czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 16.03.2016 10:44
Sandomierz, Pacanów, Krzyżtopór - super mix

Sandomierz to miasto województwa świętokrzyskiego, które swój turystyczny rozkwit w ostatnich latach zawdzięcza w największej mierze serialowi telewizyjnemu "Ojciec Mateusz". Emitowany w Telewizji Polskiej od 2008 roku serial, którego akcja toczy się w Sandomierzu, co tydzień przyciąga przed ekrany wielomilionową publiczność. Historia księdza-detektywa okazała się być wielkim komercyjnym sukcesem, którego jednym z największych beneficjentów jest właśnie samo miasto. Wielką popularnością wśród turystów cieszą się wycieczki śladami Ojca Mateusza prezentujące najpopularniejsze miejsca emitowane w kolejnych odcinkach produkcji.

Serial pomógł miastu w promocji i zdobyciu popularności, ale oczywiście nie byłoby to możliwe gdyby nie autentyczne, imponujące atrakcje historycznego miasta. Liczący tysiąc lat Sandomierz, ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, zwany jest często małym Rzymem. Miasto posiada doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny i w sezonie wiosenno-letnim tętni życiem w wyniku organizowanych tam pikników rycerskich, imprez historycznych czy pokazów renesansowego tańca. Jak na swoją stosunkowo niewielką powierzchnię, posiada niesamowitą ilość stu dwudziestu zabytków z różnych epok. Wielką atrakcją turystyczną są udostępnione do zwiedzania, znajdujące się pod ziemią lochy i piwnice, tak zwane podziemia sandomierskie.

Oprócz tradycyjnego, pieszego zwiedzania, na sandomierskich gości czeka możliwość podziwiania położonego na wysokiej skarpie miasta z płynącego po Wiśle statku. Sandomierz, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie, to doskonałe miejsce na weekend dla całej rodziny.

Nieco ponad 70 kilometrów od Sandomierza znajduje się miejscowość, którą kojarzą i z sentymentem wspominają wszyscy dorośli w Polsce - upragniony cel wędrówki niestrudzonego Koziołka Matołka - Pacanów. W tej niewielkiej miejscowości postać sympatycznego Koziołka uśmiecha się do nas niemal wszędzie. Największą atrakcją Pacanowa jest Europejska Stolica Bajki, będąca swoistym połączeniem interaktywnego muzeum z centrum rozrywki. Zwiedzając wystawę "Bajkowy Świat" najmłodsi turyści nie tylko wzbogacą swą wiedzę w tak przyjemnej dziedzinie, jaką są bajki, ale również przeżyją wiele zaskakujących przygód i odbędą prawdziwą wyprawę w głąb magicznego świata bajek. Oprócz tego Europejska Stolica Bajki oferuje swoim gościom wiele innych ciekawych atrakcji, wśród nich Kino i Mały Teatr. Warto wiedzieć, iż zarówno wizyta w "Bajkowym Świecie" , jak i Małym Teatrze wymaga wcześniejszej rezerwacji.

W Pacanowie odbywa się także wiele imprez cyklicznych, a najbardziej znaną spośród nich jest Festiwal Kultury Dziecięcej, podczas którego oprócz licznych konkursów, pokazów i koncertów ma miejsce przegląd najlepszych polskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Festiwal odbywa się corocznie w okolicy pierwszego weekendu czerwca.

Inną atrakcją w niedalekim sąsiedztwie Sandomierza (25 km) jest znajdujący się w miejscowości Ujazd XVII-wieczny zamek Krzyżtopór. Będąca w stanie ruiny budowla zachowała 90 procent oryginalnych murów i jest otwarta dla zwiedzających. W skład zamku wchodzą między innymi fortyfikacje, fosa oraz wiele śladów mostów i umocnień. Warto wiedzieć, iż zamek nie był nigdy przebudowywany, więc możemy dziś podziwiać jego oryginalny charakter. Na turystów czekają podziemne stajnie i piwnice, tunele i sale na wysokości drugiej kondygnacji oraz korona murów obronnych. Zamek uchodzi za jedną z największych atrakcji ziemi sandomierskiej, jego imponujący widok wśród pól i bezdroży oraz spacer pustymi i tajemniczymi korytarzami budowli na długo pozostają w pamięci.
REKLAMASzukaj podobnych wg:
świętokrzyskieREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon