czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 06.03.2016 8:34
Ćmielów - żywe muzeum dla każdego

W oddalonym o 180 kilometrów od Warszawy Ćmielowie,  na terenie Fabryki Porcelany AS znajduje się nietypowe muzeum, będące wspaniałą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Żywe Muzeum Porcelany oferuje swoim gościom nie tylko możliwość poznania procesu wytwarzania porcelany i podziwiania jego końcowych efektów, ale przede wszystkim aktywny udział we wszystkich etapach produkcji (odlewanie, czyszczenie, szkliwienie) i samodzielne malowanie powstałych wyrobów. Nic tak nie pobudza i nie rozwija wyobraźni dziecka jak samodzielna praca w ramach poznawanego rzemiosła. I właśnie dlatego ćmielowskie muzeum nazywa się „żywym”, gdyż całkowicie odbiega od stereotypowego muzealnego świata, gdzie dotykanie eksponatów jest całkowicie zabronione.   

Dla gości jeszcze bardziej ciekawych ceramicznego świata prowadzone są specjalne warsztaty, a wykonane przez nich figurki zabierane są do domu, stając się wartościową pamiątką na całe życie.

Muzeum posiada bogato wyposażony sklep z wyrobami z porcelany  oraz elegancką kawiarnię.

W 2015 roku Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie uznane zostało za jeden z siedmiu nowych cudów Polski w głosowaniu czytelników National Geographic Traveler, zajmując drugie miejsce.

 

Szczegółowe informacje:

www.turystyka.cmielow.com.pl

 

Zaledwie 16 kilometrów od Ćmielowa znajduje się inne miejsce o unikalnym charakterze – zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego, zorganizowany w Muzeum Archeologiczne – Krzemionki Opatowskie. Liczącą półtora kilometra trasę turystyczną w Krzemionkach cechuje krajobraz przemysłowy z odległych czasów, w którym na wyróżnienie zasługują hałdy górnicze i zagłębia poszybowe. Największe wrażenie robi jednak 500-metrowa trasa podziemna, będąca jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla publiczności. Kolejną ciekawą pozycją w Krzemionkach Opatowskich jest zajmująca półtora hektara rekonstrukcja pradziejowej osady. Pozwala ona wyobrazić sobie, jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.

W miesiącach letnich w Krzemionkach Opatowskich odbywają się warsztaty archeologiczne, w czasie których pod okiem garncarskiego mistrza można samodzielnie zrobić gliniane naczynie.REKLAMASzukaj podobnych wg:
świętokrzyskie żywemuzeaREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon