czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: mpkrajobrazowy
Data publikacji: 20.07.2016 9:29
Dąbrowiecka Góra - Bunkry w Mazowieckim Parku Krajobrazowym dostają nowe życie

Wszystko wskazuje na to iż bunkry w Dąbrowieckiej Górze czeka bardzo dobry czas. Dzięki zaangażowaniu grupy rekonstruktorów dzieje się tu w ostatnich miesiącach dużo dobrego. W połączeniu generalnie bardzo aktywnymi zespołami rekonstruktorów działających w tym rejonie Warszawy/ Mazowsza wróży to bardzo dobrze. Widać iż zmiany na lepsze wspierają też prywatne muzea z zakresu wojskowości z Marek i Sulejówka. Ta odmiana sytuacji bardzo cieszy, widać iż bunkry doczekały się wreszcie solidnego gospodarza, winny też stać się magnesem przyciągającym w te piękne regiony Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.


Wraz z rekonstrukcją kolejnego bunkra która właśnie w dużej mierze została ukończona, możemy też liczyć iż ten zespół umocnień będzie periodycznie wykorzystywany w różnego rodzaju wydarzeniach, rocznicach militarystycznych zmagań czy nocach muzeów. Podobne inicjatywy mają miejsce między innymi w Tomaszowie, gdzie przejęty przez rekonstruktorów bunkier Regelbau 621 można podziwiać przy okazji pikników historycznych.


Przedsmak emocji jakie będą na nas czekały w kolejnych miesiącach i latach dała rekonstrukcja potyczki między wojskami sowieckimi i niemieckimi zorganizowana w Dąbrowieckiej Górze w ostatni weekend czerwca. Były popisy minerskie, a także inscenizacja zdobycia stanowisk niemieckich przez amię czerwoną.


Główną atrakcją zespołu bunkrów jest Regelbau 120a jak głosi tablica informacyjna jeden z większych obiektów tego typu stawianych przez Niemców na Przedmościu Warszawy. Z racji kompleksowej budowy, mógł też być wykorzystywany jako schron dowództwa, był bogato wyposażony w przyrządy obserwacyjne/peryskopy, które miały umożliwiać obserwacja i kierowanie ogniem artylerii.


Nieco dalej w głąb lasu znajduje się świeżo odnowiony Regelbau 514, jeden z najbardziej popularnych bunkrów na Przedmościu, którego celem był odpór piechoty wroga. W tym konkretnym przypadku stanowił też zapewne osłonę swojego większego brata Regelbau 120a.


Przy okazji pikniku, miejsce wzbogaciło się też o okopy, trzeba przyznać iż zakres wykonanych przez rekonstruktorów prac jest imponujący.


Zachęcamy do odwiedzin i podziwiania obydwu bunkrów, czekając też na kolejną otwartą imprezę w tym właśnie miejscu. A już w najbliższy weekend w nie odległym Celejowie, rekonstrukcja bitwy z 1944 roku, początek w niedziele 10 lipca o 15 stej. Jest to dobra okazja by wcześniej wybrać się na weekendowy wypad pod Warszawą do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, zarówno na rower jak i dłuższy spacer.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 28.06.2016 12:00
Dni / Święto Pomidora w Janowie 31 lipca 2016 - la Tomatina pod Warszawą?

W Janowie pod Warszawą już za kilka tygodni odbędzie się pierwsza edycja Święta Pomidora, jest to nowa inicjatywa. Swoje święto mają świętokrzyskie Dwikozy, ma też lubuskie. Dlaczego więc nie miałoby być tego typu atrakcji również pod Warszawą? Tym bardziej, że tradycja uprawy pomidorów jest tutaj bardzo długa a kolejne inwestycje wzmacniają pozycję janowskich plantatorów.


Oczywiście wzorem dla święta jest słynna hiszpańska la Tomatina. Pomidorową bitwę planuje się także podczas nadchodzącego święta w Janowie. Czy będzie cieszyła się taką popularnością jak jej hiszpański pierwowzór? Jest to bardzo prawdopodobne. W samym Janowie bowiem i okolicznych gminach działają bardzo prężnie młodzi ludzie, których ambicją jest ożywienie lokalnych środowisk i wsparcie aktywności sportowej i turystycznej. Z tego ziarna może być chleb.


Dodatkowy celem jest oczywiście wsparcie i promocja konsumpcji krajowych pomidorów. Zapewne wiele osób mieszkających w stolicy nie ma świadomości, iż pod samą Warszawą mamy tak znakomicie zorganizowane zagłębie pomidorowe.


Sama inicjatywa może się też doskonale wpisać w promocję innych atrakcji regionu. Warto wspomnieć o wyjątkowych miejscach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, doskonałej dla rowerzystów Czerwonej Drodze, urokliwych jeziorach torfowych czy w końcu stale poprawianej ofercie turystycznej wokół schronów w Dąbrowieckiej Górze. Tam też już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 26 czerwca odbędzie się piknik forteczny. Będzie to doskonała okazja by spędzić ten dzień na łonie przyrody. Nie należy też zapominać o urzeckiej tradycji, która jest również propagowana po tej stronie Wisły. W Otwocku Wielkim na bazie OSP odbywają się periodycznie ciekawe imprezy dla dzieci.


Na pewno kolejną okazją do zapoznania się z południowo-wschodnimi okolicami Warszawy będzie bez wątpienia Święto Pomidora. Zaznaczmy więc w kalendarzu 31 lipca. Poza planowaną bitwą pomidorową, będzie też sporo innych atrakcji, kabarety, koncerty, zabawy dla dzieci. Do zobaczenia w Janowie.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: ciekawostki nowosc mpkrajobrazowy
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon