czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 06.03.2016 8:33
Bursztyn oraz ginące zawody na Kurpiach

Bursztyn kojarzony jest w Polsce głównie z Kaszubami i Kurpiami, co jest rzecz jasna związane z jego obecnością na tych obszarach. I chociaż  ozdoby bursztynowe używane były także w innych częściach Polski, to powszechnie nosili je jedynie mieszkańcy wsi kurpiowskich i kaszubskich.

Kurpie zajmują obszar północnego Mazowsza wokół dorzecza Narwi. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tu w XV wieku, stałe osadnictwo datowane jest na przełom XVI i XVII wieku. Wydobycie i obróbka bursztynu były obok rybołówstwa, leśnictwa i bartnictwa jednymi z głównych zajęć miejscowej ludności.  Tradycja bursztyniarstwa do dziś  jest stale obecna w miejscowym folklorze. Bursztyn znajdowano zarówno w czasie prac na polu na powierzchni ziemi, na pastwiskach czy łąkach, jak i odławiano go z rzek i stawów lub wydobywano podczas kopania studni. Lokalna ludność  nauczyła się rozpoznawać miejsca, w których mógł się znajdować bursztyn i tam podejmowano jego poszukiwania. Dzięki specjalnie do tego przystosowanym narzędziom wytwarzano wszelakie bursztynowe ozdoby: korale, guziki, różańce, kolczyki, krzyżyki i inne. Bursztyn pełnił tu nie tylko funkcję ozdobną i dekoracyjną, był także  głównym środkiem płatniczym w sklepach lub w  kościele. Wykorzystywano go również do leczenia wielu chorób.

Bursztyn wydobywany jest na Kurpiach do dnia dzisiejszego. W znajdującym się w oddalonym o 150 km od Warszawy Muzeum Kurpiowskim w Wachu odbywają się fascynujące i jedyne w swoim rodzaju warsztaty i zajęcia z szukania, kopania, poławiania i obróbki bursztynu, połączone ze zwiedzaniem bursztynowej kopalni. A wszystko pod okiem Zdzisława i Laury Bziukiewiczów, rodowitych Kurpiów, założycieli muzeum, ludzi, którzy o historii i kulturze kurpiowskiej wiedzą dosłownie wszystko.

Goście muzeum w Wachu mają do wyboru wiele rodzajów warsztatów:

1. Kopanie bursztynu, 2. Obróbka kurpiowska bursztynu, 3. Kopanie bursztynu + obróbka kurpiowska bursztynu, 4. Wyrób kwiatów z bibuły, 5. Karty pocztówkowe i okolicznościowe, 6. Koronka frywolitka, 7. Len - czesanie, międlenie i tkanie, 8. Wyrób palm wielkanocnych, 9. Pisanki wielkanocne, 10. Warsztaty choinkowe, 11. Zielarstwo ludowe, 12. Wiejskie zabawki, 13. Strój kurpiowski, 14. Historia Kurpi Zielonych i gwara kurpiowska, 15. Pranie i maglowanie - Higiena na wsi kurpiowskiej, 16. Maszyny rolnicze, 17. Koronka szydełkowa, 18. Gry i zabawy wiejskie, 19. Wyrób biżuterii, 20. Warsztaty kulinarne - kuchnia kurpiowska.

Oczywiście kurpiowskie warsztaty to nie jedyne atrakcje czekające na gości muzeum w Wachu oraz w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach. Na aktywnych czekają piękne leśne trasy piesze i rowerowe oraz spływy kajakowe Omulwią czy Orzycem, a na wszystkich czeka niepowtarzalna kurpiowska kuchnia.

Ważne, aby przed planowaną wizytą skontaktować się z Muzeum Kurpiowskim w Wachu pod kątem ustalenia terminu zajęć i warsztatów, a także chcąc spróbować prawdziwej i niepowtarzalnej kurpiowskiej kuchni.REKLAMASzukaj podobnych wg:
żywemuzeaREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon