czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 06.03.2016 8:34
Piastowie - machiny Grodu Pobiedziska

Rodzinny wyjazd weekendowy śladami pierwszych Piastów to doskonała szansa na połączenie aktywnego wypoczynku z nauką i rozrywką. Zarówno dorośli turyści jak i dzieci, oprócz solidnej dawki wiedzy historycznej, przywiozą z takiego wypadu masę wspomnień. Dzięki doskonałemu połączeniu drogowemu, a także kolejowemu, trasę z Warszawy do stolicy Wielkopolski  - Poznania pokonamy już w niecałe 3 godziny. 

Początki państwa polskiego są ściśle związane z Ostrowem Tumskim w Poznaniu. Zdaniem wielu historyków to właśnie na położonej między rzekami Wartą a Cybiną wyspie miał miejsce chrzest Polski, tu wraz z żoną i najbliższym otoczeniem modlił się Mieszko I. Ostrów Tumski oraz Gniezno uchodzą za dwa pierwsze ośrodki władzy świeckiej oraz duchowej w państwie Polan. Obecnie Ostrów Tumski uznawany jest za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Poznania, idealne miejsce na rodzinny spacer. Znajduje się tu wiele zabytków klasy światowej. Na wyspie możemy podziwiać Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła (a w niej imponującą Złotą Kaplicę), Pałac Arcybiskupi, Muzeum Archidiecezjalne - Akademię Lubrańskiego czy też eksponujący pamiątki grodowe Rezerwat Archeologiczny.

Jadąc z Poznania w stronę Gniezna trafiamy do Grodu Pobiedziska, drewnianej fortecy z okresu wczesnego średniowiecza, która oferuje swoim gościom jedyną w swoim rodzaju wystawę machin oblężniczych naturalnej wielkości. W rekonstruowanym na wzór historyczny grodzie zarówno dzieci, jak i dorośli w bardzo przyjaznej formie poznają średniowieczną sztukę wojenną, zobaczą wielkie kusze wałowe, wieże oblężnicze, czternastoosobowy taran i wiele innych, imponujących drewnianych konstrukcji. Gród Pobiedziska to pozycja obowiązkowa podczas weekendowej wycieczki śladami pierwszych Piastów. Tuż obok grodu znajduje się Skansen Miniatur, w którym można podziwiać makiety obiektów historycznych oraz fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. W parku znajduje się około 35 budowli z terenu Szlaku Piastowskiego, wykonanych w skali 1:20.     

Kulminacją weekendowego wyjazdu śladami pierwszych Piastów powinno być odwiedzenie pierwszej stolicy Polski - Gniezna. To właśnie w położonym na siedmiu wzgórzach mieście świętego Wojciecha narodziła się polska państwowość. W Gnieźnie znajduje się szereg niezwykłych zabytków, z których najważniejszy to gotycka katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, przedstawiającymi życiorys świętego Wojciecha. W mieście znajduje się także ciekawe Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym dorośli i dzieci zaznajomią się z tematyką polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu.

Rodzinny weekend śladami pierwszych Piastów to doskonały pomysł na edukacyjny wyjazd pełen wrażeń i atrakcji, z którego zarówno dzieci, jak i dorośli wrócą bardzo zadowoleni.REKLAMASzukaj podobnych wg:
żywemuzeaREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon