00. Nad tą części imprezy czuwać będzie załoga Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej.


Sobotni dzień zakończy nie lada atrakcja, tj. pokaz ogniowy realizowany przez Teatr Ognia i Papieru z Łodzi. Rozpocznie się o 19.30. Artyści wystąpią na grobli przed Pałacem. Z kolei publiczność zgromadzi się za stawem. Taka lokalizacja zapewnia doskonałe efekty, Pałac staje się tłem pokazu a dodatkowo ogień odbija się w wodzie.


W niedzielę od 11.00 dalsza część imprezy. Pokazy płatnerstwa, brązownicze a nawet piwowarskie na pewno przyciągną rzeszę zainteresowanych turystów. W otaczającym Pałac dawnym parku odbędą się warsztaty i zawody łucznictwa tradycyjnego. Przeprowadzą je łucznicy z Domu Mokoszy. Wszystkiemu towarzyszyć będą liczne stoiska z rękodziełem i regionalnymi wyrobami spożywczymi.


Warto poważnie rozważyć wizytę w Czemiernikach w ten weekend. Jeżeli jednak nie uda nam się, to pamiętajmy o tym miejscu. Warto tu zajrzeć choć na moment w przyszłości. Szczególnie pięknie jest tu jesienią.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon