czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: festiwalartefakty
Data publikacji: 23.11.2016 11:26
Muzeum Hutnictwa Starożytnego Pruszków- Festiwal Artefakty i weekendowe ciekawe warsztaty

Interaktywna ekspozycja i ciekawe weekendowe warsztaty to zalety, które powinny nas zachęcić do odwiedzin tego interesującego miejsca. Jeżeli dodamy do tego jeszcze coroczny festiwal Artefakty, odbywający się pod kuratelą muzeum, to mamy już pełny obraz atrakcji jakie na nas czekają.


Muzeum warto też odwiedzić by zapoznać się z tradycją Mazowieckiego Hutnictwa w starożytności. Nie jest to wiedza powszechna. Stereotypowo kojarzymy ten rodzaj działalności z Górami Świętokrzyskimi i świętem dymarek, warto więc widzieć, że także na Mazowszu o krok od dzisiejszej Warszawy istniało potężne centrum wytopu żelaza pierwotnymi metodami.


Ekspozycja Muzeum przybliża tę właśnie historię. Znajdziemy tu rekonstrukcję pieców oraz oryginalne przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych. Możemy tez obejrzeć krótki film obrazujący jak dokładnie wykonywali pracę ówcześni hutnicy.


Dla lepszego zaznajomienia dzieci z tematyką, mamy do dyspozycji repliki/ rekwizyty, które można dotykać i bawić się nimi. Szczególnie wyroby imitujące przedmioty z rogów cieszą się dużą popularnością.


W Muzeum znajdziemy też ekspozycje traktujące o przemieszczaniu się plemion barbażyńskich, mającym wpływ na trasy handlowe i formowanie się nowych państw. Wiedza przydatna dzieciom, które rozpoczynają naukę historii w szkole.


Znakiem rozpoznawczym Muzeum jest coroczny festiwal Artefakty. Jest to święto archeologii i historii związanej z tematyką, o której traktuje Muzeum. W mijającym już roku ciszył się sporą popularnością. W jego ramach odbywają się m.in. widowiskowe wytopy żelaza metodą tradycyjną przeprowadzane na łąkach w okolicach Pruszkowa.


Tradycyjnie też w okresie powakacyjnym ruszają pofestiwalowe warsztaty. Ci, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w festiwalu, mogą sobie w jakiś sposób powetować stratę biorąc w nich udział.


I tak, już w kolejną sobotę, 5 listopada odbędą się warsztaty pod tytułem Ewolucja Artefaktu. 12 listopada - Glina, a na koniec miesiąca 26 listopada spotkamy się pod hasłem Wszystkie drogi prowadzą do Artefaktu. Wszystkie sobotnie zajęcia są bezpłatne, co nie jest bez znaczenia dla osób wybierających się specjalnie do Pruszkowa.


Muzeum organizuje także spotkania z kowalem, jest to nie lada atrakcja dla najmłodszych.


Wybierając się do Pruszkowa warto pomyśleć by za jednym razem obejrzeć dwie pokrewne ze sobą atrakcje, tj. właśnie Muzeum Hutnictwa Starożytnego i Galerię Figur Stalowych znajdującą się przy Skupie Złomu przy Czołgu.


Być może w przyszłości doczekamy się wspólnych działań tych dwóch podmiotów. Łatwo wyobrazić sobie wspólny marketing, wycieczki szkolne czy nawet wspólny bilet. Na pewno byłaby to dobra inicjatywa przyciągająca nowych turystów do nie dysponującego przecież wieloma turystycznymi atrakcjami Pruszkowa.

Warto zaplanować listopadowy weekend w Muzeum Hutnictwa Starożytnego. Pogoda sprzyja do tego typu zwiedzania. Może to być bardzo dobre przetarcie dla przyszłorocznej wizyty w Górach Świętokrzyskich i skonfrontowania obydwu tradycji hutniczych. Zapraszamy pod Warszawę do Pruszkowa.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: industial festiwalartefakty pruszkow
Data publikacji: 05.09.2018 10:59
Najbliższy weekend atrakcje pod Warszawą okolice i nie tylko :)

Włączamy 2 bieg w najbliższy weekend super imprezy Święto Wisły w Warszawie, Europejski Festiwal Smaku w Lublinie, Olenderfest na ziemi iłowiskiej a może Kazimierskie Winobranie. Jak by tego było mało mamy jeszcze kilka ciekawych historycznych atrakcji m.in w Warowni Jomsborg "Tysiąc lat oręża polskiego", Skrzydła chwały w Forcie Bema, rocznica bitwy nad Wizną w Strękowej Górze czy Spotkanie z historią na zamku w Ciechanowie. Fani piwa mogą wybrać kameralne chmielobranie w przepięknej scenerii w Karczmiskach. W niedziele możemy się zaś wybrać w poszukiwaniu regionalnych smaków - święta chleba w Węgrowie i Lublinie, Książackie Jadło w Łowiczu.

1. Święto Wisły bulwary nad Wisłą- wspaniała zabawa na bulwarach wiślanych, koncerty, konkursy i rejsy tradycyjnymi łodziami, całość zakończy tradycyjna parada oświetlonych wiślanych jednostek. Kto nie da rady w sobotę, ma szansę zabrać się na niepodległościowe rejsy Szkutą OK w niedziele, zaplanowano 3 tury. Ruszyła też gratisowa Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego, może podczas święta Wisły złapiemy bakcyla na żeglowanie po królowej polskich rzek.

2. Olenderfest festiwal powideł olenderskich - w sobotę bawimy się na ziemi iłowskiej, wspaniałe wspólne gotowanie, wyciskanie soków, szansa by poznać olenderską spuściznę. Po drodze Frajdalandia można też wpaść na kajaki do Moto Przystani.

3. Numinosum Festival Granica - w Kampinosie od czwartku do niedzieli klimatyczne koncerty, specjalne atrakcje szykuje też Czarci Chutor.

4. Artefakty Festiwal w Muzeum Hutnictwa Starożytnego w Pruszkowie - startujemy już w sobotę, kulminacja wydarzeń w kolejną sobotę 15 września.

5. Europejski Festiwal Smaku Lublin - trwa kolejna wspaniała impreza w Lublinie, koncerty, wernisaże i naturalnie oryginalne smaki.

6. Kazimierskie Winobranie - zaczynamy jesienne świętowanie z polskimi winiarzami, na początek Kazimierz, za tydzień czeka na nas pod Warszawą Winnica Dwórzno.

7. Kameralne Chmielobranie Karczmiska - gratka dla fanów złocistego trunku, spotkanie z producentem chmielu i ekipą Browaru Zakładowy, nie wspominając o pięknym Pałacu Piotrawin.

8. Historyczne Imprezy - gościnna Warownia Jomsborg przybliży historie polskiego oręża na przestrzeni wieków, Skrzydła Chwały w niedziele w Forcie Bema, fani historii mogą też wybrać się do Ciechanowa, na tamtejszym zamku kolejne spotkanie z historią. Ciekawie zapowiada się też rocznica bitwy nad Wizną(niedziela), nie ma lepszej okazji na wizytę w polskich Termopilach.

9. Święta Chleba w Lublinie i Węgrowie + Książackie jadło w Łowiczu - w niedziele lubelskie święto w tamtejszym Skansenie, Mazowieckie Święto Chleba i Sera tym razem zaś w Węgrowie - można tu wpaść po kajakowej wyprawie Liwcem. Księżackie Jadło w gościnnym Łowiczu.

Pogoda będzie nam po raz kolejny sprzyjać, warto skorzystać i połączyć uczestnictwo w którejś z powyższych imprez z kajakowaniem na Bzurze lub Liwcu. Za tydzień jeszcze więcej atrakcji i to w bezpośredniej okolicy Warszawy.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon