czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: krainabzury
Data publikacji: 15.10.2018 19:45
Perła krainy Bzury - kościół warowny w Brochowie

Są miejsca których nie można pominąć podczas weekendowych wypraw w okolice Warszawy, z pewnością do takich właśnie należy kościół obronny w Brochowie. Na palcach jednej ręki możemy policzyć tak ciekawe sakralne budowle, będące dodatkowo pięknym plenerem fotograficznym.

Pierwsze wzmianki o Brochowie sięgają XII wieku, murowany kościół pojawił się tu jednak dopiero w XIV, wzrost znaczenia i prosperita jakiej doświadczył w tamtym czasie były prawdopodobnie związane z postacią jeńca osadzonego tu po bitwie pod Płowcami a później Pana tych włości Andrzeja z Dinheim.

Znakiem rozpoznawczym kościoła są jego wierze, dwie od frontu i jedna zamykająca budowle od drugiej strony. Otwory strzelnicze jednoznacznie wskazują na obronny charakter budowli.

Mimo iż w dawnych czasach kościół raczej nie musiał stawiać czoła wielkim niebezpieczeństwom, za to bardzo dotkliwie dotknęły go dwie ostatnie wojny światowe. Spalony podczas I wojny został odbudowany dopiero w 1933 roku, podczas wojny obronnej był istotnym punktem obserwacyjnym wojsk polskich podczas Bitwy nad Bzurą. Konsekwencją były ataki niemieckiego lotnictwa które istotnie uszkodziły budowle.

Dzisiejszy kształt kościoła to wynik prowadzonych stosunkowo niedawno prac rekonstrukcyjnych. Dobrze że udało się odzyskać dla Mazowsza tą perełkę architektury.

Oprócz historii związanych z wojną, w historie świątyni wpisał się też Fryderyk Chopin, to tutaj bowiem miał miejsce ślub jego rodziców, a sam pianista był też chrzczony w brochowskiej świątyni.

Atutem kościoła jest też jego lokalizacja, to dzięki niej zrobimy tu doskonałe zdjęcia, schodząc nieco w dół wzdłuż ogrodzenia świątyni, znajdziemy stawy, robiąc zdjęcia z tego miejsca mamy dobrą perspektywę na tą piękną świątynie. Przy bezwietrznej pogodzie kościół idealnie odbija się w wodzie. Na takie fotki polują fani fotografii.

Do kościoła w Brochowie możemy wpaść podczas naszych wizyt nad Bzurą, np po kajakach z Moto Przystani, Iłowie gdzie odbywa się Olenderfest czy wracając z nowo otwartego Skansenu Budownictwa Wiślanego w Wiączeminie Polskim. Z Żelazowej Woli dojedziemy tu w mniej niż 15 minut.

Dla fanów militariów odwiedziny Brochowa mogą być ciekawym uzupełnieniem wizyty w Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, muzeum prowadzi projekt upamiętniania miejsc szczególnie istotnych dla pamięci o tej monumentalnej największej bitwie kampanii wrześniowej.

Jeżeli jesteśmy już w Brochowie to warto wpaść też do Osady Puszczańskiej, zjemy tu smaczne, proste, polskie dania a dodatkowo dzieci pobawią się na placu zabaw a latem popluskają się w wodzie, obok płynie bowiem niewielka rzeczka.

Kościół w Brochowie bez dwóch zdań zaliczamy do najciekawszych plenerów fotograficznych w okolicach Warszawy. Jesień i wiosna to najlepszy czas na odwiedziny tego miejsca.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: krainabzury plener dlafotografa
Data publikacji: 02.06.2016 11:16
Sanniki koncert fortepianowy 5 VI + zbliżający się turniej miast

Uroczy dworek w Sannikach zaprasza nas na periodyczne koncerty w kameralnej, romantycznej atmosferze. Kolejny już w niedziele 5 czerwca, tym razem zagra dla nas Monika Quinn a po koncercie wystawa malarstwa Anny Lei Chojnackiej.


Sanniki chwalą się tym iż są jedynym autentycznym i nie zrekonstruowanym miejscem związanych z wielkim kompozytorem. Tutaj w 1828 roku spędził lato, goszcząc u rodziny Pruszaków. W okalającym dworek Parku znajdziemy też pomniki nawiązujące do Chopina w tym jeden arcyciekawy ze wpatrzoną w niego guwernantką. Plotki głosiły iż młody Fryderyk wdał się w romans skutkujący ciążą pokojówki i odesłaniem jej ze służby w tym miejscu. Jak było zapewne nie dowiemy się nigdy.


Sanniki to też ważne miejsce na szlaku Książąt Mazowieckich, wkrótce bo już w lipcu odbędzie się tutaj turniej miast, promujący ideę szlaku. Z Sannikami wiąże się legenda otrucia ówczesnych władców Mazowsza, co w dużej mierze położyło kres jego niezależności, ta opowieść będzie motywem przewodnim dla zbliżającego się turnieju.


Koncerty i wystawy odbywają się tu cyklicznie w każdą pierwszą niedziele miesiąca. Ale nie są to jedyne atrakcje, które czekają na turystów. Odbywają się tu też imprezy dla dzieci, w zeszły weekend świętowano dzień dziecka planowane są też liczne atrakcje w nadchodzące wakacje.


Europejskie Centrum Kultury w Sannikach szykuje się też do bliższej współpracy z innymi obiektami turystycznymi w regionie m.in z hotelem Chopin w Sochaczewie czy fabryką słodyczy w Milanówku. Idą jest wspólna promocja, i zbudowanie sieciowego produktu turystycznego. Być może doczekamy się atrakcyjnych ofert pakietowych z noclegiem w Sochaczewie, co pozwoliło by powiązać zwiedzanie Sannik z innymi atrakcjami regionu.


Na pewno w Centrum w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie się działo dużo dobrego jeżeli chodzi o promocje i nowe pomysły na przyciągniecie turystów. Zatrudniono m.in nowe osoby odpowiedzialne za tą sferę działalności ich sprzedażowo-marketingowowe zacięcie powinno przynieść oczekiwane rezultaty.


Miejsce jest pełne uroku, w sam raz na romantyczny weekend z Warszawy, może być też przystankiem w naszej podróży do Płocka, z/do Sochaczewa czy aktywnego weekendu w Moto Przystani nad Bzurą.


Serdecznie zapraszamy już w najbliższy weekend na koncert, a w lipcu koniecznie na turniej miast.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: romantycznyweekend palace krainabzury
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon