czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl

6 czerwca rusza Park Rozrywki Julinek - lody dla dzieci bez limitu :)


Data publikacji: 23.05.2016 13:31
Rowerem po ścianie wschodniej - Green Velo i nie tylko :)

Dziś chcielibyśmy przedstawić możliwości jakie dają rowerzystom ścieżki rowerowe między miastami Terespol i Chełm. Do obydwu możemy dojechać z Warszawy pociągiem.

Na czoło wysuwa się oczywiście słynny szlak Green Velo, biegnący w dużej mierze wzdłuż wschodniej granicy polski. Jest to najdłuższa ścieżka rowerowa w Polsce, doskonale przygotowana. Zawiera po drodze punkty obsługi rowerów, toalety i wiaty do odpoczynku wraz z miejscami parkowania rowerów. Naszą przygodę zaczynamy w miejscowości Terespol i jedziemy na południe do miejscowości Kodeń. Znajduje się tu sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Historia tego obrazu, a w szczególności sposób w jaki trafił do Kodnia, jest absolutnie fascynująca. Mianowicie Mikołaj Sapieha wykradł go z prywatnej kaplicy papieża Urbana VIII i umknąwszy przed papieskim pościgiem przywiózł go do Kodnia. O ile kościół sanktuarium jest zabytkiem ładnym, ale nienadzwyczajnym, o tyle teren sanktuarium jest wyjątkowy. Zawiera stawy i piękne ogrody, w tym tunele różane (podobne do tych z wiedeńskiego pałacu Schonbrunn). Spacer po tych ogrodach to naprawdę duża przyjemność. Przede wszystkim jednak na szczególną uwagę zasługują rozlokowane wśród ogrodów stacje drogi krzyżowej, czyli Kalwaria Kodeńska. Postacie poszczególnych stacji drogi krzyżowej zostały pieczołowicie, ręcznie wyrzeźbione i tworzą niesamowity klimat. Generalnie kodeński zespół budowli sakralnych i ogrodów uważamy za jeden z najładniejszych w Polsce. Z Kodnia ruszamy na południe w stronę Włodawy i kilkanaście kilometrów dalej skręcamy w lewo do miejscowości Jabłeczna. Zwiedzimy tam pięknie prezentującą się prawosławną cerkiew. Do ładnego architektonicznie budynku cerkwi ze złoconym dachem przylega nieduży, ale śliczny ogródek. A wnętrze cerkwi jak zwykle urzeka bogactwem. Z Jabłecznej dalej jedziemy w górę Bugu i kilka kilometrów za Włodawą docieramy do miejscowości Okuninka, czyli nad Jezioro Białe.

Polecamy tam nocleg i przynajmniej częściowe skorzystanie z uroków Białego. Jest to jezioro o powierzchni nieco ponad 100 ha, z przejrzystą wodą i piaszczystym dnem. Także pływanie w nim to sama przyjemność. Dookoła znajdują się liczne plaże trawiasto-piaszczyste. W wielu miejscach możemy wypożyczyć sprzęt pływający. Przy samym brzegu znajduje się park linowy. Nadto w sezonie można popływać za motorówką np. na bananie, a obok centrum gastronomicznego rozkłada się wesołe miasteczko. Jezioro położone jest na terenie Polesia Zachodniego, w lasach parczewsko-włodawskich. Stąd otoczone jest pięknymi lasami sosnowymi, będącymi doskonałym terenem na wycieczki rowerowe. W lasach tych znajdziemy liczne rezerwaty ze śródleśnymi jeziorami, miejsca bagienne z tak charakterystycznym dla Polesia krajobrazem połamanych brzóz na podmokłych terenach oraz wiele jagodzisk. Mówiąc krótko Białe to raj dla dzieci i dorosłych J.

Nocleg proponujemy w ośrodku Astur, położonym tuż przy szlaku Green Velo. Charakteryzuje go jedna z najładniejszych nad jeziorem, doskonale utrzymana plaża. Podzielona jest na część piaszczystą i trawiastą. Kąpielisko strzeżone jest przez ratownika i ma wydzieloną część dla dzieci. Nadto ośrodek oferuje wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Z Okuninki mamy kilka możliwości rowerowych przyjemności. Jeśli długo zabawiliśmy nad Białym, to szlakiem Green Velo możemy udać się od razu do Chełma. Tam polecamy zwiedzenie jaskini w środku miasta. Tak bowiem wygląda niepowtarzalna atrakcja turystyczna, jaką są Chełmskie Podziemia Kredowe. Szczególnie dla dzieci niezapomniane przeżycia gwarantowane.

Możemy też udać się nad płynącą kilka kilometrów od Białego, będącą granicą Polski rzekę Bug. Jest on jeszcze bardziej dziki niż Wisła, więc naprawdę robi wrażenie. Nad Bug najlepiej pojechać żółtym szlakiem przez śródleśne Jezioro Orchowe. Po dojechaniu do szosy asfaltowej skręcamy w prawo i kilkaset metrów jedziemy asfaltem. Kilkadziesiąt metrów po przekroczeniu torów skręcamy w lewo i jedziemy za znakami ścieżki rowerowej. Dotrzemy w ten sposób nie tylko nad Bug, ale również do swoistej atrakcji, jaką jest trójstyk granic, czyli zbieg granic Polski, Ukrainy i Białorusi. Następnie zawracamy i z powrotem dojeżdżamy do asfaltowej szosy. Skręcamy w lewo i tą rzadko uczęszczaną, prowadzącą w dużej mierze przez lasy szosą jedziemy do miejscowości Wola Uhruska. Jeśli jest ciepło, to możemy skorzystać ze znajdującego się tu na starorzeczu Bugu strzeżonego kąpieliska. Następnie nadbużańskim szlakiem rowerowym jedziemy do wsi Ruda Huta. Stąd którąś z podrzędnych asfaltowych dróg jedziemy jeszcze 15 km do Chełma.

My najbardziej polecamy wariant trzeci, tj. skorzystanie z niezaprzeczalnych zalet prowadzącej w dużej mierze przez las ścieżki rowerowej Okuninka-Wola Uhruska. W tym celu koło restauracji Rusałka skręcamy w odchodzącą od obwodnicy Białego asfaltową drogę. Dalej poprowadzą nas znaki ścieżki rowerowej. Jadąc tą ścieżką zobaczymy m.in. Rezerwat Żółwiowe Błota. Kiedy już się w nim znajdziemy, proponujemy odbić od ścieżki rowerowej zielonym szlakiem nad Jezioro Pereszpa. Zapewnia ono niezapomniany widok, można nad nim usiąść i rozkoszować się wiele minut. Po powrocie do ścieżki rowerowej jedziemy dalej do Stacji Kolejowej Sobibór, gdzie można zwiedzić muzeum byłego hitlerowskiego obozu zagłady Sobibór. A stąd mamy już tylko kilka kilometrów do Rezerwatu Trzy Jeziora, gdzie nie tylko jak sama nazwa wskazuje zobaczymy śródleśne jeziora, ale również piękny las i morze jagód. Niebawem docieramy do miejscowości Wola Uhruska. Tu jak już wspomnieliśmy możemy skorzystać ze strzeżonego kąpieliska. Potem nadbużańskim szlakiem rowerowym udajemy się do wsi Ruda Huta, skąd mamy 15 km do Chełma.

Polecamy skorzystać z uroków opisanych ścieżek rowerowych, naprawdę warto :).


REKLAMASzukaj podobnych wg:REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon