czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: nocfortyfikacji
Data publikacji: 30.01.2018 21:41
Muzeum Obrony Cywilnej tu spotkasz industrialnych pasjonatów - wkrótce festiwal fantasy/postapo :)

Muzeum Obrony Cywilnej to stosunkowo nowy twór na warszawskiej mapie atrakcji turystycznych. Zdążył już jednak wyrobić sobie mocną markę wśród fanów post industrialnych przestrzeni, urbexu, klimatów fantasy a przede wszystkim Postapo.


Wielką zasługą ludzi związanych z Muzeum jest pomysł i zorganizowanie Nocy Fortyfikacji. Ostatnia, trzecia edycja była niezwykle udana, pozwoliła wyjść z imprezą poza Warszawę. Dołączyli do niej fani fortyfikacji m.in. z Poznania i Przemyśla. Do akcji po raz pierwszy włączyli się też Wikingowie z Warowni Jomsborg, organizując m.in. super fire show Maximusa Heratikusa. W samej zaś Warszawie mieliśmy unikalną możliwość odwiedzić kilka kultowych, acz wciąż nieznanych szerszej rzeszy weekendowych turystów obiektów. Zaliczamy do nich Fort Legionów z jego dobrym duchem/opiekunem Zbyszkiem z Fortecy, znajdujący się wciąż na terenie wojskowym tajemniczy Obiekt Alfa, czy wspomniana już Warownia Jomsborg a na koniec serce imprezy, czyli Muzeum Obrony Cywilnej.


Samo Muzeum mieści się w dawnym schronie/remizie strażackiej zakładów FSO na ul. Kocisa. Jeżeli poruszamy się autem, parkujemy je przed bramą wjazdową dawnej chluby PRL. Już samo zetknięcie się z portiernią przenosi nas w dawne czasy, pilnujący wejścia stróż, gasząc papierosa w kultowej popielniczce z logiem FSO wskaże nam drogę do właściwego budynku. Skręcamy w lewo, drugi obiekt po prawej stronie to miejsce, którego szukamy. Wejście do Muzeum znajduje się na tyłach budynku, szukamy drzwi zatopionych w graffiti.


Sam obiekt to kilka pomieszczeń, w których zgromadzono eksponaty związane z obroną cywilną. Ubrania i maski zawsze interesują najmłodszych, nie inaczej jest ze sprzętem radiotelegraficznym. Dawne centrale telefoniczne i aparaty przenoszą nas do minionej epoki. W jednym z pomieszczeń znajduje się instalacja do filtrowania powietrza, obsługa chętnie wyjaśnia mechanizm jej pracy. Najmłodsi mogą też przejść przez zbrojone mini wejście do kanału wentylacyjnego.


Od niedawna na miejscu powstaje przestrzeń przeznaczona na miejsce spotkań/i koncerty. To tu właśnie będą się spotykać fani industrialu, fantastyki i postapo. Już dziś do naszej dyspozycji jest mini bar, gdzie możemy napić się piwa dyskutując przy tym o możliwych wyprawach do obiektów niedostępnych na co dzień dla zwykłych śmiertelników.


Wielką wartością Muzeum Obrony Cywilnej są właśnie ludzie zgromadzeni wokół tej idei. Warto poznać Wicieja, Richarda i innych członków grupy Mazowieckiej Eksploracji. Chętnie opowiadają o swoich planach, można też dołączyć do organizowanych przez nich inicjatyw, a tych będzie coraz więcej.


Już w kwietniu festiwal fantasy/postapo w Muzeum Obrony Cywilnej. Jakby przygrywka przed kolejną edycją festiwalu fantastyki w Twierdzy Modlin, który odbędzie się w czerwcu. Oczywiście nie zabraknie tam przedstawicieli Muzeum.


W wakacje ruszy ponownie projekt "wakacje w okopie". Prowadzący Muzeum mają też inne ciekawe plany w zakresie rozwoju oferty turystycznej. Z pewnością obiekty tego typu mają bardzo duże szanse na zwrócenie naszej uwagi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy turyści szukają atrakcji pod dachem. Nowe możliwości w tym zakresie stworzy też zakaz handlu w niedziele.


Klimaty Postapo dostaną duży impuls rozwojowy wraz z planowaną premierą gry Cyberpunk 2077 kreowanej przez twórców serii gier o Wiedźminie. Miejmy nadzieję, że na tej fali popłyną wartościowe turystyczne inicjatywy, jaką bez wątpienia jest Muzeum Obrony Cywilnej. Zapraszamy w jego gościnne progi, z pewnością możemy tam zdobyć wiele inspiracji na nasze wypady na weekend w okolice Warszawy.
z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 08.01.2017 21:52
Obiekt Alfa - zimna wojna i klimat PRL super przygoda w sercu Warszawy

Obiekt Alfa to nowa atrakcja na turystycznej mapie stolicy, doskonałe miejsce do przeniesienia się w klimat zimnej wojny w jej peerelowskim wydaniu.


Obiekt Alfa stanowił schron/bunkier będący jednocześnie labolatorium bakteriologiczno-toksykologicznym najwyższej 3 klasy. Miał stanowić także istotną rolę w procesie dowodzenia na wypadek konfliktu atomowego. Jego konstrukcja miała wytrzymać uderzenie atomowe o mocy 1 megatony przy odległości od epicentrum ok 2.500-3000 tys metrów.


Schron z racji na jego przeznaczanie musiał być wyjątkowo szczelny, zapewniały to m.in. pancerne, przeciwogniowe drzwi, których w obiekcie jest trzydzieści. Konstrukcja i wyposażenie przewidywały też możliwość przetrwania bez korzystania z powietrza z zewnątrz 12 godzin. Czas ten był wykalkulowany jako niezbędny do dogaszenia pożarów powstałych po ataku atomowym. Szacowano też, iż w ciągu tych kilkunastu godzin dotrze już do schronu pomoc.


Zbudowany na początku lat 70 obiekt, o kubaturze około 150 m, kosztował niebagatelną jak na tamte czasy kwotę ponad 5 milinów złotych.


Wycieczka po Obiekcie Alfa trwa około 2 godzin. W tym czasie dowiemy się wielu ciekawostek związanych z powstaniem i funkcjonowaniem obiektu. Bardzo interesująco prezentują się komory dekontaminacyjne. Cały obiekt robi wrażenie poprzez dużą ilość zachowanych oryginalnych elementów. Dostrzeżemy tu pamiętane z czasów PRL produkty elektroniczne firmy Unitra, Predom, a nawet sumator - manualny komputer :)


Fascynujące są opowieści o prowadzonych tu eksperymentach także z zakresu psychologii i zachowań ludzkich w obiektach zamkniętych. Historia zamkniętych tu na 3 tygodnie 15 osób, czy eksperymenty na studentach mające zbadać wytrzymałość w całkowitym odosobnieniu robią wrażenie.


Najmłodszych zadziwiają artefakty z okresu PRL, można tu przymierzyć maskę przeciwgazową, tzw. słonia. Jest tu sporo tradycyjnych telefonów, które fascynują wychowanych na komórkach młodych ludzi. Wrażenie robi wciąż doskonale działający system komunikacji interkomowej. Nie ustępuje mu skomplikowany system wentylacji, którego odgłos nadaje miejscu element tajemniczości.


W gabinecie lekarskim znajdziemy też zabezpieczone tasiemce i glisty, podobno obiekt słabości byłego dowodzącego tym miejscem.


Wyposażony w szereg detektorów i sond obiekt był jednym z pierwszych, który wykrył zwiększone promieniowanie radioaktywne podczas awarii w Czarnobylu w 1986 roku. Można sobie tylko wyobrażać jakie wrażenie zrobiła wtedy na przebywających tu ludziach aparatura informująca o zagrożeniu atomowym.


Finałem jest zwiedzanie laboratoriów, w tym miejsca gdzie prowadzono eksperymenty nad najbardziej niebezpiecznymi cząstkami i chorobami. Wiedza o tych działaniach jest wciąż utajniona. Można się tylko domyślać, iż badano tu wąglika, dżumę, cholerę a także inne tropikalne choroby w tym ich zastosowanie do celów militarnych.


Obiekt Alfa jest dziś miejscem aktywności krótkofalowców, nasłuch prowadzony w tak klimatycznym miejscu nie ma sobie równych. Będzie można tego doświadczyć już 21 stycznia podczas Nocy Fortyfikacji.


Obiekt Alfa zwiedzamy w grupach max 20 osobowych, także warto zapisać się z odpowiednim wyprzedzeniem.


Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, szczególne polecamy wszystkim miłośnikom historii ale także tym, którzy chcą pokazać dzieciom realia minionej epoki.


Jesień i zima to idealny moment na to by podczas weekendu w Warszawie przenieść się w czasie do zimnowojennej rzeczywistości.


Obiekt Alfa stale poszerza swoją ofertę. Obok wspomnianych działań krótkofalowców będzie też areną gry wojennej grając łódź podwodną. Klimat jak z polowania na czerwony październik gwarantowany.


Zapraszamy do weekendowej eksploracji obiektu, najbliższa okazja już podczas Nocy Fortyfikacji 21 stycznia.
z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: obiektalfa nocfortyfikacji bunkry
Data publikacji: 21.01.2018 14:58
Hitowe atrakcje na dobry początek 2018 okolice Warszawy i nie tylko:)

Zimą ruszają tanie weekendowe loty z Warszawy do Turynu i Werony, startuje nowa "kosmiczna"ekspozycja w EC1, będzie też zimowa rekonstrukcja na Zamku w Tykocinie. Towarzystwo Stanisławowskie przeniesie nas w XVIII wiek w Łazienkach, a Noc Fortyfikacji pozwoli zwiedzić unikalne podziemne obiekty. Jeżeli dopisze śnieg to przetestujemy nową saneczkarską górkę w Parku Rozrywki Julinek. Wąskotorówka Rogów zaprasza na zimowe kursy - promocyjne ceny biletów tylko do końca roku. W okolicach Warszawy czekają też kuligi.


1. 7 stycznia rusza nowa ekspozycja w EC1 - łódzkie EC1 śmiało rywalizować będzie o miano najciekawszego technologicznego parku rozrywki z Centrum Kopernika. Nowa ekspozycja ma dać nową "kosmiczną" jakość. W miedzy czasie trwa też pożyczona z Włoch wystawa "dzieł" Leonarda. Warto zaplanować weekend w Łodzi. Od grudnia do Łodzi w bardzo wygodnym rozkładzie jeżdżą pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, to dodatkowa gratka dla najmłodszych.

2. Balonowa Fiesta Szwajcaria Bałtowska - pierwsze zimowe zawody balonowe w Bałtowie uatrakcyjnią szusowanie na nartach, start już w piątek 26 stycznia, w sobotę 2 sesje a całość zakończy się rano w niedziele.

3. Noc Fortyfikacji 20 stycznia - 3 edycja Nocy Fortyfikacji - w Warszawie do naszej dyspozycji tajne labolatorium tzw. Obiekt Alfa, skrzętnie odkopywany i arcyciekawy Fort Legionów, a na koniec Muzeum Obrony Cywilnej.

4. Weekend w Turynie lub Weronie - jedynie zimą, do połowy marca możemy polecieć w super atrakcyjnych cenach z Warszawy do tych dwóch bardzo ciekawych miast. Sobotnie rejsy przeznaczone dla narciarzy obfitują w promocyjne oferty. Wylot kombinujemy z powrotem z Bergamo, który kupimy za równie rozsądne pieniądze. W Turynie podczas zimy trwa świetlna ekspozycja Luci d`Artista, warto.

5. Zimowe kursy wąskotorówki Rogów - gratka dla fanów wąskiego toru, specjalne zimowe kursy zaplanowano bowiem w Rogowie, kto nie poznał do tej pory wielokrotnie nagradzanej ciuchci może to nadrobić. O atrakcjach ziemi rogowskiej pisaliśmy już na portalu wielokrotnie Arboretum, wąskotorówka, trasy rowerowe i regionalne smaki a teraz jeszcze bezpośredni dojazd z Warszawy weekendowymi kursami ŁKA - komfortowo w dobrej cenie i z rowerem gratis( opcja na wiosnę).

6. Zimowa rekonstrukcja Zamek Tykocin - już 3 lutego kolejna edycja tej wyjątkowej w swoim rodzaju zimowej rekonstrukcji, znów stawi się kwiat rycerstwa. Dobra okazja by wybrać się do Tykocina. Możemy powiązać z wypadem do Kiermus czy Białegostoku a może na zimowe Białowieskie Drezyny. Już niedługo w tym kierunku pojedziemy znacznie szybciej, na otwarcie czekają 3 kolejne odcinki drogi ekspresowej S8.

7. Jarmark Kaziuki w Wilnie
- tradycyjnie w pierwszy weekend marca, impreza z dużym rozmachem, dodająca uroku pięknemu miastu jakim jest bez wątpienia Wilno. W tym roku po raz pierwszy polecimy tam tanimi liniami, wciąż dostępne są bilety w cenie poniżej 200 zł za osobę, podobne ceny periodycznie oferuje LOT. Narodowy przewoźnik wkrótce zaoferuje też loty do Kowna, będzie idealna możliwość połączenia 2 interesujących miast w jednej podróży.

8. Towarzystwo Stanisławowskie - piękne historyczne inscenizacje w Łazienkach - świeża sprawa, nowo podpisana umowa między działającym w Puławach Towarzystwem a Muzeum w Łazienkach już za moment ma zaowocować ciekawymi historycznymi pokazami. Szczególna gratka dla dziewczynek i fanów historycznej mody. Liczymy tu na ciekawy precedens udanej współpracy rekonstruktorów z instytucją kultury.

9. Nowa saneczkowa górka w Parku Rozrywki Julinek - trwają prace, miejmy nadzieję że wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem i w parku przybędzie kolejna, tym razem zimowa atrakcja. Idealne miejsce na zabawę w zimowej scenerii do połączenia z wycieczką po Puszczy Kampinoskiej.

10. Kuligi w okolicach Warszawy - czekamy na śnieg by móc cieszyć się kuligami. Stajnia Mirabel w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, Stajnia Sarmacja w okolicach Radzymina czy Mazowieckie Sioło Julianówka w okolicy gór Łańcuchowych to miejsca szczególnie polecane na tego typu zimową atrakcję. Także Park Rozrywki Julinek przymierzy się najpewniej do niejednego kuligu.


Zima to zdecydowanie mniej atrakcji, warto jednak być uważnym by nie przepuścić tych naprawdę wyjątkowych. W okolicach Warszawy znajdziemy ich co najmniej kilka, a może udamy się dalej. Na miano prawdziwego hitu ma szczególne szanse łódzkie EC1.


z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon