czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 28.01.2017 12:57
Zimowe rekonstrukcje tuż tuż Zamek Tykocin, Olszynka Grochowska i Dębe Wielkie

Czas biegnie nieubłaganie, właśnie wkroczyliśmy w nowy 2017 rok. Polska turystyka rozkręca się na dobre dopiero w drugim kwartale, jednak już na samym początku roku mamy ciekawe imprezy rekonstrukcyjne.


Możemy udać się na przykład do podlaskiego Tykocina, gdzie w pierwszy weekend lutego po raz kolejny wojska polskie będą próbowały odbić zamek z rąk Szwedów i wiernych im wojsk Radziwiłów. Rekonstrukcja w Tykocinie poprawia się z roku na rok. Sam zamek także pracuje nad wzbogaceniem oferty turystycznej. Nie inaczej winno być także tym razem. Wyprawa do pięknego miasta nad Narwią może być uzupełniona pobytem w Kiermusach czy wypadem do indiańskiej wioski w Puszczykówce. Jadąc z Warszawy możemy też wybrać drogę przez Łomżę odwiedzając np. Wiznę z ciekawymi muralami poświęconymi postaciom i wydarzeniom z okresu II Wojny Światowej.


Nie tak odległą wyprawą będzie zaś uczestnictwo w rekonstrukcji bitwy pod Olszynką Grochowską. Zwykle odbywa się ona w ostatni weekend lutego. Największa i najbardziej krwawa bitwa powstania listopadowego, mimo iż nie rozstrzygnięta uważana jest za ważny element historii polskiej wojskowości. Spotkamy tu rekonstruktorów wyspecjalizowanych w XIX wieku, począwszy od czasów legionów i Księstwa Warszawskiego do Powstania Styczniowego. Niezwykle widowiskowy jest pokaz artylerii przeprowadzany przez Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał. Bardzo przyjaźni i chętnie opowiadający o swojej pasji są też członkowie zespołu rekonstrukcyjnego 3 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego.


W dużej mierze te same osoby spotkamy podczas nowej rekonstrukcji, jaką jest rekonstrukcja bitwy pod Dębe Wielkim. Odbyła się ona po raz pierwszy rok temu na 185 rocznicę bitwy. W 2017 będziemy więc mieli drugą jej edycję. Premiera zgromadziła rzesze zainteresowanych historią widzów. Rozbicie obozu i możliwość obserwowania z bliska rekonstruktorów i ich sprzętu było nie lada przygodą. Dla młodzieży szkolnej jest to nietypowa okazja obcowania z żywą historią, a także szansa budowania i kultywowania tradycji regionu. Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego prowadzący przez ten właśnie region dalej w kierunku Podlasia i Litwy jest niewątpliwie miejscem wartym okrycia. Szczególnie aktywne formy spędzania czasu, jak spływy kajakowe, wycieczki rowerowe czy spacery po pięknych miejscach widokowych jak to na Sowiej Górze mogą być znakiem rozpoznawczym regionu. Tutaj też możemy się zapoznać z ofertą szlaku kulinarnego, tzw. szlaku michy szlacheckiej. W jego skład wchodzą obiekty głównie z Siedlec i okolic, doskonałe miejsca na kulinarną przerwę w podróży. W Dębe Wielkim spotkamy się prawdopodobnie w pierwszy weekend kwietnia.


Nie wykluczone, iż we wzbogacenie tematyki związanej z rekonstrukcją powstań XIX w włączy się gmina Wawer. Planuje się grę miejską, która ma przybliżyć wydarzenia historyczne odbywające się na tym właśnie obszarze, a nawet szerzej w obrębie całej stolicy. W 2017 roku Wawer ma się wzbogacić w placówkę, która ma być centrum życia historyczno-kulturowego. Będzie to zabytkowy budynek dawnej szkoły tzw. Murowanka.


Zimowe rekonstrukcje to doskonałe okazje do zaplanowania ciekawego weekendowego wypadu z Warszawy, jeszcze nim sezon turystyczny rozpędzi się na dobre.


Jeszcze wcześniej, bo już 21 stycznia 1 Noc Fortyfikacji - unikalna okazja by odwiedzić Fort Legionów, Obiekt Alfa, czy inne mniej znane podziemne obiekty w stolicy i jej okolicach.

Zapraszamy też na nieco dalszą wyprawę do Gołębia, tam 19 lutego odbędzie się mini rekonstrukcja bitwy ze Szwedami. Doskonała okazja by odwiedzić Puławy, sam Gołąb jest też niezwykle ciekawym kameralnym miejscem.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
rekonstrukcjehistoryczne zimaREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon