czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 08.02.2018 21:38
Rekonstrukcja bitwy pod Olszynką Grochowską już 24 lutego, powstańcze reko także w Bolimowie i Małogoszczy

Zima to tradycyjny czas, w którym wspominamy XIX - wieczne powstańcze zrywy. Kluczowe bitwy Powstania Listopadowego będziemy mogli ponownie przeżyć w samej Warszawie lub w jej okolicy.


Jedna z najważniejszych bitew Powstania Listopadowego odbyła się właśnie pod samą Warszawą w Olszynce Grochowskiej. W tym roku jej rekonstrukcja odbędzie się 24 lutego, w nowym/starym miejscu, rekonstruktorzy wrócą na praski Kamionek. Wsparcie dla inicjatywy zadeklarowały władze gminy Praga Południe. Mimo iż poprzednie miejsce, gdzie odgrywano bitwę, było bliższe historycznemu polu walki, to jednak lokalizacja w samej stolicy na pewno pomoże w promocji i lepszemu nagłośnieniu wydarzenia.


Tradycyjnie podczas XIX - wiecznych powstańczych rekonstrukcji możemy się spodziewać udziału najciekawszych ekip rekonstrukcyjnych, przede wszystkim Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał. Artylerzyści z "Arsenału" robią zwykle wiele zamieszania na polu bitwy swoimi armatami. Warto podkreślić, że są też bardzo otwarci na rozmowę i zdjęcia z publicznością, a to dodatkowa gratka dla dzieci.


Na miejscu spotkamy też prawdopodobnie 3 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego. W tym przypadku podobnie jak z "Arsenałem" mamy szansę na ciekawe rozmowy, zdjęcia i historyczne opowieści. Członkowie pułku to głównie młodzi ludzie, pasjonaci historii. Może i nas zaszczepią swoją pasją.


Garnizon z Ostrołęki, kolejny potencjalny uczestnik starcia, już wiele lat czeka na powrót podobnej imprezy w swoim rodzinnym mieście. Mimo iż zapowiadano już taką w 2017 roku, to jednak wciąż brak tego wielkiego wydarzenia w kalendarzu historycznych rekonstrukcji.


Rekonstrukcja bitwy pod Olszynką to niejedyne wydarzenie z kategorii powstańczych rekonstrukcji, które odbywają się w okolicach Warszawy. Tradycyjnie na początku wiosny ma miejsce wydarzenie w podwarszawskim Dębem Wielkim. Pierwsza tego typu rekonstrukcja odbyła się w 2016 roku. Możliwość obejrzenia powstańców w akcji mieliśmy też w 2017.


Dużo rzadziej w okolicach Warszawy mamy szansę wziąć udział w wydarzeniach wspominających Powstanie Styczniowe. Spacer historyczny z ogniskiem jest zwyczajowo organizowany na Wawrze. Zwykle w środku tygodnia, co powoduje iż uczestnictwo jest nieco utrudnione. W Kampinosie mamy też sposobność uczestniczyć w narciarskim rajdzie śladem powstańców styczniowych. Swój rajd organizowało też Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą, w tym przypadku startowaliśmy w Iłowie.


W tym roku będą też dodatkowe okazje. Już 17 lutego mini inscenizacje w Bolimowskim Parku Krajobrazowym zorganizuje grupa Bolimów 1915. Miejsce jest urocze, lasy i wzgórza nad Rawką były świadkami wielu powstańczych potyczek, nie wspominając o zmaganiach, jakie miały tu miejsce podczas I Wojny Światowej. Spotykamy się w miejscowości Joachimów Mogiły.


Regionem tradycyjnie łączonym z Powstaniem Styczniowym jest Świętokrzyskie. Tutaj wciąż celebruje się pamięć polskich komandosów, tj. Żuawów Śmierci - grupa rekonstruktorów tego oddziału wywodzi się z Buska Zdroju. Zaś na koniec lutego, a dokładnie 25 w niedzielę, będziemy mieli możliwość uczestnictwa w Małogoskim Złazie Turystycznym, którego kulminacja będzie miała miejsce w Zagrodzie Edukacyjnej Ostoi Dworskiej. Poza aktywnością fizyczną w postaci 4 tras pieszych, na koniec na uczestników będzie czekała właśnie rekonstrukcja historyczna z czasów Powstania Styczniowego. Małogoszcz to idealne miejsce do powiązania z wypadem na Zamek Chęciny, jak również z wyprawą na narty na któryś ze świętokrzyskich stoków.


W lutym nie mamy do wyboru zbyt wiele plenerowych imprez. Dlatego tym bardziej warto zaplanować uczestnictwo w jednej z wyżej wymienionych, czy to w okolicach Warszawy, czy nieco dalej, może właśnie w Świętokrzyskim. Przy okazji mamy szansę odświeżyć wiedzę historyczną z zakresu powstań narodowych.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
rekonstrukcjehistoryczneREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon