czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: nadwisla
Data publikacji: 16.11.2016 22:17
Wiślany konkurs foto i wiślana Barbórka 3 XII - cenne nagrody czekają
Wisła nie schodzi z pierwszego planu. Jeszcze do 1 grudnia możemy wziąć udział w konkursie organizowanym przez Dom Wisły przy wsparciu Taxi Wisła. Organizatorzy czekają na nasze zdjęcia, poezje, przyśpiewki a nawet dowcip związany z Wisłą. Szczegóły kategorii i regulamin konkursu znajdziemy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Na zwycięzców czekają wartościowe nagrody: gadżety związane z Wisłą o wartości 150, 100 i 50 zł a dodatkowo możliwość umieszczenia zwycięskich prac w kalendarzu wiślanym na 2017 rok a także na okolicznościowych magnesach. Jest to nie lada wyróżnienie, wszak 2017 to będzie właśnie ten rok, na który czekamy, czyli Rok Rzeki Wisły.

W pierwszy weekend grudnia organizowana jest kolejna ciekawa impreza, tj. Barbórka środowisk wiślanych. W klubie PTTK Rejsy będzie sporo rozmaitych atrakcji. Pojawi się też kolejna możliwość by zwiedzić wiślane nabrzeża z przewodnikiem a może nawet udać się na krótki wiślany rejs tradycyjną łodzią. Wszystko zależy od pogody. Organizatorzy wciąż pracują nad kolejnymi atrakcjami, które dodadzą kolorytu tegorocznemu świętu.

Pamiętajmy, że zarówno mali jak i duzi wciąż mogą skorzystać z rejsów oferowanych przez Akademię Żeglarską fundacji Szerokie Wody. Tradycyjnymi łodziami pływamy w każdą sobotę i niedzielę listopada. Co ważne, bezpłatnie.

Także już w najbliższy weekend seria ciekawych imprez w klubie Rejs, pod hasłem ,,Do Lata'' będziemy bawić się w wiślanych klimatach.

Cieszy nas, iż sezon na Wiśle zdaje się nie kończyć a to dopiero przedsmak tego co czeka nas w ramach Roku Rzeki Wisły 2017 w Warszawie i okolicach.

Jeszcze raz zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. My z przyjemnością wracamy do tegorocznych wspaniałych wspomnień z Plaży Ciszyca, Rejsu Konrada III Rudego, ujścia Świdra do Wisły czy Wyspy Poniatówka. Do zobaczenia nad Wisłą.
z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: rokrzekiwisly nadwisla rejsypowisle
Data publikacji: 05.11.2016 13:19
Przystań Warszawa - nowość na Rok Rzeki Wisły

Przystań Warszawa, obiekt marzeń ludzi związanych z Wisłą, ma szansę na rozpoczęcie swojej działalności już w 2017 roku. Nie będzie to zapewne jeszcze pełny rozruch ale jednak. Za pierwszym powinny pójść kolejne etapy projektu. Rok Rzeki Wisły 2017 będzie impulsem, który pomoże w realizacji tego wiślanego marzenia.


Usytuowana na Cyplu Czerniakowskim Przystań Warszawa, ma stać się wielofunkcyjną bazą zarówno dla potrzeb uprawiania sportów wodnych, jak i działań edukacyjnych czy informacyjnych.


Działające wokół wiślanego tematu fundacje mają bardzo wiele pomysłów na to czym miałaby się stać i jakie funkcje pełnić. Niewątpliwie, najważniejsze są ułatwienia w uprawianiu sportów wodnych tj. kajakarstwa, żeglugi mniejszych tradycyjnych jednostek a być może także żeglarstwa.


Umowy na wykonanie prac budowlanych zostały podpisane a plan przewiduje wykonanie stanu do lipca 2017 roku. Jeżeli terminy zostaną dotrzymane jest szansa, że chrzest przystani będzie miał miejsce jeszcze w sezonie 2017.


Społeczność związana z Wisłą potrzebuje miejsca gdzie można by było prowadzić działania informacyjne i edukacyjne. Mimo, iż pojawiają się liczne projekty mobilnych pływających centrów informacji, to placówka usytuowana na lądzie ma w polskim klimacie niewątpliwe zalety. Konieczne są też pomieszczenia dla potrzeb ekspozycji a także organizacji warsztatów edukacyjnych m.in. dla szkół.


W planach znajdują się też stanowiska edukacyjne traktujące o dawnych, związanych z Wisłą zawodach. Pokazy szkutników z Basonii czy rzeczna kuźnia cieszyłyby się na pewno popularnością wśród turystów odwiedzających Przystań Warszawa.


Przystań mogłaby być również miejscem gdzie kultywowano i przybliżano by wiedzę o osadnikach olenderskich, przy okazji promując dedykowane im placówki tj. planowany Park Urzecki w Kępie Okrzewskiej czy nowo powstający Skansen Olenderski pod Toruniem.


Mimo, iż żeglowanie na żaglu jest na Wiśle niezwykle trudne to można domniemać, że szukający alternatywy dla Zalewu Zegrzyńskiego skorzystają z gościny nowego obiektu. Atutem będzie tu lokalizacja i brak weekendowych korków.


W dużej mierze należy założyć, iż ostateczny kształt Przystani będzie zależał od działań i zaangażowania wolontariuszy. Przygotowanie dobrej jakościowo oferty, która przyciągnie aktywnych sportowo Warszawiaków a także turystów nie będzie łatwe. Ale powstanie właściwej infrastruktury jest warunkiem niezbędnym by o tym myśleć. Będziemy na bieżąco śledzić postęp wokół budowy Przystani Warszawa, z nadzieją na pierwsze wyprawy jeszcze w 2017 roku, Roku Rzeki Wisły.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: rokrzekiwisly nadwisla rejsypowisle
Data publikacji: 21.07.2016 23:13
Rok Rzeki Wisły 2017 - czekamy na nowe projekty
Po decyzji parlamentu mamy już pewność, rok 2017 będzie Rokiem Rzeki Wisły. Czego możemy się spodziewać i co nowego przeniesie dla wiślanej turystyki? Plany są bardzo ambitne. Winny pomóc obecnie organizowanym inicjatywom nabrać dodatkowego rozgłosu i przyciągnąć nad Wisłę nowych, ciekawych jej ludzi.

Wydaje się, iż z punktu widzenia mieszkańców Warszawy i okolic, najciekawsze są inicjatywy związane z poprawą dostępu do rzeki w miejscach szczególnie predysponowanych dla turystyki rzecznej. Można tu m.in. wymienić Czerwińsk nad Wisłą czy Górę Kalwarię. Obydwie te lokalizacje mogą bardzo wiele zyskać w przypadku przybliżenia ich do Wisły. Odpowiedzialny za działania Fundacji Robert Jankowski jest wielkim zwolennikiem budowy mobilnych przystani. Stałyby się również miejscami, gdzie turysta mógłby uzyskać informację a także wybrać i odwiedzić lokalne atrakcje turystyczne. Pomysł jest ciekawy. Wydaje się, że również władze samorządowe, jak burmistrz Józefowa, są świadomi szansy jaką niesie to specjalne wydarzenie. Wspólne działanie popchnie sprawy Wisły do przodu.

Dobrym przykładem jest przygotowanie Plaży Romantyczna na Wawrze, do czego bardzo aktywnie włączyły się władze samorządowe. W wyniku tych działań powstała przyjazna przestrzeń dla wypoczynku nad rzeką. Mamy też sezonowy prom wożący chętnych między Wawrem a Wilanowem.

Oczywiście wszyscy liczymy na możliwość kąpieli w rzece, ale na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mimo, iż jak zapewnia Pan Robert, chemiczna czystość wody nie jest już w zasadzie problemem. Szanse na kąpieliska w perspektywie paroletniej na pewno są. Przykłady innych rzek pokazują, iż takie rozwiązania są jak najbardziej prawdopodobne. Miejmy nadzieję, że Rok Rzeki Wisły pomoże i w tym aspekcie.

Organizatorzy stawiają nie tylko na turystykę na samej rzece, ale również wokół jej brzegów. Takiemu celowi służy projekt RUN Wisła, który startuje 30 lipca. Uczestniczący w nim biegacze odwiedzą dziesiątki zlokalizowanych nad brzegiem rzeki miejscowości, popularyzując przy tym sam projekt.

Tradycyjnie też 1 sierpnia o 15.30 na rejs w godzinę W wyruszą drewniane warszawskie łodzie. Serdecznie zapraszamy na to ciekawe wydarzenie.


Rośnie też zainteresowanie mediów. Stacje TV już przygotowały pierwsze reportaże m.in. o ostatnich pracujących szkutnikach w Basonii. Niewątpliwie takie zainteresowanie mediów pomoże promować mniej znane, a wcale nieodległe miejsca w Polsce. Za przykład może posłużyć pielęgnujący flisackie tradycje Solec nad Wisłą, Basonia czy czarujący pięknymi widokami Józefów nad Wisłą. Dzięki poprawie infrastruktury drogowej dotarcie w te miejsca będzie w perspektywie kilku lat jeszcze łatwiejsze i dużo szybsze.

Czekamy na kolejne konkretne inicjatywy z nadzieją na nadejście lepszych czasów dla turystyki rzecznej, a w szczególności tej pod i w okolicach Warszawy.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.07.2016 9:20
Plaża Ciszyca - powrót do raju - 100% natury pod Warszawą

Po kilku tygodniach od naszej pierwszej słonecznej kąpieli na plaży Ciszycy, postanowiliśmy tam wrócić. To niesamowite miejsce ma wielką siłę przyciągania, szczególnie poza weekendami. Spokój i bliskość natury są wręcz niewiarygodne. Tym bardziej gdy mamy świadomość że znajdujemy się pod samą Warszawą.


Mieliśmy też kilka innych powodów do ponownych odwiedzin. Po pierwsze sprawdzenie jak radzą sobie licznie zamieszkujące tu ptasie rodziny i czy nie zostały przepłoszone przez coraz częściej gromadzących się ludzi. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Ilość ptactwa jest zaskakująca a dodatkowo z brzegów dochodzą odgłosy bażantów. Udało nam się też spotkać brodzącą nieopodal plaży czaple, dość niezwykły widok jak na miejsce uczęszczane przez ludzi. Mamy też kilka zdjęć mniejszych, nie mniej, uroczych ptaków.


Jest też zaskoczenie in minus. Na plaży pojawiło się sporo śmieci, szczególnie w miejscach gdzie urządzano grilla czy ogniska. Trudno zrozumieć tak skandaliczne zachowanie. Nie powinno być wielkim wysiłkiem zabranie ze sobą kilku butelek i papierów, a jednak nie wszyscy mają tyle determinacji i kultury by to robić.


Opady i zmiany stanu rzeki spowodowały utworzenie się niewielkich oczek wodnych w obrębie plaży. Jest to dobre miejsce do zabaw dla dzieci, bez ryzyka wchodzenia do samej Wisły, gdzie nigdy nie możemy być pewni głębokości. Co do jakości wody, wygląda na to, iż radykalnie się poprawia. Osoby pracujące na co dzień na Wiśle twierdzą, iż niezbyt atrakcyjny kolor wody jest wynikiem dużej ilości materiału biologicznego niesionego przez rzekę.


Mieliśmy też inny powód odwiedzin. Chcieliśmy spróbować przygody z nowo zakupionym mini dronem Parrot AR 2.0. Niestety pogoda niespecjalnie się do tego nadawała. Mocne porywy wiatru skutecznie uniemożliwiły panowanie nad tym lekkim urządzeniem. Co nie zmienia faktu, iż wielkie wolne przestrzenie a także piaszczyste podłoże wydają się idealnym miejscem do zapoznania się z techniką kierowania tego typu zabawkami. Miejmy nadzieję, że kolejnym razem będziemy mieć więcej szczęścia i uda się nakręcić ciekawszy film. Choć Parrot AR 2.0 nie jest profesjonalną maszyną, to wydaje się być ciekawym pomysłem na rozpoczęcie przygody z dronami.


Pozostaje teraz zaplanować kolejną wizytę na plaży Ciszycy, może w kolejny weekend nocna obserwacja gwiazd? Serdecznie polecamy. To niewątpliwie najpiękniejsze miejsce by udać się nad wodę pod Warszawą. Wkrótce na portalu relacje z kolejnych wizyt na wiślanych i nie tylko plażach.

Krótki film z naszej wizyty na plaży w Ciszycy dostępny na you-tube.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: ciszyca dlafotografow relaks nadwisla
Data publikacji: 08.11.2016 20:27
Rok Rzeki Wisły - znamy wstępny plan wydarzeń czas na ich konkretyzacje

Za nami oficjalna inauguracja Roku Rzeki Wisły w Toruniu. Tuż po niej pojawiła się ogólnie dostępna infografika, w sposób obrazowy opisująca planowane wydarzenia. Przed całą zaangażowaną w projekt społecznością bardzo pracowity czas, by wypełnić treścią główne idee Roku Rzeki Wisły. Z infografiki dowiadujemy się o najważniejszych wiślanych wydarzeniach ogólnopolskich, w tym Flisie Królewskim, Zielonych Świątkach na Urzeczu, Flis Festiwalu czy programie społecznościowym pt. Obywatel Rzeki Wisły. W skali lokalnej na pewno będzie ich więcej. W samej Warszawie możemy wymienić jeszcze Dzień Dziecka na Poniatówce, Godzinę W na Wiśle czy Flis Jesienny, nie wspominając o infrastrukturalnym projekcie Przystań Warszawa.


Na stronie wydarzenia znajdziemy też pełny katalog celów i sugerowanych kierunków działania w ramach projektu Rok Rzeki Wisły 2017. Warto się z nimi zapoznać. Jest to zbiór ogólnych propozycji, do których inni mogą zgłaszać konkretne działania zgodne z celem szczegółowym. Realizacja poszczególnych priorytetów uzależniona jest od aktywności i współpracy wielu osób, organizacji i środowisk, stąd możliwość zgłaszania własnych działań i poszukiwania partnerów na http://www.rokwisly.pl/zglos-wydarzenie-roku-rzeki-wisly/ .

Działaniem, które marketingowo będzie przyciągało do projektu Rok Rzeki Wisły będzie na pewno Wielki Flis Wiślany, rozumiany szeroko jako cała seria wydarzeń na Wiśle między Krakowem a Gdańskiem, z zaproszeniem do uczestnictwa także społeczności lokalnych znajdujących się na jego trasie. Każdy ma się czuć zaproszony, najważniejszy jest pierwszy krok, by poprzez wspólny rejs dać możliwość bezpośredniego kontaktu z rzeką, wzbudzić do niej miłość i szacunek. Uczestnictwo we Flisie może być symboliczne, tu nie wymaga się pokonania od razu całej trasy- choć taka możliwość będzie oczywiście preferowana.

Ze względu na stawiane cele, organizatorzy widzą jasno potrzebę działań w szerokim zakresie tematycznym, w ramach grup projektów kulturalno- historycznych, turystycznych, ekologicznych i artystycznych.


Obszar Kulturalno-Historyczny - odwołuje się do tradycji, ale musi w dużej mierze skupić się na edukacji wiślanej. Dziś brak jest spójnej oferty edukacyjnej przybliżającej historię Wisły i aspekty jej połączenia ze współczesnością. Istnieje w tym zakresie olbrzymi potencjał do zagospodarowania. Dzieci winne mieć świadomość szkutniczo-flisackiej tradycji, walorów przyrodniczych i turystycznych rzeki a także konieczności ochrony jej zasobów naturalnych. Bardzo ciekawa jest też propozycja popularyzacji historycznych wydarzeń związanych z Wisłą, które odegrały istotne znacznie w dziejach naszego kraju.


Obszar turystyczny - tutaj Rok Rzeki Wisły otwiera pole niesamowitych możliwości w zakresie budowy produktów turystycznych a także infrastruktury, która jest obecnie piętą achillesową Wisły, w tym zaplanowania stałych i mobilnych przystani, punktów informacyjnych, budowy ścieżek rowerowych i infrastruktury dla aktywności biegowej. Tworzą się nawet nadwiślańskie ścieżki łucznicze, potencjał jest tu olbrzymi. Rok Rzeki Wisły może skutecznie wykorzystać modę na sportowy tryb życia i walory jedynej w swoim charakterze nieuregulowanej tej wielkości rzeki w Europie. Już w grudniu na Mazowszu odbędą się warsztaty, podczas których planowana jest szczegółowa dyskusja na temat produktu turystycznego, który można zbudować wokół rzeki.


Projekty Ekologiczne - to obszar o kapitalnym znaczeniu. Każdy z nas chciałby doczekać czasów, w których, jak w przeszłości, można by zażywać kąpieli w Wiśle. Nie jest to cel niemożliwy do realizacji. Zmiany świadomości nad Wisłą są wolne, ale idą w dobrym kierunku. Ogromne znaczenie ma też edukacja w zakresie dbania o czystość i poszanowanie przyrody, tak by w pełni móc cieszyć się takimi perłami jak np. wiślane plaże w okolicach Ciszycy lub warszawska Poniatówka. Pamiętajmy, iż Wisła to też siedlisko i miejsce życia tysięcy ptaków, a także obszar ich ochrony. W ramach Roku Rzeki Wisły będą promowane m.in projekty aktywizujące społeczności lokalne w zakresie ochrony naturalnego dziedzictwa. Doskonałym przykładem jest tu też małopolska inicjatywa "Chronimy Wiśliska".


Projekty Artystyczne - są dźwignią, która pozwoli przyciągnąć nad Wisłę większą ilość osób, potencjalnie zainteresowanych i włączających się w ramach projektów z innych obszarów. Doskonałą okazją do wydarzeń artystycznych są plenery, płynące galerie, Wianki , Wiślane Wici czy historyczne wydarzenia zarówno w skali mikro, jak i ogólnopolskiej. Ambitne projekty zakładają powrót wiślanego kina i wędrownego teatru.


To tylko bardzo skrótowe przykłady proponowanych działań i obszarów, które dotknie Rok Rzeki Wisły 2017. O sukcesie tej inicjatywy w dużej mierze zadecyduje zaangażowanie ludzi. Każdy chętny jest proszony o kontakt z Fundacją ROK RZEKI WISŁY. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego. Można tu przytoczyć budujące przykłady działań w innych obszarach, np. ze środowiska kolejarskiego, takie jak Kolej Rogowska (ostatnio wielokrotnie nagradzana) czy Parowozownia Skierniewice, perła industrialnej architektury odbudowywana mozolnie dzięki wysiłkowi pasjonatów. Jesteśmy przekonani, iż podobne sukcesy będą udziałem środowiska wiślanego. Zapraszamy do śledzenia aktualności związanych z Rokiem Rzeki Wisły a także aktywnego włączenia się w ten projekt.


Krótki film z pierwszego odcinka rejsu na Inauguracje Roku Rzeki Wisły 2017 możemy obejrzeć na You-Tube.
z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: rokrzekiwisly nadwisla rejsypowisle
Data publikacji: 06.06.2016 22:56
Noc Świętojańska Wianki 18 i 25 czerwca - Wisła,Bzura,Pilica,Bug

Piękna okazja by spędzić weekendowy wieczór nad rzeką zarówno w samej stolicy, pod Warszawą jak i nieco dalej w Płocku, Drohiczynie czy na Pilicy. Duża impreza odbędzie się w samej stolicy. My jednak polecamy rozważyć mniejsze, kameralne jak ta, która będzie miała miejsce w Moto - Przystani nad Bzurą. Ciekawie prezentuje się też nocny spływ Pilicą z Sulejowa. Drohiczyn jak zawsze nas zachwyci, w nocnej scenerii jest tam równie pięknie. Co ciekawe nad Bugiem część imprez odbędzie się już 18 czerwca. Daje nam to dodatkowe możliwości zaplanowania weekendowych wycieczek bez potrzeby wyboru jednego miejsca docelowego.


1. Największą i najbardziej spektakularną imprezą będą oczywiście Wianki nad Wisłą - w sobotę 25 czerwca - koncerty m.in. Lao Che, Dj Zaks, Mrozu, będą oczywiście sztuczne ognie. Do imprezy włączą się też tradycyjne drewniane łodzie flisackie, w tym znane z warszawskich weekendowych imprez bat "Zygmunt" i "Zuchwała".


2. Kameralnie i na słowiańską modłę będzie przebiegała impreza nad Bzurą w Moto-Przystani, zaplanowana na sobotę 25 czerwca. Blisko, pod Warszawą. Warto się skusić, będzie klimatyczna muzyka, szukanie kwiatu paproci, ogniska i wreszcie nocna kąpiel w rzece. Przy okazji możliwość posłuchania o tradycji Słowian i lokalnego regionalnego osadnictwa olenderskiego.


3. Na Bugu bawimy się już wcześniej, imprezy w przepięknym Drohiczynie i Zambrowie już 18 czerwca. Można je połączyć z Turniejem Smaków na Zamku Liw. Po smakowitej uczcie na granicy Mazowsza i Podlasia proponujemy dalej świętować nad Bugiem. Tydzień później, 25 czerwca będzie możliwość uczestnictwa w Nocy Świętojańskiej w Małkini Górnej. W pierwszy weekend lipca odbędą się dni Broku, okazja do poznania ciekawej rzecznej plaży pod Warszawą.


4. Na Pilicy planowany jest zaś, nocny spływ kajakowy już w czwartek 23 czerwca. Niesamowite wrażenie zapewni kajakowanie z płynącym po środku rzeki ogniskiem. Polecamy wcześniej odwiedzić zabytki Tomaszowskiej Okrąglicy. Informacje związane ze spływem w Ks Amber w Tomaszowie.


5. Wianki / Dzień Wisły w Płocku także 25 czerwca. Tym razem połączenie Nocy Świętojańskiej z Dniem Rzeki. Zaplanowano koncerty i paradę jednostek rzecznych. Kolejny dobry powód na odwiedzenie perły Mazowsza.


Zachęcamy do uczestnictwa w przynajmniej jednej weekendowej imprezie z okazji Nocy Świętojańskiej, czy to pod Warszawą, na pięknym Podlasiu, czy w samej stolicy.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 23.05.2016 10:07
Statek Loewentin, czyli Warszawa z perspektywy Wisły

Loewentin to statek z 1892r., który pływa po Wiśle w obrębie Warszawy. Rejs trwa około półtorej godziny. Płyniemy spod Zamku Królewskiego lub odbijamy nieopodal nadwiślańskiego pomnika Warszawskiej Syrenki z barki Atalanta. Szczegóły dotyczące rejsów na www.loewentin.com .

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się w rejs i z pewnością nie żałujemy. Od razu po wejściu na pokład przywitała nas lekka, sympatyczna muzyka, a potem wygodne fotele. Po odbiciu od brzegu spod Zamku Królewskiego popłynęliśmy w górę rzeki, aż do Mostu Łazienkowskiego. To niesamowite uczucie oglądać Warszawę z perspektywy Wisły. Z początku rzuca się w oczy z jednej strony oddalający się Zamek Królewski, a z drugiej dumnie prezentujące się wieże praskiej Bazyliki św. Floriana. W miarę zbliżania się do Mostu Świętokrzyskiego wygląda on coraz bardziej imponująco, podobnie jak znajdujący się tuż obok Stadion Narodowy. A po przeciwnej stronie rzeki widzimy wieżowce warszawskiego City. Nie lada atrakcją były mijające nas inne jednostki pływające oraz obserwowanie od strony rzeki pięknych, piaszczystych nadwiślańskich plaż. Dla nas prażące słońce było podwójnie przyjemne, gdyż chłodziła nas rześka bryza. Pod koniec rejsu statek przepłynął wzdłuż warszawskiej Starówki. Widok jest przepiękny, naszym zdaniem Warszawa ma jedną z najładniejszych panoram Starego Miasta w Europie.

Podczas rejsu można swobodnie przemieszczać się po pokładzie i robić zdjęcia. Czekają na nas dania z grilla oraz zimne i gorące napoje. Miły pan kapitan pozwalał dzieciom wcielić się w rolę sterujących statkiem i przymierzyć kapitańską czapkę. Było to dla dzieciaków nie lada frajdą J.

W trakcie rejsu przewodnik opowiadał historię Warszawy i jej najważniejszych zabytków oraz związanych z nimi ciekawostek. Dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego warszawski rynek staromiejski jest niewielki w porównaniu z np. krakowskim oraz, że niewiele zabrakło, by po wojnie nie został odbudowany; kiedy w Warszawie powstał pierwszy stały most (jak ktoś myśli, że był to Most Kierbedzia to jest w błędzie) i jaką rolę odegrał Most Poniatowskiego w czasie Zamachu Majowego; ile jest w Warszawie Grubych Kasiek; i wielu, wielu innych rzeczy. Przewodnika cechowała nie tylko, co oczywiste, ogromna wiedza, ale również autentyczna pasja. W szczególności chodził po pokładzie i z chęcią rozmawiał z każdym, kto miał jakieś pytania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rejsu. A potem do skorzystania z możliwości obejrzenia Warszawy ze statku Loewentin, albowiem naprawdę warto.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nadwode nadwisla nowosc
Data publikacji: 06.05.2016 18:58
Już płyną - jutro rusza Flis Festiwal

Dziś po południu około godziny 16 uważni obserwatorzy mogli dostrzec na Wiśle 4 warszawskie jednostki zmierzające na południe. To znak, że zbliża się Flis Festiwal. Startujemy jutro. Po obu stronach rzeki, zarówno w Gassach jak i Karczewie, czeka na nas moc atrakcji. Jest to chyba najciekawsza propozycja na ten weekend w okolicach Warszawy.


Flis Festiwal, wzorowany na francuskiej tradycji orleańskich zlotów łodzi rzecznych, cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością. Biorąc pod uwagę, iż kolejny 2017 rok będzie rokiem Wisły, wszystko co z nią związane na pewno zyska dodatkową uwagę. W startującej jutro edycji możemy liczyć na obecność około dwudziestu jednostek pływających. Dziś z portu Czerniakowskiego wyruszyły Zygmunt, Józefinka, Św Barbara i Zuchwała. Dotrą do Gassów zapewne około godziny 19.00. Część łodzi dołączy jutro. Zapowiadana jest obecność m.in Galara Solnego, potężnej 12 metrowej jednostki, która niedawno przemierzyła całą Europę. Cieszyła się też dużą popularnością na francuskim zlocie. Nie zabraknie również jednostek z okolic Solca. Jest to tradycyjnie bardzo mocny region w żegludze wiślanej, solskie jednostki charakteryzują się dwoma masztami.


Dziś nie mieliśmy możliwości obejrzenia jednostek w pełnym rynsztunku z obsadzonymi żaglami, są one jednak w gotowości i zaprezentują się nam na jutrzejszej paradzie. Przewidziane są dwie wiślane prezentacje. Jedna po godzinie 15.00, druga wieczorem około godz 19.30. Wielokolorowe żagle prezentują się wspaniale, tylko dla tego widoku warto wybrać się jutro na Flis Festiwal.Dwa słowa należą się również przewidzianemu na jutro koncertowi. O godzinie 19.30 wystąpi bowiem niebanalny zespół HAMBAWENAH z jazzującymi klimatycznymi utworami. Część z nich została specjalnie przygotowana na potrzeby tegorocznego Festiwalu.


Flis Festiwal jest idealną okazją by poznać tradycje Urzecza. Wystąpią zespoły ludowe, będzie można też rozmawiać z osobami osobiście zaangażowanymi w popularyzację tej do niedawna uznanej za zapomnianą tematyki.


Trzeba też podkreślić, iż flisacy są niezwykle otwartymi ludźmi. Z pasją opowiadają o swoim zajęciu, potrafią też jak mało kto zarazić bakcylem swojego hobby. Na pewno flisacki obóz i same żaglowce będą wyjątkową atrakcją dla dzieci, które kochają wszystko co związane jest z wodą. To jest kolejny powód by wybrać się jutro w okolice Warszawy, do Gassów.


W następny weekend przyozdobione brzózkami żaglowce ruszą zaś w rejs w ramach zielonych świątków na Urzeczu, kolejna możliwość obejrzenia ich w akcji.


Serdecznie zachęcamy do stawienia się w najbliższy weekend na Ostrodze wiślanej, to ledwie 30 kilometrów od Warszawy.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon