czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: gorylancuchowe
Data publikacji: 07.12.2016 11:53
Góry Łańcuchowe pod Warszawą zimą - na spacer, sanki, kulig

O Górach Łańcuchowych pisaliśmy już w kontekście ciekawostki i ulubionego miejsca wyczynowych terenowych rowerzystów. Jest to miejsce wyjątkowo urocze także, a może przede wszystkim zimą.


Gęste nagromadzenie drzew i sama wysokość sprzyjają bowiem dłuższemu utrzymywaniu się śniegu. Nawet dziś, gdy w samej Warszawie mamy już jego resztki , to w okolicach Mikanowa wygląda jak byśmy byli w środku zimy.


Wzniesienia, z których najwyższe to prawie 180 metrów, pozwalają znaleźć ciekawe miejsca do jazdy na sankach czy innych popularnych sprzętach jak ślizgacze czy różnego rodzaju deski. Oczywiście na optymalne warunki będziemy musieli jeszcze poczekać. Śnieg musi zostać ubity i stwardnieć, wtedy będzie najlepszy do tego typu zabaw.


Najmłodszym dzieciom sporo frajdy może sprawić też turlanie się ze zboczy. Trzeba jednak przygotować ubrania na zmianę :). Po grzbietach wzniesień biegnie ścieżka, którą możemy swobodnie ciągnąć sanki z naszymi maluchami. Jest to fajny, ponad 2 kilometrowy spacer pośród pięknych sosen.


Po udanym spacerze czy szaleństwie na sankach możemy udać się na odpoczynek do pobliskiego Mazowieckiego Sioła. Tutaj można się posilić i w miarę chęci kontynuować zabawę. Aktualne atrakcje znajdziemy na stronie internetowej tej placówki, należącej do sieci zagród edukacyjnych.


Wielką potencjalną atrakcją okolic Gór Łańcuchowych są też kuligi. Leśne ścieżki wśród przypominających prawdziwe góry zboczy, wydają się być idealną scenerią na tego typu zabawę. Wspomniane wyżej Mazowieckie Sioło periodycznie organizuje kuligi, warto śledzić profil fb placówki by nie umknął nam najbliższy możliwy termin.


Spragnieni natury wędrowcy mogą także odwiedzić znajdujący się po drugiej stronie drogi rezerwat Bagno Pogorzel. Nie jest on tak atrakcyjny zimą jak wiosną czy latem, bez trudu znajdziemy tu jednak ślady działalności bobrów co może być ciekawym doświadczeniem dla dzieci.


Dostać się do Gór Łańcuchowych nie jest trudno. Kierujemy się na miejscowość Mikanów jadąc w stronę Mińska Mazowieckiego. Przed tablicą informującą o miejscowości Nowa Pogorzel skręcamy w lewo przed lasem. Skręt znajduje się nie więcej niż 100 metrów przed minięciem po lewej stronie rezerwatu Bagno Pogorzel. Również w tym miejscu znajdziemy parking przewidziany głównie dla wędkarzy, ale zimową porą nie ma tu tłoku, unikamy też ryzyka jazdy leśnymi duktami. Jeżeli wybierzemy tą opcję musimy przejść na drugą stronę szosy i po około 100 metrach wejść w las. Najbliższe wzniesienia to początek szlaku Gór Łańcuchowych.


Na You-Tube zamieściliśmy krótki film z ostatniej zimowej wizyty w tym malowniczym miejscu. Zapraszamy do oglądania.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: gorylancuchowe sniegpodwarszawa
Data publikacji: 11.02.2017 11:02
Kulig okolice Warszawy - Julinek / Stajnie Mirabell i Sarmacja / Mazowieckie Sioło

Pod Warszawą również możemy cieszyć się wyjątkową zimową atrakcją jaką jest kulig. Mimo, iż zwykle kojarzony z górami lub wyżynami, których w okolicach stolicy brak to i na Mazowszu jest co najmniej kilka miejsc gdzie możemy skorzystać z tej szczególnie cieszącej dzieci aktywności.


Już w następnym tygodniu, 28 lutego kulig zostanie zorganizowany przez Park Rozrywki Julinek. Puszcza Kampinoska znajdująca się tuż za granicą parku rozrywki jest doskonałym miejscem na tego typu przedsięwzięcie. Liczba miejsc jest ograniczona, nie czekajmy więc na ostatnią chwilę. Miejmy nadzieję, iż po pierwszej udanej próbie, pojawią się następne i będziemy mogli już periodycznie korzystać z tej zimowej atrakcji w Julinku. Należy także pamiętać, że przez całą zimę działa tu wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego. Kto chciałby spróbować tego rodzaju przygody może połączyć dwa w jednym tj. kulig i pierwsze próby na nartach biegowych.


Inny miejscem, dużo bardziej wygodnym dla mieszkańców wschodnich dzielnic Warszawy jest Stajnia Sarmacja. Tutaj możemy zamówić kulig, wszelkie detale będą dopasowane do naszych potrzeb. Znajdująca się w Łąkach koło Radzymina stajnia, słynie ze wspaniałych koni. Możemy je spotkać podczas różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych, gdzie prezentują się jednostki jazdy. Związani ze stajnią fani historii pojawiają się także w nieodległym Skansenie w Kuligowie. Warto śledzić wydarzenia, podczas których możemy zobaczyć konnych w akcji. Są one nadzwyczaj spektakularne, takimi niewątpliwie były inscenizacja starcia w Okuniewie czy wkroczenia Legionów do Warszawy.


Kolejne miejsce gdzie możemy cieszyć się kuligiem to Mazowieckie Sioło Julianówka, położone w okolicy jedynych podwarszawskich gór, "gór łańcuchowych". Prawie 200 metrowe wzniesienia i gęste lasy powodują, iż śnieg leży tu dłużej niż w innych miejscach usytuowanych blisko Warszawy. Po Kuligu możemy posilić się w Siole lub zorganizować ognisko z kiełbaskami. Spragnieni aktywnych atrakcji mogą wybrać się dalej w głąb lasów tropiąc polodowcowe formacje w rezerwacie Florianów.

Doskonałe warunki do kuligów panują też w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, opodal niego znajduje się Stajnia Mirabell oferująca weekendowe eskapady do parku. Dodatkową atrakcją takiej wycieczki jest też możliwość obejrzenia schronów w Dąbrowieckiej Górze, zwykle podczas weekendów pracują tam osoby zajmujące się przywróceniem tych obiektów do stanu świetności. Periodycznie spotkamy tu też historycznych rekonstruktorów, kolejna okazja już 10-11 marca, jest to dodatkowa atrakcja, szczególnie dla najmłodszych.Korzystajmy z dobrych zimowych warunków, sprawdzajmy na bieżąco informacje dotyczące odbywających się Kuligów i ruszajmy z Warszawy na Weekend. Najbliższa okazja na kulig już w kolejną sobotę w Julinku.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 07.04.2016 22:11
Góry Łańcuchowe, pod Warszawą ?

Mało kto z mieszkańców Mazowsza na hasło góry łańcuchowe będzie mógł odpowiedzieć czymś więcej niż wzruszeniem ramion. Wszak mieszkamy na nizinie i trudno się spodziewać by w okolicach były jakiekolwiek góry. A jednak. Góry Łańcuchowe a właściwie wzniesienia o charakterze wydmowym znajdują się nieopodal Warszawy, w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Najwyższe wzniesienie ma około 175 m wysokości i zwane jest Górą Skorinowa. Podobno na starych mapach były jeszcze oznaczenia tego "pasma", dziś jednak trudno znaleźć na to dowody, nawet wszędobylski wujek google ma z tym problem. Jest za to prawdopodobne, iż nazwę góry, nadali w przeszłości okoliczni mieszkańcy, dla których takie wyjątkowe ukształtowanie terenu na płaskim przecież Mazowszu było rzeczywiście czymś wymagającym wyróżnienia.

"Góry" są bardzo ciekawym pomysłem na weekendową wycieczkę, biegnąca ich szczytem ścieżka ma długość około 2,5 kilometra i jest idealna na rodzinny spacer. Fani rowerów MTB też mogą sprobowac tutaj swoich sił. Ze względu na wydmowy charakter wzniesień, a co za tym idzie ilość piasku, góry dają szczególną radość najmłodszym, można tu zjeżdżać i wspinać się do woli, jak by się przebywało w wielkiej piaskownicy. W zimie zaś stanowią doskonałe miejsce do zabawy na sankach, ze względu na zacienienie dość długo trzyma się tu pokrywa śnieżna.

W ramach wycieczki możemy też obejrzeć rezerwat Bagno Pogorzel, wizyta obfituje w imponujące widoki, szczególnie atrakcyjne złotą polską jesienią, ale również wiosenna wycieczka powinna dać nam wiele radości. W przypadku chęci obejrzenia okolic rezerwatu musimy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, szczególnie po wiosennych roztopach teren może tu być podmokły.

Wycieczkę możemy zacząć w okolicy rezerwatu Pogorzel, gdzie jest możliwość zaparkowania samochodu i dalej już pieszo udać się na eksploracje pasma górskiego, początek trasy po drugiej stronie drogi, w lesie, przed tablicami informującymi o końcu miejscowości Mikanów i początku Nowej Pogorzeli.

Po wycieczce możemy posilić się w Mazowieckim Siole, które znajduje się w okolicy Julianowa.

Dla spragnionych dalszych wrażeń i poszukiwań ciekawych miejsc, istnieje możliwość kontynuacji wycieczki poprzez dodanie do jej planu rezerwatu Florianów, gdzie znajdziemy ciekawe formy polodowcowe, a z zabytków kultury materialnej urokliwą leśniczówkę, dworek i słup nagrobny.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon